Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Maistas
Šių metų obuolių sulčių spaudimo sezonas trumpesnis

Anykščių r. / Kauno r. Dėl vėlyvesnio obuolių derliaus šių metų sulčių spaudimo sezonas prasidėjo vėliau ir gali trukti trumpiau, nes kai kuriuose soduose vaisių užderėjo mažiau. Be to, padidėjo sulčių gamybos savikaina.

Obelų derlius vėlavo, tad vėliau šįmet prasidėjo ir sulčių spaudimo sezonas. Sultis spaudžiame visą spalį iš rudeninių obuolių veislių ir tai truks iki lapkričio pradžios ar vidurio, o žiemą sultis spausime iš saugykloje laikomų žieminių veislių – Alva, Lodel, Ligol, Lobo smulkesnių vaisių, – sako žemės ūkio bendrovės „Anykščių vaismedžiai“ sulčių spaudyklos savininkas Justas Petraitis.

Pasak jo, ŽŪB „Anykščių vaismedžiai“ soduose auginama nacionalinės kokybės produkcija (NKP), todėl obelų ir uogakrūmių apsaugai nuo ligų ir kenkėjų pesticidų naudojama labai mažai. Populiariausios šios obelų veislės: Alva, Lodel, Ligol, Lobo, Auksis, Paulared, Paprastasis antaninis,taip pat dauginami ir auginami juodieji serbentai, aronijos, braškės.

Bioversija 2024 04 15 m7

J. Petraitis pastebi, kad šiųmetis obuolių derlius nėra labai geras, vidutinis, nes ne visos obelys kasmet džiugina gausiu derliumi, dalis jų veda vaisius tik pramečiui. Galbūt įtakos turėjo ir šaltas bei drėgnas pavasaris, kai sodų žydėjimo metu prastesnės sąlygos buvo bitėms apdulkinti jų žiedus, o taip pat ir pavasarinės šalnos.

ŽŪB „Anykščių vaismedžiai“ sulčių spaudyklos savininkas Justas Petraitis sako, kad šiemet sulčių gamyba brangesnė, o sezonas truks trumpiau

Pabrango paslauga

Pasak J. Petraičio, obuolių ir uogų sultis pradėjo spausti 2011 m. ir buvo vieni pirmųjų, teikiantys tokią paslaugą. Gamina sultis ir jas užkonservuoja žiemai 3 arba 5 l pakuotėse.

Specialistas pažymi, kad šiemet vaisių ir daržovių sulčių spaudyklos paslaugų kainas buvo priverstos didinti penktadaliu, nes pabrango elektra ir dyzelinas, taip pat tara. Pernai už 3 ir 5 l maišelius prašyta po 2–3 Eur, šiemet jų kaina pakilo 15–25 centais.

Kaip spaudžiamos sultys

„Pirmiausia obuolius supilame į plovimo–malimo mašiną ir stipria vandens srove nuplauname. Paskui transporteriu pakeliame iki malimo agregato ir sumalame, – pasakoja J. Petraitis. – Sumaltos tyrės tirštumą reguliuojame, pakeisdami malimo aparato trintuvės peiliukus. Sumalta masė sukrečiama į specialų retą audeklą ir presas išspaudžia sultis.“

Paskui sultys teka per smulkų sietelį (filtrą) į elektrinį pasterizatorių, kur jos įkaitinamos bent iki 80 ºC temperatūros. Pasterizuotos sultys pilstomos į 3 arba 5 l talpos maišelius su kraneliu per vidurį arba 1 l talpos plastikinius butelius. Pakuotės dedamos į vaisių laikymo kamerą, kur atvėsinamos 1–3 ºC temperatūroje.

Ar obelų veislės turi įtakos sulčių kokybei

Jei norite organizmą sustiprinti, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijosvyriausiasis mokslo darbuotojas prof. dr. Pranas Viškelis siūlo per dieną išgerti dvi stiklines sulčių ar suvalgyti po tris obuolius.

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijosvyriausiasis mokslo darbuotojas prof. dr. Pranas Viškelis sako, kad sulčių kokybei įtakos turi obuolių veislės

Pasak prof. P. Viškelio, obuolių sultis galima spausti iš visų obelų veislių, tačiau iš sultingesnių Šampion, Ligol,  Rubin, Cornel Red, Auksis vaisių bus daugiau sulčių, o iš mažiau sultingų, tokių, kaip Alesia, Aldas, Rudens dryžuotasis – gaunama mažesnė sulčių išeiga.

Saldesnės sultys gaunamos iš desertinių  veislių – Šampion, Ligol, Rubin, Cornel Red, Auksis. Pačios vitaminingiausios obuolių sultys gaunamos iš Paprastojo antaninio obuolių. Jų sultys kiek rūgštesnės, todėl labai tinka burokėliams marinuoti.

Prof. P. Viškelio teigimu, daugiamečiai tyrimai rodo, kad vitamino C kiekis varijuoja skirtingais metais, priklauso ir nuo agroklimatinių sąlygų, tačiau daugiametis vidurkis visų veislių gana panašus: Ligol – 7,7 mg/100 g, Rubin – 8,1 mg/100 g, Auksis – 8,2 mg/100 g, Paprastasis antaninis – 8,5 mg/100 g.

Sulčių spalva priklauso nuo obuolių minkštimo.Šviesesnės bus iš Šampion vaisių, nes jų minkštimas šviesesnis, o Auksis obuolių minkštimas tamsesnis, tai ir jų sultys rudesnės.

Prof. P. Viškelis pataria sultis laikyti vėsesnėje patalpoje, kur temperatūrą siektų 2–10 ºC. Obuolių sultis galima laikyti 2 metus, o sulčių mišinius geriau sunaudoti per metus. Sandėliuojant pakuotę laikyti taip, kad kranelis visada būtų apsemtas sultimis. Sulčių pakuotę reikia saugoti nuo saulės spindulių ir graužikų.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos