Vašingtonas. Pieno perdirbėjų užduotis – užtikrinti pieno produkcijos kokybę, saugą bei patrauklumą. Naujausi tyrimai rodo, kad kartoninės pakuotės neišsaugo pieno šviežumo taip, kaip stiklinė ar plastikinė tara.
Pasak JAV Šiaurės Karolinos valstijos universiteto Maisto, biologinio perdirbimo ir mitybos mokslų katedros tyrėjos dr. MaryAnne Drake (Merijanos Dreik), pienas yra jautresnis su pakuote susijusiems pašaliniams skoniams, palyginti su daugeliu kitų gėrimų. Produkcijos skonį lemia oksidacija, pakuotės junginių sąveika su turiniu, žaliavos absorbcinės savybės, pašaliniai kvapai pieno šaldymo aplinkoje.
Norėdami kiekybiškai įvertinti pakuotės įtaką skoniui, mokslininkai ištyrė pasterizuotą nenugriebtą ir nugriebtą pieną, saugomą šešiuose puslitriniuose induose: kartoninėje dėžutėje, trijuose plastikiniuose ąsočiuose (pagamintuose iš skirtingo plastiko), plastikiniame maišelyje ir stiklinėje. Pienas laikytas visiškoje tamsoje, siekiant išvengti oksidacijos, vėsioje aplinkoje (+4 °C).
Mėginiai tirti pirmą projekto dieną, pakartotinai po 5, 10, 15 dienų. Apmokyta grupė ištyrė kiekvieno mėginio juslines savybes, o mokslininkai atliko lakiųjų junginių analizę, kad suprastų, kaip pakuotė paveikė pieną. 10-ą dieną atliktas aklas vartotojo skonio testas, siekiant išsiaiškinti, ar degustatoriai gali atskirti pieną, laikomą skirtingoje taroje.
Rezultatai, paskelbti žurnale „Journal of Dairy Science“, rodo, kad pakuotė daro įtaką pieno skoniui, o liesas pienas jautresnis poveikiui, palyginti su nenugriebtu. Kartotinės dėžutės ir plastikiniai maišeliai prasčiausiai išsaugo pieno šviežumą. Produkcija, laikyta kartoninėje taroje, įgijo stiprų pašalinį skonį, joje aptikta medžiagų, patekusių iš pakuotės.
Galutiniai rezultatai pavirtino, kad pieną reikia laikyti stiklinėje taroje, norint išsaugoti šviežumą kuo ilgiau. Plastikinė tara taip pat suteikia papildomos naudos ir išlaiko šviežumą, jei apsaugo nuo šviesos.
Pasak tyrimo autorių, pieno perdirbėjams svarbu žinoti, kad skonio pokyčiai, naudojant kartotines pakuotes, gali daryti įtaką vartotojų apsisprendimui gerti mažiau pieno ar jo atsisakyti. Ankstyvoji patirtis ir vaikystėje susiformavusi neigiama skonio samprata gali išlikti visą žmogaus gyvenimą.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kaip populiarinti ir brangiau parduoti tradicinius lietuviškus produktus
2024-11-08 -
„Lašiša“ ar „tunas“ iš grybienos – austrai pradėjo spausdinti maistą
2024-10-09 -
Lietuviška jautiena įvertinta tarptautiniame konkurse
2024-10-04
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Žemdirbiai galės įsigyti dirbamos valstybinės žemės
2024-10-16
(0)