Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Veterinarija
Už gaišenų tvarkymą teks mokėti daugiau

Rietavas. Bendrovę „Rietavo veterinarinė sanitarija“ valdančios įmonės atstovai informavo apie didinamus įkainius, kad galėtų padengti išaugusius energijos ir kitus su šalutinių gyvūninių produktų (ŠGP) surinkimu ir tvarkymu susijusius kaštus.

UAB „Biovast“ vykdančiojo direktoriaus Rimanto Smolskio pasirašytame rašte teigiama, kad, valstybei neskiriant pakankamai lėšų didinti subsidijos tarifą už ŠGP gaišenų tvarkymą, yra priversti perskaičiuoti surinkimo ir tvarkymo įkainius, jei nori ir toliau kokybiškai ir laiku atlikti šią paslaugą.

Nuo rugpjūčio 16 d. įmonė 1 ir 2 kategorijos ŠGP gaišenų surinkimo ir utilizavimo paslaugai taiko papildomą priemoką – 165 Eur/t (plius PVM) arba 50 Eur (plius PVM) už vieną užsakymą (gyvuliui iki 300 kg). Ši priemoka nekompensuojama valstybės, ji galios iki 2023 m. balandžio 30 dienos.

Bioversija 2024 08 19 m7

Žaliavų skyriaus vadovas Raimondas Stulpinas teigė, kad jau ketverius metus neperžiūrėti subsidijų tarifai, kurie dabar neatitinka realybės. Ir pernai, ir šiemet kreiptasi į Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) ir Seimo Kaimo reikalų komitetą, bet nesulaukta jokios reakcijos.

„Dujų, kuriomis paremta mūsų įmonės gamyba, kaina išaugo 7 kartus, tad kitos išeities, kaip tik didinti paslaugų kainas, nebuvo“, – sakė R. Stulpinas, pabrėždamas, kad papildoma priemoka įvesta ribotam terminui.

Pašnekovas sutinka, kad padidėjusias kainas pajus visi – ne tik dideli, bet ir mažesni ūkiai, o tokių klientų yra nemažai. Tačiau jis mano, kad dėl to visas kritikos strėles reikėtų nukreipti į Vyriausybę.

Valstybės pagalbos lėšų skyrimo sąlygas ir tvarką už 1 ir 2 kategorijų ŠGP šalinimą ir naikinimą reglamentuoja Valstybės pagalbos teikimo už šalutinių gyvūninių produktų, neskirtų vartoti žmonėms, šalinimą ir naikinimą taisyklės. Valstybės pagalbos dydžiai už 1 t ŠGP pašalinimą ir sunaikinimą skiriami, atsižvelgiant į valstybės pagalbai skiriamas lėšas, 1 ir 2 kategorijų ŠGP šalinimo ir naikinimo sąnaudų įvertinimą, kurį kiekvienais metais apskaičiuoja VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC). 

Atsakingi ŽŪM asmenys turi savų argumentų ir priekaištų bendrovei „Rietavo veterinarinė sanitarija“ („Biovast“). Tvarios žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vyriausioji specialistė Lina Šimonienė sako, kad ši bendrovė skiria nepakankamai dėmesio teikiamų duomenų kokybei ir jų nepateikia laiku.  

Jos teigimu, ŽŪIKVC, vertindama bendrovės duomenis apie 2020 m. ir 2021 m. pašalintų ir sunaikintų gaišenų kiekius, faktines gyvūnų gaišenų šalinimo ir naikinimo išlaidas, nustatė nemažai neatitikčių. Tad įkainius skaičiuojantis ŽŪIKVC vis dar laukia atsakymų ir argumentų.

„Jie prašo didinti įkainius, bet visos reikalingos informacijos nepateikia, kad ŽŪIKVC galėtų suskaičiuoti įkainius. Tad kol „Biovast“ neatsakys į visus klausimus ir į ŽŪIKVC pastabas apie patiriamas sąnaudas, tol pokyčių nebus. Gaunant valstybės pagalbą privalu už ją atsiskaityti, kad nekiltų abejonių dėl jos naudojimo tikslingumo“, – sako L. Šimonienė. 

Bendrovei „Biovast“ padidinus 1 ir 2 kategorijų ŠGP tvarkymo paslaugų įkainius, nuogąstaujama, kad ūkininkai nepradėtų patys užkasti gaišenų.

„Net neabejoju, kad užkasti galvijų, avių ar ožkų ir kt. gyvulių ūkininkai nerizikuos, nes visa informacija apie konkretų gyvulį pateikiama Ūkinių gyvūnų registre (ŪGR). Ūkininkui ŪGR nurodžius, kad nugaišo gyvulys, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, vykdydama kontrolę nustatys pažeidimą ir pritaikys finansines nuobaudas“, – teigė L. Šimonienė, pridurdama, kad ūkininkai turi galimybę pasirinkti, kuri įmonė tvarkytų  jų ūkio ŠGP.

Leidimą tvarkyti ŠGP turi ne tik „Rietavo veterinarinė sanitarija“, bet ir UAB „Tvari energija“. Šiai įmonei subsidijų įkainiai taip pat nepakeisti, nes valstybės pagalbos dydžiai už 1 t ūkinių gyvūnų gaišenų  pašalinimą ir sunaikinimą gali būti perskaičiuojami tik įvertinus abiejų ŠGP tvarkymo įmonių 1 ir 2 kategorijų ŠGP šalinimo bei naikinimo pajamas ir sąnaudas.

UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ šiuo metu taikoma bankroto procedūra. Įmonė tikėjosi, kad pavyks atsikratyti bankrutuojančios statuso, tačiau dabartinės dujų ir elektros kainos padėtį sunkina.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos