Vilnius. Didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejis patvirtintas naminių paukščių ūkyje Kaune, kur savo reikmėms laikyti 27 naminiai paukščiai, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
Įtarimų dėl šios ligos kilo Petrašiūnų rajone, Amalių mikrorajone esančiame mažame ūkyje staiga nugaišus kelioms vištoms ir kalakutams. Ištyrus gaišenų mėginius patvirtintas didelio patogeniškumo paukščių gripo H5N8 virusas.
Aplink ligos paveiktą ūkį yra nustatytos apribojimų ir stebėsenos zonos, likę gyvi paukščiai bus saugiai sunaikinti, o laikymo vieta – išvalyta ir išdezinfekuota. Į nustatytas apribojimų ir stebėsenos zonas komerciniai paukščių ūkiai nepatenka. VMVT Kauno departamento specialistai įpareigoti suregistruoti visas mažas paukščių laikymo vietas, patenkančias į apribojimų zoną, kurios bus stebimos.
Tai pirmas mūsų šalies istorijoje atvejis, kai paukščių gripas nustatytas naminių paukščių ūkyje, tuo tarpu laukiniams paukščiams (gulbėms nebylėms) šis virusas buvo diagnozuotas 2017 m.
Šią savaitę, atlikus detalesnius tyrimus, keturiose Klaipėdos ir Raseinių rajonuose rastose gulbės nebylės gaišenose nustatytas irgi nustatytas A tipo paukščių gripo H5 atmaina. Trijose iš jų virusas - didelio patogeniškumo (H5N8 potipio).
Siekiant nustatyti, ar virusas yra susijęs su Europoje plintančiu H5N8 potipio paukščių gripu, mėginiai bus išsiųsti į Europos Sąjungos referentinę laboratoriją papildomiems tyrimams.
Šios atmainos paukščių gripas žmonių sveikatai pavojaus nekelia, tačiau rizika, kad jis gali plisti naminius paukščius laikančiuose ūkiuose, išlieka didelė. Paukščių savininkai ir laikytojai raginami saugoti laikomus naminius paukščius nuo kontakto su laukiniais vandens paukščiais.
VMVT primena, kad paukščių augintojai privalo apriboti naminių paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke ir išleisti juos tik į lauko aikšteles (savo kiemus), kurios įrengtos ar aptvertos taip, kad naminiai paukščiai neturėtų tiesioginio kontakto su laukiniais. Pastebėjus pakitusią auginamų paukščių elgseną ar jų sveikatos sutrikimo požymių, privalu nedelsiant pranešti veterinarijos gydytojui ar regioniniam VMVT padaliniui.
2020 m. dėl Europoje plintančio paukščių gripo viruso, pasireiškusio tiek laukiniams paukščiams, tiek ir naminių paukščių ūkiuose, teko nugaišinti beveik 9 mln. naminių paukščių. Su šia itin užkrečiama liga kovoja dauguma Europos valstybių.
Specialistų teigimu, paukščių gripo plitimo tarp laukinių paukščių dinamika yra sudėtinga ir gali skirtis kiekvienoje šalyje dėl migruojančių paukščių išskridimo ir grįžimo laiko, paukščių rūšies ir imlumo ligoms, migruojančių ir vietoje gyvenančių laukinių paukščių imuniteto, inkubacinio periodo ar didelio patogeniškumo paukščių gripo viruso pernešimo kryptimis su užkrėstais migruojančiais paukščiais.
VMVT akcentuoja, kad pagrindinė paukščių gripo prevencijos priemonė – tinkamų biologinio saugumo priemonių taikymas, kuris yra būtinas ir privalomas ūkininkams bei paukščių laikytojams, norint apsisaugoti nuo viruso patekimo į ūkius.
MŪ, VMVT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Galvijai sužaloja vis daugiau žmonių
2024-10-28 -
Iš ganyklų – į tvartus
2024-10-10 -
Afrikinis kiaulių maras – Lazdijų rajone
2024-10-02
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Fiksuoti padargų įkainiai prasilenkia su realybe
2024-10-04
(0)