Londonas/Helsinkis. Suomiai šiandien yra daugiausia pieno išgerianti tauta pasaulyje, tačiau ekspertai iki šiol nesiryžo tvirtinti, kad pienininkystė Europos šiaurėje, kur sniegas laikosi iki keturių mėnesių per metus, buvo įmanoma ir priešistoriniais laikais.
Bristolio ir Helsinkio universitetų atliktas tyrimas įrodo, kad pieno perdirbimas šioje platumoje - 60 laipsnių į šiaurę nuo ekvatoriaus - išties egzistuoja tūkstančius metų, rašo „Science Daily". Tokioje pat platumoje yra ir pietinė Grenlandija bei regionai netoli Jakutsko, Sibire.
Mokslininkai analizavo nuosėdas, susidariusias ant puodų fragmentų, kurie priklauso dviem priešistorinės Suomijos kultūroms. Senesniajai iš jų - apie 3600 m. pr. Kr. - būdinga medžioklė ir žvejyba, tuo tarpu jaunesnioji, egzistavusi apytiksliai 2500 m. pr. Kr., jau laikė pirmuosius prijaukintus gyvūnus. Lygindami skirtingų kultūrų šukes, vėlesniosiose specialistai rado pieno riebalų pėdsakų.
„Tai jaudinantis įrodymas, kad prieš keturis su puse tūkstančio metų akmens amžiaus žmonės šėrė ir saugojo naminius gyvulius atšiauriomis ir labai sudėtingomis sąlygomis", - teigia tyrimo vadovė dr. Liusi Kremp (Lucy Cramp).
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kaip populiarinti ir brangiau parduoti tradicinius lietuviškus produktus
2024-11-08 -
„Lašiša“ ar „tunas“ iš grybienos – austrai pradėjo spausdinti maistą
2024-10-09 -
Lietuviška jautiena įvertinta tarptautiniame konkurse
2024-10-04
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)