Vilnius. Europos Komisijai patvirtinus pagalbos schemą, Lietuvos kailinių gyvūnų augintojai, nukentėję nuo koronaviruso krizės, galės pretenduoti į 5 mln. eurų valstybės paramą.
Tiesioginės dotacijos bus teikiamos iki 2021 metų birželio pabaigos, pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Šia parama siekiama iš dalies kompensuoti kailinių žvėrelių augintojų netekimus, nes prekybos kailiais aukcionai nevyksta ir visi gaminiai saugomi ūkiuose. Viena įmonė galės gauti iki 100 tūkst. eurų.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vadovas Marius Masiulis BNS nurodė, kad dabar Lietuvoje yra 102 kailinių žvėrelių ūkiai, juose yra apie 2 mln. gyvūnėlių ir dirba apie 1,5 tūkst. žmonių.
Tuo tarpu užsienio kailinių žvėrelių fermose vis dažniau žiebiasi pavojaus signalai: praėjusią savaitę dėl mutavusio koronaviruso grėsmės Danijos valdžia norėjo sunaikinti visas šalies fermose auginamas audines, baimindamasi, kad mutavęs virusas gali būti perduodamas žmonėms ir sukelti pavojų bet kokios būsimos vakcinos nuo COVID-19 veiksmingumui. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad vyriausybė neturi teisinių įgaliojimų to reikalauti iš ūkininkų. Dėl to trečiadienį atsistatydino Danijos žemės ūkio ministras.
Praėjusią savaitę ministras Mogensas Jensenas pripažino, kad vyriausybės nurodymas sunaikinti visus 15–17 mln. Danijoje kailių gamybai auginamų žvėrelių neturėjo teisinio pagrindo. „Labai aišku, kad mano ministerijoje buvo padaryta klaidų, ir aš prisiimu atsakomybę“, – atsistatydindamas nurodė ministras, o vyriausybė paruošė įstatymą, iki 2022 metų draudžiantį audinių veisimą.
Apie tai, kad žvėreliams nustatytas SARS-CoV-2 Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) pranešė ir Nyderlandai, Ispanija, Švedija, Italija, JAV. Pastarojoje nuo rugpjūčio mėnesio jau sunaikinta 15 tūkst. šių žvėrelių.
Savaitės pabaigoje apie nustatytus koronavirusinės infekcijos atvejus kailinių žvėrelių fermose pranešė ir Graikijos žemės ūkio ministerija. Virusas nustatytas dviejose šalies šiaurinėje dalyje esančiose audinių fermose.
Atlikti tyrimai parodė, kad naujuoju pandeminiu koronavirusu užsikrėtė ir gyvūnų veisėjas, dirbantis vienoje iš tų fermų Kozanės rajone. Tyrimai dėl koronavirusinės infekcijos buvo atlikti ir kitiems fermos darbuotojams. Ūkis įpareigotas sunaikinti 2,5 tūkst. fermoje augintų audinių. Tačiau, remiantis „The Guardian“, pas audines aptiktas virusas nėra mutavusi žmonėms nustatomo COVID-19 viruso forma.
Dėl naujojo koronaviruso įvairiose pasaulio šalyse jau numarinta keli milijonai šių žvėrelių.
Danija skelbia, kad mutavęs virusas „tikriausiai išnaikintas“
Ketvirtadienį Danijos Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kai kuriuose Danijos audinių ūkiuose aptiktas mutavęs koronavirusas, kėlęs susirūpinimą būsimų vakcinų nuo COVID-19 veiksmingumu, tikriausiai buvo išnaikintas.
„5-ojo klasterio atmainos (Cluster 5) mutacijos naujų atvejų tarp audinių nėra nuo rugsėjo 15-osios, todėl Danijos užkrečiamųjų ligų administracija SSI padarė išvadą, kad šis variantas tikriausiai buvo išnaikintas“, – sakoma ministerijos pareiškime.
Vyriausybė paskelbė, kad dauguma lapkričio 5 dieną septyniose savivaldybėse Šiaurės Jutlandijos regione įvestų griežtų suvaržymų penktadienį bus atšaukti, nors turėjo galioti iki gruodžio 3-iosios. Visos audinės šiose septyniose savivaldybėse – 10,2 mln. žvėrelių – buvo numarintos; naikinimas tęsiasi kitose šalies dalyse.
BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Dalis rajonų priskirti mažesnių ribojimų zonai
2024-11-25 -
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)