Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Maistas
Suomių meilei pienui - 4500 metų

Londonas/Helsinkis. Suomiai šiandien yra daugiausia pieno išgerianti tauta pasaulyje, tačiau ekspertai iki šiol nesiryžo tvirtinti, kad pienininkystė Europos šiaurėje, kur sniegas laikosi iki keturių mėnesių per metus, buvo įmanoma ir priešistoriniais laikais.

Bristolio ir Helsinkio universitetų atliktas tyrimas įrodo, kad pieno perdirbimas šioje platumoje - 60 laipsnių į šiaurę nuo ekvatoriaus - išties egzistuoja tūkstančius metų, rašo „Science Daily". Tokioje pat platumoje yra ir pietinė Grenlandija bei regionai netoli Jakutsko, Sibire.

Mokslininkai analizavo nuosėdas, susidariusias ant puodų fragmentų, kurie priklauso dviem priešistorinės Suomijos kultūroms. Senesniajai iš jų - apie 3600 m. pr. Kr. - būdinga medžioklė ir žvejyba, tuo tarpu jaunesnioji, egzistavusi apytiksliai 2500 m. pr. Kr., jau laikė pirmuosius prijaukintus gyvūnus. Lygindami skirtingų kultūrų šukes, vėlesniosiose specialistai rado pieno riebalų pėdsakų.

„Tai jaudinantis įrodymas, kad prieš keturis su puse tūkstančio metų akmens amžiaus žmonės šėrė ir saugojo naminius gyvulius atšiauriomis ir labai sudėtingomis sąlygomis", - teigia tyrimo vadovė dr. Liusi Kremp (Lucy Cramp).

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos