Savo nedidelį putpelių ūkį Zigmas ir Edita vadina pomėgiu ir popamokine veikla. Išbando daugybę receptų: nuo čekiško kiaušinuko mėsos kukulyje iki Benedikto kiaušinio. Pagal jų receptą pasigaminkite naminį majonezą ir salotas su putpelių kiaušiniais.
Įkurti putpelių ūkį netoli Telšių esančiuose Eigirdžiuose šeimą paskatino prieš kone dešimtmetį trimečio sūnaus Mato prekybos centre pasakyti žodžiai: ,,norių šitų“. Vaikas aiškiai parodė į putpelių kiaušinius.
Zigmas Nevardauskas pagal išsilavinimą – veterinarijos gydytojas, tad pasikliovė savo žiniomis. Gyvendami mažo miestelio „dideliame“ pusės hektaro plote kitokio ūkio sukurti ir negalėtų.
„Iš pradžių bandėme laikyti tradicines Lietuvoje laikomas putpeles. Vėliau keliai suvedė su stambiausio Baltijos šalyse ūkio, laikančio apie 60 tūkst. putpelių, vadovu.
Iki šiol siejanti bendrystė su Estijos ūkio „Järveotsa“ šeimininkais stebina ir džiugina atvirumu, noru dalytis patirtimi, skatina laikyti tik grynaveisles estiškas putpeles“, – pasakoja Zigmas.
Nuo to laiko Nevardauskai kone kasmet lankosi Estijoje, atnaujina augintinių būrį, parsiveža idėjų. Augintojo nuomone, estiškos putpelės nežymiai didesnės už kitų veislių, deda apie 15 proc. didesnius kiaušinius su mažesnėmis pašarų sąnaudomis. Tai padeda apsispręsti nekeisti į kitas.
Štai kokias estiškas putpeles laiko Nevardauskai
Beje, Nevardauskų ūkyje fiksuotas Lietuvos rekordas – didžiausias putpelės kiaušinis: 34 g masės, 4,8 ir 3,9 cm skersmenų. Jį putpelė padėjo 2014 m. balandžio 28 dieną.
Mažo ūkio idėja gyva
Sutuoktiniai vienbalsiai teigia, kad 2021-ieji jiems buvo apsisprendimo metai. Tam įtakos turėjo ir kylančios kainos metų pabaigoje.
„Gilinamės į veislinio darbo subtilybes, analizuojame skirtingas pašarų kombinacijas, dalyvaujame putpelių lesinimo projekte su Veterinarijos akademijos gyvulininkystės institutu, domimės pašarų derinimo niuansais.
Laikomės tam tikrų nuostatų: nenaudojame pašaro su GMO ir antibiotikų, kruopščiai atsirenkame pašarų tiekėjus“, – darbo specifika dalijasi Z. Nevardauskas.
Vyras atvirauja, kad kainų šuolis ne vieną priverčia permąstyti strategijas. O jie, nebūdami niekam finansiškai įsipareigoję, praėjusių metų rudenį nusprendė nebegausinti putpelių pulkelio.
„Laikome minimaliai, parduodame tik tiesiogiai draugams, pažįstamiems ir ištikimiems klientams. Taip sumažinome visas kitas išlaidas pasiilginę savo vakarus analizei, apskaitai, svėrimams ir mėgavimusi augintinėmis“, – teigia Zigmas.
Didžiausias veiklos varikliukas – sūnus Matas. Ir dabar, įpusėjęs 6 klasę, anot tėčio, visada palaiko ūkio ,,degimą“, pametėja ne vieną idėją, kaip patraukliau pristatyti produkciją socialiniuose tinkluose.
„Jis išlieka šeimos rekordininku valgytoju: nuo vieno kąsnio sumuštinukų iki blynų širdelių. Žinoma, viskas su putpelių kiaušiniais“, – juokiasi Edita.
Ir Edita, ir Zigmas turi kitus darbus, iš kurių išgyvena ir išlaiko šeimą. Putpelės – tik pomėgis, tačiau jie nuolat sutinka užsidegusiųjų smulkaus ūkio idėja.
„Tikrai yra daug žmonių, su kuriais sieja smulkus ūkis ir jo niuansai: auginu ir dalijuosi. Keičiamės produkcija, mainome putpelių kiaušinius į levandas, medų ar net triušius“, – džiaugiasi Nevardauskai.
Paklaustas, ką patartų mažiesiems ūkininkams, panašiems į save, Zigmas atsako, kad visko išmokstama. Jeigu kas nors tai gali padaryti, vadinasi, tai padaryti galima, tik reikia šiek tiek triūso, užsidegimo.
Anot augintojo, estas per metus suvalgo apie 50 putpelių kiaušinių. Jų šeima gerokai lenkia estus. Bandė skaičiuoti – tūlas lietuvis per mėnesį suvalgo apie 4–5.
Smagu eksperimentuoti
Edita Nevardauskienė šmaikščiai sako, kad kitų paukščių kiaušiniai jų šaldytuvą pasiekia tik kaip kerštas.
„Jei vištininką pavaišiname putpelių kiaušiniais, „atkeršija“ tuo pačiu. Eksperimentuojame ir išbandome daugybę receptų: nuo azijietiško kwek-kwek (kiaušinuko tešloje), čekiško kiaušinuko mėsos kukulyje iki Benedikto kiaušinio, išvirto be lukšto. Mums kol kas dantys neatšipo“, – sako moteris.
Majonezas iš putpelių kiaušinių
Reikės:
- 200 ml aliejaus (rekomenduojama saulėgrąžų);
- 4–5 putpelių kiaušinių;
- 0,5 a. š. garstyčių;
- 0,5 a. š. druskos;
- 2 v. š. citrinos sulčių.
Gaminimas
Į siaurą aukštą indą įmušti kiaušinius, supilti aliejų, suberti druską, sukrėsti garstyčias. Atsargiai įmerkti smulkintuvą iki dugno, jo apgobti kiaušiniai turi likti apačioje. Supilti citrinos sultis, įjungti smulkintuvą ir iš lėto kelti aukštyn – majonezas paruoštas.
Pastaba. Majonezas – kaprizingas produktas. Vienam per aitrus, kitam per rūgštus, trečiam per skystas. Eksperimentuokite keisdami ingredientų kiekius.
Salotos su putpelių kiaušiniais, riešutais ir džiovintais vaisiais
Reikės:
- 8 virtų putpelių kiaušinių;
- 2 virtų burokėlių;
- 100g džiovintų slyvų;
- 50 g džiovintų spanguolių;
- raudono svogūno;
- 50 g graikinių riešutų;
- 2 v. š. aliejaus;
- 2 v. š. citrinų sulčių;
- 1v. š. garstyčių;
- žiupsnelio druskos, pipirų, maltų gvazdikėlių.
Gaminimas
Burokėlius sutarkuoti arba supjaustyti nedideliais kubeliais (prieš tai vieną apipjauti aplinkui, gauta juostele apjuosti vietą, kur bus salotos). Suberti spanguoles, pjaustytą svogūną, gvazdikėlius, pipirus, druską. Aplieti aliejaus, citrinos sulčių ir garstyčių užpilu, išmaišyti.
Pusę slyvų susmulkinti, suberti ant lėkštės vidurio ir pasklaidyti. Tarp jų sudėti pusiau perpjautus virtus putpelių kiaušinius ir užpilti burokėlių mase. Viršų apiberti graikiniais riešutais, puošti slyvomis ir kiaušiniais.
Skanaus!
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Lašiša“ ar „tunas“ iš grybienos – austrai pradėjo spausdinti maistą
2024-10-09 -
Lietuviška jautiena įvertinta tarptautiniame konkurse
2024-10-04 -
Virtualus alytiškių žemėlapis padės ūkininkams prekiauti
2024-10-03
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)