


Bratislava. Slovakijos valstybinė maisto ir veterinarijos administracija praneša apie 3 snukio ir nagų ligos (SNL) protrūkius. Atvejai užfiksuoti galvijų ūkiuose, kuriuose laikoma per 2 000 galvijų, Pietų Slovakijoje dalyje, netoli Vengrijos sienos.
Vienas SNL protrūkis nustatytas apsaugos zonoje, kuri paskelbta dėl atvejo Vengrijoje, melžiamų karvių ūkyje netoli Dėro miesto ir Slovakijos sienos.
Kiti du atvejai nustatyti pasroviui Dunojaus,Dunaiskos Stredos rajone. Viename jų laikoma 650 melžiamų karvių, kitame – 670 galvijų.
Aplink šiuos židinius nustatytos naujos 10 km apsaugos zonos, kuriose taikomos ligos kontrolės priemonės.
„Slovakijos kolegos įvardijo manomą viruso pernešimo priežastį – vyraujančius stiprius vėjus iš Vengrijos pusės. Ši liga gali plisti oru bei vandeniu, todėl šis spėjimas labai realus.
Vengrijoje nustačius SNL viruso protrūkį, Slovakijos pasienyje taikytos apsaugos priemonės ir sustabdytas porakanopių gyvūnų judėjimas. Tačiau protrūkis Slovakijoje vis tiek prasidėjo.
Naujai nustatyti atvejai patvirtina situacijos Europoje rimtumą ir apsaugos priemonių įgyvendinimo svarbą“, – kalbėjo Lietuvos Respublikos vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.
„Dedame visas pastangas, kad šios ligos neatsirastų Lietuvoje, aktyviai kalbamės ir edukuojame gyvulių laikytojus dėl biosaugos taikymo.
VMVT jau yra uždraudusi renginius su porakanopiais ūkiniais gyvūnais: galvijais, kiaulėmis, avimis, ožkomis, alpakomis, lamomis.
Gyvūnų vežėjai įpareigoti užtikrinti, kad į Lietuvos teritoriją iš trečiųjų šalių ar kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių atvykstančios transporto priemonės, kuriomis į trečiąsias šalis ar kitas ES valstybes nares buvo ar bus vežami ūkiniai gyvūnai, būtų išvalytos, išplautos ir išdezinfekuotos, naudojant autorizuotus veterinarinius biocidinius produktus, veikiančius snukio ir nagų ligos sukėlėjus. Taip pat tokių transporto priemonių vairuotojai turėtų tai patvirtinantį dokumentą.
Raginame visus gyvūnų laikytojus, vežėjus labai rimtai vertinti šią situaciją ir elgtis ypač atsakingai,“ – priminė V. Kiudulas.
Pasak Lietuvos respublikos vyriausiojo veterinaro, gyvūnų laikytojams nurodoma griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų galvijų, avių ir ožkų laikymo vietose, nuolat stebėti ūkinių gyvūnų sveikatos būklę jų laikymo vietose ir kilus įtarimų dėl ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų pasireiškimo, nedelsiant informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą arba privatų veterinarijos gydytoją.
Ne mažiau svarbu kontroliuoti, kad į ūkinių gyvūnų laikymo vietą atvykstančios transporto priemonės, kuriomis buvo ar bus vežami ūkiniai gyvūnai, būtų tinkamai išvalytos, išplautos ir išdezinfekuotos bei, kad tokių transporto priemonių vairuotojai turėtų tai patvirtinantį dokumentą.
VMVT primena gyvūnų laikytojams: naujai įvežtus į ūkį gyvulius, jei įmanoma, reikia laikyti atskirai bent 21 dieną, stebėti jų sveikatos būklę. Jei buvo lankytasi snukio ir nagų liga užkrėstame regione 14 dienų po atvykimo į Lietuvą privalu vengti įeiti į ūkinių gyvūnų laikymo vietą.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Mėlynojo liežuvio liga: norint vakcinuoti, turi būti aiškus plintantis serotipas
2025-03-20 -
Dėl snukio ir nagų ligos grėsmės uždraudžiami renginiai su ūkiniais gyvūnais
2025-03-14 -
Veterinarijos gydytojų trūkumas atginė į virtualią erdvę
2025-03-06
Skaitomiausios naujienos
-
Patvirtintos 2025 m. tiesioginių išmokų taisyklės
2025-03-19 -
Žemės kainos Lenkijoje pasiekė naujas aukštumas
2025-03-20 -
Silpni pasėliai po žiemos: ką daryti?
2025-03-05
(0)