Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Veterinarija
Nerimą kelia afrikinio kiaulių maro protrūkiai Europoje

Vilnius. Vasara - įtemptas metas kiaulių augintojams. Afrikinio kiaulių maro (AKM) virusui turint tendenciją aktyviau plisti šiltuoju metų laiku, apie naujus protrūkiu praneša Europos valstybės - ligos židiniai nustatyti Latvijoje ir Slovakijoje.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba šeštadienį perspėjo, kai jai didelį nerimą kelia Latvijoje netoli Lietuvos sienos fiksuojami afrikinio kiaulių maro protrūkiai.

Du nauji protrūkiai šiomis dienomis užfiksuoti komerciniuose kiaulių ūkiuose Kuldygos rajone, dėl užkrato teks sunaikinti daugiau kaip 11 tūkst. 600 kiaulių.

Bioversija 2024 08 19 m7

Prieš dešimt dienų tame pačiame Latvijos rajone buvo užfiksuotas pirmasis šiais metais afrikinio kiaulių maro protrūkis šioje šalyje.

„Didelį nerimą kelia tai, kad nauji afrikinio kiaulių maro židiniai registruojami netoli Lietuvos sienos. Todėl ir mūsų šalies kiaulių augintojai raginami ypatingai griežtai laikytis biologinio saugumo priemonių“, – rašoma tarnybos pranešime žinaisklaidai.

Kaip informavo Latvijos veterinarijos tarnyba, penktadienio afrikinio kiaulių maro protrūkis užfiksuotas kiaulininkystės ūkyje, kuriame buvo laikomos 1785 kiaulės. Įtarimai kilo fermoje staiga susirgus šešiolikai kiaulių. Tą pačią dieną apie įtariamą protrūkį pranešė ir kitas komercinis kiaulininkystės ūkis, kuriame buvo laikoma 9871 kiaulė. Afrikinio kiaulių maro virusas nustatytas vienai gaišusiai kiaulei.

Specialistai perspėja šalies kiaulių laikytojus, kad virusas ypatingai sparčiai plinta šiltuoju metų laiku, todėl vasara yra labai didelio pavojaus laikotarpis.

VMVT praėjusią savaitę informavo, kad apie pirmąjį šalyje afrikinio kiaulių maro protrūkį šiais metais pranešė ir Slovakijos veterinarijos tarnyba.

Tuomet virusas užfiksuotas smulkiame ūkyje Trebišovo regione, apie 1,5 km nutolusiame nuo sienos su Ukraina ir 2,5 km nuo Vengrijos. 2019 m. Slovakijoje kiaulių laikymo vietose buvo patvirtinta 11 AKM protrūkių.

Įtarimai kiaulių laikytojui kilo sunegalavus dviem laikytiems gyvuliams, kurie buvo praradę apetitą, o vėliau nugaišus ir ištyrus gaišenų mėginius patvirtinta AKM diagnozė. Pranešime nurodoma, kad ligos paveiktas kiaulių ūkis buvo registruotas. Slovakijos veterinarijos pareigūnai ėmėsi visų būtinų apsaugos ir priežiūros priemonių ligos plitimui sustabdyti. AKM viruso paveiktoje kaimo vietovėje planuojama nugaišinti laikomas kiaules.

Lietuvoje šiais metais kol kas užregistruotas vienas afrikinio kiaulių maro protrūkis kiaulininkystės ūkyje Molėtų rajone. Be to, ši liga vis dar cirkuliuoja laukinėje faunoje – nuo metų pradžios afrikinis kiaulių maras patvirtintas 61 nugaišusiam, 89 sumedžiotiems šernams.

Mūsų šalies kiaulių laikytojams primenama, kad kilus įtarimų dėl gyvulių sveikatos būklės būtina nedelsiant informuoti VMVT telefonu, kreiptis į VMVT teritorinius departamentus arba pranešti aptarnaujantiems privatiems veterinarijos gydytojams.

Veterinarijos specialistai akcentuoja, kad kontroliuojant AKM ypač svarbus pačių ūkininkų sąmoningumas, operatyvus informavimas pasikeitus kiaulių sveikatos būklei, nes šie veiksmai padeda AKM nustatyti ankstyvojoje stadijoje ir imtis visų reikiamų, kad virusas neišplistų.

Kiaulių laikytojai, norintys apsaugoti savo ūkius, raginami griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų, saugoti auginamus gyvulius nuo galimų kontaktų su pašaliniais asmenimis, kitais gyvūnais, nešerti kiaulių šviežiai nušienauta žole, taip pat prieš einant į tvartą pasikeisti avalynę, darbo drabužius, naudoti tik kiaulių šėrimui ir priežiūrai skirtą inventorių, laikytis asmeninės higienos.

VMVT, BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos