Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Maistas
Virtualus alytiškių žemėlapis padės ūkininkams prekiauti
Asociatyvi shutterstock.com nuotr.

Alytaus r. Kad ūkininkai, gaminantys produkciją, galėtų tiesiogiai bendrauti su pirkėjais, Alytaus r. vietos veiklos grupė sukūrė interaktyvų žemėlapį.

Žemėlapyje galima rasti ūkininkų, parduodančių gėles, daržoves, uogas, mėsą, paukštieną, gyvulius, sūrius, medų, desertus, medžių sodinukus ir kt., kontaktus, taip pat amatininkų, turizmo ir poilsio paslaugų teikėjų informaciją. Paslaugos ir produktai surūšiuoti pagal veiklą ir teritoriją.

Paskelbta daugiau kaip 70 kontaktų, kasdien atsiranda daugiau norinčiųjų patekti į žemėlapį.

Bioversija m7 2024 09 18

Alytaus r. vietos veiklos grupės (VVG) pirmininkas Virgilijus Pranskevičius, kurio iniciatyva sukurtas interaktyvus žemėlapis, pasakoja, kad idėja kilo per susitikimus su kitomis VVG.

„Siekiame, kad ūkininkai tiesiogiai bendrautų su žmonėmis, kurie gautų šviežią maistą. Taip kilo idėja sukurti žemėlapį ir žinoti, kas ką augina, o kartu ant žemėlapio užėjus iš karto rasti kontaktus. Žemėlapis dar pildomas. Ateityje galvojame rengti paraišką projektui, kad virtualus žemėlapis galėtų atlikti kai kurias elektroninės parduotuvės funkcijas, pavyzdžiui, būtų galima užsisakyti produktus, sumokėti, sulaukti atsako, kada bus pristatyta, ir kt.“, – dalijasi patirtimi Alytaus r. VVG pirmininkas, prisidėjęs ir prie platformos „Kaimas į namus“ kūrimo.

Anot jo, dabar ūkininkai daugiausia apie savo produkciją praneša feisbuko paskyrose (žinoma, yra ir atskirų ūkių interneto svetainių), o virtualus žemėlapis – tai visiems prieinama informacija nuolat.

Šis žemėlapis padės ūkininkams patekti ir į didžiųjų miestų rinkas, kur kaimiškų produktų kainos didesnės nei periferijoje. Taip ūkininkai daugiau uždirbs.

V. Pranskevičius įsitikinęs, kad, pasinaudoję šiuo žemėlapiu, žmonės išvengs tarpininkų (parduotuvių, turgaus mokesčių ir kt.), kurie taiko didžiausius antkainius ir skriaudžia gamintojus ir pirkėjus.

Jis tiki, kad pamatę naudą ir galimybes labiau plėtoti savo ūkius išdrįs ir jauni žmonės, kurių vis atsikelia į rajoną.

Tai, ko žemėlapis neparodo

Žemėlapio informaciją nuolat papildo ir atnaujina informacinių technologijų specialistas.

V. Pranskevičius pasakojo, kad didelių sunkumų renkant informaciją nebuvo, tačiau jis mato susvetimėjimo. „Anksčiau kaime vieni apie kitus viską žinojo, taip pat ir kas ką augina. O dabar žmonės paslaptingi, nenori viešintis. Tačiau tikiu, kad praėjus laikui ir pamatę, kaip sekasi kitiems, įsitrauks ir daugiau žmonių. Mes juk siekiame, kad ir mažyčiams ūkeliams būtų geriau ir lengviau“, – teigė VVG pirmininkas.

Platformoje visi matys, nereikės mokėti turgaus, į kurį gaminius veža ūkininkai, mokesčio, tad bus didesnė nauda.

Prieš įtraukiant į žemėlapį kiekvieno atsiklausta, ką apie tai galvoja. Taip pat VVG pirmininkas teiravosi ir seniūnų, kad rekomenduotų augintojus, nes jie keičiasi: jei prieš metus augino braškes, šiemet jų gali ir neauginti. Taip pat buvo teirautasi ir bendruomenių pirmininkų nuomonės, minčių.

Ūkininkai vertina teigiamai

Įtrauktieji į Alytaus r. ūkininkų interaktyvų žemėlapį tokią iniciatyvą vertina palankiai.

Panemuninkuose kiaulininkystės ūkį turinti ir auginanti apie 1 tūkst. kiaulių Laima Rinkevičienė liūdnai juokauja, kad skęstančiųjų gelbėjimasis yra jų pačių rankose, tad savo produkcijai realizuoti įvairių rinkų ir būdų ieško savarankiškai, nėra dalyvavusi jokiose platformose. Kad ūkis įrašytas į šį žemėlapį dar nežinojo, tad žada pasidomėti ir tikisi, kad tai bus naudinga.

Kaip teigia ūkininkė, plėtojantys kiaulininkystę yra išgyvenę įvairių sunkių etapų, tad dabar nėra blogiausi laikai, tik po afrikinio kiaulių maro protrūkio jaučia didžiulę finansinę naštą įvykdyti biosaugos reikalavimus. „Mužikas kantrus, viską ištvers“, – ironizuoja kiaulių augintoja, kuri tikisi įveikti visus sunkumus.

Netoli Simno, Atesninkų I kaime, įvairias daržoves, vaisius, graikinius riešutus ir kt. auginanti Nijolė Venskūnaitė sako, kad labai puiku, jeigu kažkas padeda atlikti reklaminį darbą, nes jai pačiai pritrūksta viskam laiko. Laikas, žinoma, parodys, ar tai pasiteisina. 20 arų moteris augina įvairias daržoves, o joms netinkamoje žemėje prisodinta vaismedžių ir uogakrūmių.

Užaugintą produkciją ji realizuoja paskelbusi feisbuko paskyroje. Toliau susitaria, ar pirkėjai atvyksta patys, ar ji važiuodama pakeliui atveža. „Turgeliai „suvalgo“ labai daug laiko, be to, nežinai, pirks ar nepirks, o pas mus gamtinė žemdirbystė, viskas greitai genda, neparduosi, teks išmesti“, – dalijasi augintoja. Ji juokauja, kad atvažiavusieji sako, jog labai gražu, nes žydi ir piktžolės, ir gėlės.

Dažniausiai tik aplinkiniai žmonės perka N. Venskūnaitės ūkio produkciją, nors atsiranda ir vasarotojų ar atvažiuojančiųjų pas tėvus iš didmiesčių, kurie irgi užsuka nusipirkti sveikų daržovių, vaisių ir uogų.

Herefordų veislės mėsinius galvijus Kavalčiukuose auginantis ūkininkas Vidmantas Vansauskas sako, kad interaktyvus žemėlapis yra gerai, tačiau labai svarbi ir tokio įrankio reklama, viešinimas. „Jeigu kažką sukuri, bet niekur to nepaskelbi, tai nauda menka, niekas giliau ir daugiau nesužinos“, – dalijasi mintimis galvijų augintojas.

Jam nėra problemų atgabenti produkciją į tolimesnius miestus naudojantis „DPD fresh“ paslauga. Kaip tik kitais metais Vidmantas tikisi plėstis ir jau galės pasiūlyti herefordų mėsos.

Autorius: Inga Dubovijienė
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos