


Anglija, liepos 19 d. Arkliai buvo prijaukinti prieš 6 000 metų Ukrainos stepėse, Rusijos pietvakariuose ir Kazachstano vakaruose, skelbia „BBC News". Prijaukinti arkliai vėliau pasklido po Europą ir Aziją, pakeliui kryžminant juos su laukinėmis kumelėmis.
Naujas Kembridžo universiteto specialistų genetinis tyrimas sujungia dvi prieštaringas teorijas apie arklių prijaukinimą.
Kasinėjimų duomenys verčia manyti, kad žmonės prisijaukino arklius Eurazijos stepėje, jungiančioje Ukrainą, Pietvakarių Rusiją ir Vakarų Kazachstaną. Ekspertų nuomone, žmonės arkliais nuo pat pradžių naudojosi keliaudami, taip pat mėsai ir pienui gauti.
Tačiau tokios archeologinės užuominos, kaip kumelių pieno likučiai senoviniuose ąsočiuose, kertasi su genetinių tyrimų parodymais. Pastarieji teigia, kad arkliai buvo prijaukinti daugelyje skirtingų Europos ir Azijos vietų.
Naujas tyrimas išanalizavo DNR mėginius, paimtus iš 300 arklių, gyvenančių aštuoniose Europos ir Azijos šalyse. Duomenis mokslininkai suvedė į kompiuterį ir lygino skirtingus domestikacijos (prijaukinimo) scenarijus.
„Atrodo, kad domestikacija prasidėjo vakarinėje stepės dalyje, o jai plečiantis buvo nuolat prijaukinama laukinių gyvulių", - teigia universiteto Zoologijos departamento dr. Vera Vuormut (Vera Warmuth).
Teorija paaiškina ir tai, kodėl genų tyrimai rodo, kad arkliai buvo prijaukinti daugelyje skirtingų regionų. Tikėtina, kad kaimenės buvo reguliariai papildomos laukinėmis kumelėmis, galbūt todėl, kad pirmieji prijaukinti arkliai nelaisvėje sunkiai dauginosi.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Antroji derlingumo prognozė: javapjūtė vėlyvesnė, derlių pakoreguos lietus
2025-07-21 -
Kaip itin vėjuotas birželis paveikė pasėlius
2025-07-02 -
Kiek augalams svarbus selenas ir silicis?
2025-06-27
Skaitomiausios naujienos
-
Už netvarkingus riboženklius – baudos
2025-07-04 -
Šiauliuose aptikta prekyba nelegaliais augalų apsaugos produktais
2025-07-14 -
Kanadietiški traktoriai pakeliui į Europos rinką
2025-07-07
(0)