Vilnius. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai pradeda Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) pareiškėjų patikrą.
Sulaukus informacijos iš grūdų supirkėjų, kad superkant grūdus randama beicuotų sėklų bei siekiant išsiaiškinti, ar tikslingai yra naudojamos augalų apsaugos priemonės, patikrų metu vietoje bus atrenkami ir mėginiai tyrimams.
Pasak VMVT pranešimo, sustiprinta kontrolė vykdoma atsižvelgus ir į ES strategiją „Nuo ūkio iki stalo“, kuria siekiama sumažinti žemės ūkyje naudojamų pesticidų kiekį ir jų keliamą riziką žmonių sveikatai, pasirenkant tvarias alternatyvas.
VMVT specialistai tikrins, ar laukai, kuriuose auginami vaisiai ir daržovės, bei vanduo, skirtas pirminių produktų tvarkymui, yra apsaugoti nuo taršos, ar tinkamai laikomi augalų apsaugos produktai (AAP) ir teisingai vedama jų apskaita.
AAP draudžiama laikyti vienoje patalpoje kartu su šviežiais vaisiais ir daržovėmis bei gamybai (plovimui ir pan.) naudojamu vandeniu, turi būti saugomi rakinamuose ir įspėjamaisiais pavojingumo ženklais paženklintose patalpose.
Augalinius produktus gaminantys ar jų derlius nuiminėjantys maisto tvarkymo subjektai ypač turi saugoti įrašus, susijusius su AAP ir biocidų panaudojimu, fiksuoti atvejus apie kenkėjus ar ligas, galinčias turėti įtakos augalinės kilmės produktų saugumui bei turėti įrašus apie augalų mėginių ar kitų mėginių tyrimų rezultatus, kurie yra svarbūs žmonių sveikatai, įspėja VMVT.
Naudoti galima tik tuos augalų apsaugos produktus, kurie yra registruoti Lietuvoje.
Patikrų metu taip pat bus vertinama, ar patalpose, įrengimuose, talpyklose, dėžėse bei transporto priemonėse užtikrinama švara. Jei transportuojama ne su savo transporto priemone, reikia pasirūpinti, kad vežėjas turėtų VMVT leidimą ir užtikrintų saugų maistinių ar pašarinių grūdų transportavimą švaria transporto priemone.
Ūkyje taip pat labai svarbu įdiegti produkcijos atsekamumo sistemą, pagal kurią būtų galima visuose pirminės gamybos etapuose nustatyti konkretų produktą. Turi būti saugomi išsamūs įrašai, svarbiausi duomenys: ūkio ir gamybos vietos identifikaciniai duomenys, produkto rūšis, sodinukų šaltinis, visuose gamybos etapuose naudotos medžiagos, tiekiamų rinkai šviežių vaisių ir (ar) daržovių kiekis, pasodinimo arba derliaus nuėmimo, pakavimo datos bei su transportavimu susiję identifikaciniai duomenys.
Ūkyje reikia turėti ir aprašytą veiksmų planą, kaip elgtis tokiu atveju, jei į rinką būtų pateiktas nesaugus produktas. Ūkininkai turi taikyti priemones dėl AAP atsirandančiai taršai kontroliuoti.
VMVT specialistai primena, kad vienas svarbiausių grūdų augintojų uždavinių – tiekti saugius ir kokybiškus produktus vartotojams. Nustačius teršalų kiekius viršijančius didžiausius leistinus kiekius, tokie produktai yra uždraudžiami, stabdomas jų pateikimas į rinką, juos nurodoma susirinkti bei sunaikinti.
MŪ, VMVT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19 -
Išmaniosios technologijos gyvulininkystės ūkyje
2024-11-15
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)