Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Veterinarija
Didžiojoje Britanijoje užfiksuotas galvijų kempinligės atvejis

Vilnius / Londonas. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Didžiojoje Britanijoje buvo nustatytas klasikinės galvijų spongiforminės encefalopatijos (kempinligės) atvejis. Ligos protrūkis šios šalies ūkyje patvirtintas rugsėjo 17 dieną.

Kaip praneša Europos Komisija, liga diagnozuota šešerių metų karvei Somersete gyvenvietėje. Karvė sunaikinta, įtariant pieno karštligę, ir vadovaujantis Didžiosios Britanijos veterinarijos ligų stebėsenos reikalavimais, paimtas mėginys, kurio tyrimas ir patvirtino galvijų kempinligės (GSE) diagnozę.

GSE susirgusi karvė buvo laikoma 172 žindenių karvių ir telyčių bandoje. Išskyrus 20 karvių, įsigytų prieš penkerius metus, visos veistos dirbtinio apvaisinimo būdu. Didžiosios Britanijos veterinarijos specialistai identifikavo įtariamai užsikrėtusias karves bei jų palikuonis. Ūkyje įvesti prevenciniai judėjimo apribojimai, paimti gyvūnų pasai. Visi, kurie įtariamai užsikrėtę GSE, buvo nugaišinti, o skerdenos – sunaikintos, siekiant sustabdyti ligos plitimą.

Bioversija 2024 04 26 m7

Šiuo metu GSE ligos paveiktame ūkyje ir toliau lieka galioti judėjimo apribojimai, tačiau kitiems Didžiosios Britanijos galvijų ūkiams ribojimai netaikomi ir galvijų judėjimas nedraudžiamas. Šalies kompetentingos institucijos imasi visų priemonių ligai sukontroliuoti.

Europos Komisijos pranešime nurodoma, kad atsižvelgus į Reglamento (EB) Nr. 999/2001 IX priedo nuostatas, bus keičiamas reikalavimas dėl galvijų, kurie galės būti importuojami iš Didžiosios Britanijos į Europos Sąjungą, amžius. 

VMVT duomenimis, per 2021 metus Europoje buvo nustatyti 3 GSE atvejai – 2 Ispanijoje ir vienas Didžiojoje Britanijoje.

Lietuvoje veterinarijos specialistai aktyvią GSE stebėseną vykdo nuo pat 2001 m., tačiau mūsų šalyje šios ligos atvejų niekada nebuvo nustatyta.

Šiuo metu dėl GSE Lietuvoje tiriami:

• visi galimai galvijų spongiformine encefalopatija užsikrėtę nugaišę ar nugaišinti galvijai;

• visi vyresni kaip 48 mėnesių amžiaus galvijai, priverstinai paskersti laikymo vietoje;

• visi vyresni kaip 48 mėnesių amžiaus galvijai, kuriems prieš skerdimą pasireiškė fiziologiniai ar funkciniai sutrikimai ar klinikiniai ligų, galinčių kelti pavojų žmonių ar gyvūnų sveikatai, požymiai;

• visi vyresni kaip 48 mėnesių amžiaus laikymo vietoje ar transportuojant nugaišę ar nugaišinti galvijai. Šiai grupei nepriskiriami galvijai, paskersti maistui ir nugaišinti likviduojant kitas nei GSE
gyvūnų užkrečiamąsias ligas. 

Galvijų spongiforminė encefalopatija – tai lėtinė galvijų liga, kuriai būdingi degeneraciniai pakitimai nerviniame audinyje. Susirgę galvijai būna apatiški, sustingę, vėliau sutrinka judesių koordinacija, jie liesėja, būna agresyvūs, griežia dantimis, varto akis, dreba raumenys, neduoda pieno. Galvijus ištinka paralyžius, jie serga kelis mėnesius ir galiausiai nugaišta. Skrodžiant galvos smegenys tampa panašios į kempinę. Manoma, kad susirgimą sukelia pakitęs baltymas – prionas.

VMVT, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos