


Vilnius. Vis daugėja gumbelinės ligos infekcijos ir smulkiųjų atrajotojų maro atvejų Europos pietuose. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) teigia, jog grėsmė, kad šios ligos pasieks ir Lietuvą – labai reali.
Šiuo metu gumbelinės ligos protrūkiai aktyviausiai registruojami Italijoje – patvirtinta jau dešimt ligos atvejų, dar du židiniai nustatyti Prancūzijoje. Siekiant suvaldyti plintantį virusą ir apsaugoti gyvulius, Sardinijoje nuspręsta paskiepyti apie 300 tūkstančių galvijų. Vakcinacija numatyta ir žemyninėje Italijos dalyje. Gumbelinės virusą platina kraują siurbiantys vabzdžiai, o ligų protrūkiai dažniausiai vyksta šiltuoju metų laiku.
Smulkiųjų atrajotojų maras pastaruoju metu nustatomas Graikijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Vengrijoje ir visai neseniai – Albanijoje. Dėl nespecifinių simptomų, tokių kaip apatija, sumažėjęs apetitas, išskyros iš nosies ir akių, kosulys, ši liga dažnai lieka nepastebėta arba klaidingai diagnozuojama kaip kita infekcija. Infekcijos plitimas kelia rimtą pavojų visam Europos regionui.
Vyriausiasis šalies veterinaras Vaidotas Kiudulas perspėja, kad būtina neprarasti budrumo, nes rizika, jog šie virusai pasieks mūsų šalį, yra labai reali. Tad būtina atsakingai laikytis biosaugos priemonių ir atidžiai stebėti savo gyvulius.
Gumbelinė – virusinė infekcija, pavojinga visų amžiaus grupių galvijams. Nors žmonėms ji nekelia pavojaus, galvijams ši liga gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ir atnešti didelių ekonominių nuostolių ūkiams.
Dažniausiai liga pasireiškia staiga: gyvuliui pakyla temperatūra, sumažėja apetitas, smarkiai krenta pieno primilžis, atsiranda patinimai bei būdingi odos mazgeliai ar gumbai – dažniausiai snukio, kaklo, galvos, tešmens, kapšelio ar kojų srityse. Kai kuriais atvejais pastebimos išskyros iš nosies ar akių, limfmazgių uždegimas, pažeidžiami vidaus organai. Negydoma liga gali komplikuotis – gyvulys nugaišta arba ilgam sumažėja produktyvumas ir reprodukcinės funkcijos.
Liga – greitai plintanti, ypač per kraujasiurbius vabzdžius vasaros metu, todėl ūkiuose būtina laikytis griežtų biosaugos reikalavimų ir nuolat stebėti galvijų sveikatą.
Smulkiųjų atrajotojų maras – itin užkrečiama virusinė liga, pavojinga ožkoms ir avims. Nors žmonėms ši liga nepavojinga, ji kelia didelę grėsmę gyvulininkystės sektoriui.
Virusas greitai plinta tiesioginio gyvūnų kontakto metu, per išskyras, užterštą pašarą ar įrangą. Liga dažnai pasižymi nespecifiniais simptomais, tokiais kaip: pakilusi temperatūra, apatija, išskyros iš nosies ir akių, kosulys, viduriavimas, svorio kritimas. Kai kuriais atvejais klinikiniai požymiai būna labai lengvi arba visai nepastebimi.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Gyvulių ligos slenka per Europą
2025-07-02 -
Melžiamos karvės – lyg maratono bėgikės
2025-06-20 -
Biologinė sauga – ūkininkų skydas nuo užkrečiamųjų ligų grėsmės
2025-06-02
Skaitomiausios naujienos
-
Už netvarkingus riboženklius – baudos
2025-07-04 -
Daugiamečių pievų atkurti nereikės
2025-07-03 -
Kanadietiški traktoriai pakeliui į Europos rinką
2025-07-07
(0)