Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Veterinarija
Amerikiečiai kuria vakcinas nuo afrikinio kiaulių maro

Vašingtonas. Amerikiečių kiaulių augintojai palankiai įvertino JAV Žemės ūkio departamento (USDA) pranešimą apie galimus vakcinos nuo afrikinio kiaulių maro bandymus.

Vaistas esą veiksmingai apsaugo tiek europines, tiek azijines kiaules nuo dabartinės cirkuliuojančios Azijos viruso padermės, praneša portalas foodingredientsfirst.com.

Afrikinis kiaulių maras (AKM) yra labai užkrečiama ir mirtinai pavojinga virusinė liga, kuria serga tiek naminės, tiek laukinės kiaulės, tačiau nekelia grėsmės žmonių sveikatai ir ji negali būti perduodama iš kiaulių žmonėms.

Bioversija 2024 04 15 m7

Iš pradžių apie AKM protrūkius pranešta daugiausia Kinijoje, tačiau nuo 2007 m. virusas išplito į 14 Azijos ir Europos šalių. Teko išnaikinti kiaulių, kurių vertė siekė daugiau nei 55 milijardus dolerių. Ligos kontrolė tapo dideliu iššūkiu ūkininkams ir visai kiaulienos pramonei.

Žurnale „Transboundary and Emerging Diseases“ pristatoma, kad JAV Žemės ūkio tyrimų tarnybos (ARS) mokslininkai sukūrė vakciną, kurią galima pradėti gaminti. Kaip sakė ARS vadovė Chavonda Jacobs-Young (Čavonda Džeikobs-Jang), mokslininkų komandai pavyko sukurti perspektyvų preparatą, galintį apsaugoti įvairių veislių kiaules nuo dabartinio AKM viruso.

ARS laboratorija iki šiol sukūrė ir užpatentavo penkias eksperimentines vakcinas prieš AKM ir išdavė 7 licencijas farmacijos kompanijoms. Ieškoma komercinių partnerių šių vakcinų gamybai. USDA pabrėžė, kad komercinė vakcina nuo AKM viruso bus svarbi kovos su šia liga dalis protrūkio zonose.

Visi preparatai, kandidatai į vakcinas, JAV turi praeiti USDA Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos (APHIS) patvirtintą reguliavimo procesą. ARS mokslininkai toliau tiria vakcinos saugumą ir veiksmingumą komercinėje aplinkoje ir glaudžiai bendradarbiauja su savo komerciniu partneriu – Vietname įsikūrusia nacionaline veterinarijos įmone „Navetco“.

Nors virusas daro rimtą ekonominę žalą pasaulio kiaulininkystei, JAV dar nebuvo pranešta apie AKM atvejus. Tačiau šiemet Dominikos Respublikoje buvo patvirtinta AKM protrūkių, ir tai buvo pirmasis AKM atvejis Amerikos kontinente.

Siekiant, kad virusas nepatektų į JAV, APHIS sugriežtino atsargumo priemones. Mat 2019 m. AKM greitai plito visoje Rytų ir Pietryčių Azijoje.

Liga kelia rimtą grėsmę daugelio amerikiečių, priklausančių nuo kiaulienos gamybos, pragyvenimui ir apsirūpinimo maistu saugumui. Kiauliena sudaro beveik pusę regiono mėsos produkcijos ir yra pagrindinis gyvūninių baltymų bei ūkių pajamų šaltinis.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos