Daiva Kuliešienė, ankstyvoje jaunystėje 10 metų dirbusi konditere, šiuo metu augina šilauoges Kaišiadorių r. įkurtame ūkyje. Verda jų uogienes, gamina įvairius džiovintų ir žalių prieskonių mišinius. Skaitytojams siūlo išsikepti keksą, pasigaminti želę.
Su vyru ir sūnumi Mariumi, kuriam ir priklauso šilauogių ūkis „Uogelė“, Kaišiadorių r. Daiva įsikūrė 2014 metais. Anot jos, tai tik pomėgis, noras nuveikti ką nors naudingo, tad jie turi darbus ir nuolat gyvena Kaune. Vis dėlto 1 ha ir 30 a šilauogyne darbai verda visus metus.
„Šilauogės – mano uogos, – sako augintoja. – Nors labai mėgstu ir avietes, ir braškes, bet šilauogės patinka dėl to, kad tvirtos, standžios, nesusimaigo.“
Improvizacijos prieskonių tema
Miestiečiai sugalvojo ateiti į žemės ūkį – taip savo pomėgį apibūdina D. Kuliešienė. Tačiau tai vyko ne atsitiktinai. Daiva teigia, kad visą laiką traukė prie žemės. Jai nesvetimi šie dalykai.
Išpuoselėtoje ir prižiūrėtoje sodyboje, kuri užima 3 ha ploto, labai daug gėlių. Ir nemažai jų pačios užaugintų iš sėklų – net ir miskantai. „Smagu žiūrėti, kaip augalai dygsta, auga, veši“, – kalba ūkininkė.
Ji mano, kad gal nuo vaikystės pamilo žemę. Tėvai, gyvenę Giraitėje, Kauno r., turėjo daržą, kolektyvinį sodą, mama buvo puiki šeimininkė, mėgo įvairius prieskonius.
Taigi, ir Daiva augina salierus, porus, petražoles, krapus, česnakus, morkas, bazilikus ir kitus prieskoninius augalus. Tik pradėjusi auginti pamatė, kad jų lieka labai daug, tad kilo mintis juos džiovinti. Tam įsigijo mažą pusiau pramoninę stacionarią džiovyklę.
Iš pradžių prieskonių mišinius ruošė tik sau, vėliau dovanojo draugams ir, kai šie ėmė girti ir vis prašyti, ėmėsi platesnės veiklos. Be to, ruošia ir maltas žalias daržoves. Jas sūdo ir maišo su alyvuogių aliejumi. Tinka tiek sriuboms, tiek mėsai marinuoti.
„Kartais improvizuoju, imu išvardytų daržovių šaknis, lapus ir sumalu. Su alyvuogių aliejumi prieskoniai suteikia gražią žalsvą spalvą maistui: sriuboms, sultiniams. Kas ragavo – gyrė, sakė skanu, užsisako“, – atvirauja augintoja.
Šilauogės – įkvėpimas eiti pirmyn
Šeima ūkininkauti pradėjo nuo nulio. „Viską išmokau, labai patiko daug ko sužinoti. Tai tarsi įkvėpimas eiti pirmyn, juk ėmiesi kažko nežinomo, tada mokaisi ir įveiki sunkumus“, – paaiškina D. Kuliešienė.
Iš pradžių šilauogėmis apsodino 20 a plotelį, kad pažiūrėtų, kiek sąnaudų, kokios klaidos, kas pasiteisins. Vėliau apsodino likusį plotą, parašė projektą paramai smulkiesiems ūkiams gauti. Jis pavyko. Taip įsigijo sodinukų, laistymo sistemą, traktorių su padargais.
„Tiesiog auginome, prisiskaitėme, prisižiūrėjome jutube patarimų ir pamokymų. Labai užsidegėme, norėjome, paskaičiavome, kad trečius metus pinigai tik byrės. Deja, taip nebuvo, tačiau nėra kur trauktis.
Iš tiesų ir nesigailime. Džiaugiuosi šiomis uogomis ir kiekvienais metais po derliaus nuėmimo joms padėkoju. Tai mano uogos. Jos tvirtos ir pakančios, tarkime, sunokusias aplijo, bet joms nieko neatsitiks“, – sako augintoja.
Kūrimosi pradžioje viską darė patys, savo rankomis. Dabar jau trejus metus samdo darbuotojus ravėti ir skinti uogas, nes jų užauga daug.
Pirmam ploteliui apsodinti sodinukus pirko iš lenkų, nes užsakytų iš lietuvio negavo. Paskui – iš žinomo Lietuvos šilauogininko, kuris dar ir pakonsultuoja, negaili patarimų.
Kuliešiai ir patys skaito internete, renkasi veisles. Tad yra buvę, kad taip išsirinkta rūšis nepasiteisino: uogos labai saldžios, bet labai smulkios, tad pramoniniam auginimui netinka.
Šiuo metu keičia apie 500 krūmų naujais. Jau rudenį pasodino 200 sodinukų. Augina ankstyvas ir pusiau ankstyvas veisles: Sunrise, Patriot, Bluejay, Bluecrop, Reka, Hannahʼs Choice, Ear Blue, Duke, Bonus.
Visos skiriasi ir skoniu, ir dydžiu. Pirmąsias uogas skina atsižvelgdami į tai, kokie buvo metai. Yra buvę, kad sunoko jau birželio 28 dieną. Vėsesniais ir lietingesniais metais – liepos pradžioje. Kiti nustemba, kad čia lietuviškos uogos.
Virdama uogienes Daiva deda tik 25 proc. cukraus, nes šilauogės saldžios. Šioms uogoms pavojingiausios grybelinės ligos, stiebų dieguliai.
Klientai negaili pagyrų
Daiva Kuliešienė priklauso Lietuvos uogų augintojų asociacijai, kurios duomenimis, šilauogynų plotų 2016–2020 m. padaugėjo iki 20 kartų.
Tačiau šilauoges auginti nėra paprasta, reikia prižiūrėti, ravėti, genėti ir pamaitinti – šiek tiek patręšti.
„Mūsų toks gyvenimo būdas. Žiemą genime, dirbame su vyru. Norint iš šilauogyno gyventi, reikia turėti kelias dešimtis hektarų. Bet man smagu, kad iš pomėgio gaunu grąžą.
Labai stebime kokybę, turime Išskirtinės nacionalinės kokybės sertifikatą, tad rankomis perrenkame uogas. Gavome atsiliepimų, kad mūsų uogos kaip viena. Tiesioginis pardavimas turi privalumų, gali iš karto bendrauti su klientais“, – pasakoja Kuliešienė.
Augintoja nepaliauja semtis žinių. Važiavo mokytis į konferenciją Lenkijoje. Ten organizuojamos Šilauogių dienos, kuriose daug pranešimų apie įvairias šių uogų tendencijas, ligas ir kitus auginimo niuansus.
Ji teigia, kad yra didžiulė konkurencija su lenkais. Tačiau kiekvienas pirkėjas turi teisę rinktis. Vis dėlto, anot augintojos, apmaudžiausia, kad apgaudinėja perpardavinėtojai, kurie lenkiškas uogas pristato kaip lietuviškas.
Kuliešiai dažniausiai parduoda tiesiogiai iš ūkio, taip pat per įvairias organizacijas, skelbia socialiniuose tinkluose. Pernai keletą kartų nuvyko į Kalvarijų turgų, kuriame įgavo įdomios patirties. Klientai labai įvairūs, daugiausia – vertinantys kokybę.
Prakalbus apie kepinių su šilauogėmis receptus, Daiva Kuliešienė nusijuokia – mat ji nuolat improvizuoja, viską gamina iš akies.
Keksas su šilauogėmis
Reikės:
- 5 kiaušinių;
- stiklinės cukraus;
- žiupsnelio druskos;
- a. šaukštelio kepimo miltelių;
- indelio (200–250 g) jogurto;
- 100 ml alyvuogių aliejaus;
- 2–3 stiklinių miltų, kad masė būtų grietinės tirštumo;
- 2 stiklinių šviežių arba šaldytų šilauogių.
Gaminimas
Kiaušinius išplakti su cukrumi. Supilti aliejų, sukrėsti jogurtą, įberti druskos. Visą masę išmaišyti. Suberti kepimo miltelius ir miltus. Išmaišyti ir masę sukrėsti į kepimo popieriumi išklotą indą. Ant viršaus suberti šilauoges. Kepti apie 30 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 180 °C temperatūros.
Šilauogių želė
Reikės:
- 2 l vandens;
- 50 g želatinos;
- apie 1 kg šilauogių;
- cukraus pagal skonį;
- citrinos sulčių.
Gaminimas
Išvirti kompotą iš maždaug 200 g šilauogių (galima dėti ir kitų uogų), 1 l vandens ir cukraus. Želatiną užpilti 1 l vandens ir brinkinti apie 30 minučių.
Supilti citrinos sultis. Kompotą sumaišyti su išbrinkinta želatina. Į želės indelius berti šilauogių, pilti skysčio. Kad uogos neiškiltų į viršų, stangdinant vis pamaišyti. Viršų galima puošti šilauogėmis arba kitomis uogomis.
Pastaba. Želatina prislopina skonį, tad prieš gaminant želę, skystis turi būti rūgštesnis arba saldesnis, nei norite.
Skanios ir saldžios ateinančios vasaros!
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Lašiša“ ar „tunas“ iš grybienos – austrai pradėjo spausdinti maistą
2024-10-09 -
Lietuviška jautiena įvertinta tarptautiniame konkurse
2024-10-04 -
Virtualus alytiškių žemėlapis padės ūkininkams prekiauti
2024-10-03
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)