Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Veterinarija
Tiria nechirurginį buliukų kastracijos būdą

Santjagas. Chirurginė kastracija plačiai paplitusi gyvulininkystėje. Tačiau jos minusai yra galimos pooperacinės komplikacijos ir gyvuliams sukeliamas stresas. Todėl veterinarijos specialistai tyrinėja ir kuria naujus neinvazinius kastracijos būdus.

Čilės universiteto mokslininkai (Paula R. Huenchullan, Sonia Vidal, Rafael`is Larrain`as, Leonardo Sanz`as) žurnale „Animals 2021“ paskelbė savo darbo apie bulių imunokastraciją rezultatus.

Pasak autorių, mėsinėje galvijininkystėje svarbu pasiekti optimalų pašarų pasisavinimą už mažiausią įmanomą kainą. Išoriniai veiksniai, tokie kaip agresyvus seksualinis elgesys, gali turėti įtakos pašarų pasisavinimui, dėl to gali sumažėti gyvulių produktyvumas.

Bioversija m7 2024 11 19

Dėl šios priežasties gyvulininkystėje patinai dažniausiai kastruojami, siekiant sumažinti nepageidaujamą jų elgesio poveikį ir pagerinti mėsos kokybę.

Nepaisant didelės infekcijų rizikos ir gyvūnų streso, gyvulių augintojai visame pasaulyje iki šiol dažniausiai naudoja chirurginę kastraciją.

Alternatyvus neinvazinis metodas yra imunokastracija, skiepijant gyvulius ir taip paveikiant endogeninius gonadotropiną atpalaiduojančius hormonus (GnRH).

Vakcina blokuoja natūralaus GnRH prisijungimą prie GnRH receptorių priekinėje hipofizės liaukoje, slopindama gonadotropino sekreciją ir gametogenezę bei steroidų gamybą, taip pat reprodukcinį elgesį. Pasak mokslininkų, šis procesas sukelia tokį pat fiziologinį poveikį kaip ir chirurginė kastracija, tačiau be neigiamų chirurgijos pasekmių.

Čilės universiteto mokslininkai atliko tyrimą ir įvertino bulių imunokastraciją naudojant GnRX G/Q antigeną.

Bandymo metu ganyklose laikomi aštuoniasdešimt 9 mėnesių amžiaus Normando ir Herefordo veislių mišrūnai jautukai buvo suskirstyti į dvi grupes. 40 buliukų buvo kastruota chirurginiu būdu (SC grupė), o kita dalis (IC grupė) gavo GnRH vakciną, sukurtą Čilės universiteto Veterinarinių vakcinų laboratorijoje.

Antigenas buvo švirkščiamas per du kartus (pirmąją ir 40-ą eksperimento dieną). Po antrosios dozės IC buliukų grupėje padidėjo anti-GnRH antikūnų ir sumažėjo testosterono kiekis, poveikis išliko 23 savaites.

Buliukai buvo skerdžiami 190 dienų amžiaus. Tyrėjai nustatė, kad imunokastruoti gyvuliai (IC grupė) turėjo didesnį svorį nei kastruoti chirurginiu būdu (SC grupė).

Tarp abiejų grupių skirtumų tarp mėsos pH, spalvos, riebalų kiekio bei kitų mėsos savybių nenustatyta.

Jautukams injekcijos vietoje nepastebėta uždegiminių reakcijų, nenustatyta ir kitų šalutinių vakcinos poveikių. Čilės universiteto mokslininkų nuomone, GnRX G/Q imunokastracija gali būti veiksminga ir saugi alternatyva chirurginiam gyvulių kastravimui. Tačiau reikia toliau dirbti, kad būtų galima įvertinti antigeninį poveikį per ilgesnį laiką.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos