Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Veterinarija
Afrikinis kiaulių maras – prie Amerikos slenksčio

Vašingtonas. Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos duomenimis, afrikinio kiaulių maro virusas nustatytas Dominikos Respublikoje ne liepos mėnesį, kaip manyta anksčiau, o jau šių metų balandį. Šiaurės ir Pietų Amerikos šalys mobilizuoja pajėgas, kad išvengtų ligos protrūkio.

Pasaulis užgniaužęs kvapą stebi, kaip afrikinio kiaulių maro (AKM) virusas artėja prie Amerikos. Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija (OIE) oficialiai patvirtino, jog pirmasis ligos atvejis Dominikos Respublikoje nustatytas 2021 m. balandžio 10 d. centrinėje salos dalyje esančioje La Vega provincijoje.

Gegužę AKM virusu užsikrėtė lauke laikomos kiaulės Elias Piña ir San Chuano provincijose, pasienyje su Haiču. Liepos 1 d. užfiksuotas protrūkis Monte Cristi provincijoje. Tuomet iš 827 ūkio kiaulių mažiausiai 266 buvo užsikrėtusios AKM virusu. Liepos 14 d. nustatytas dar vienas atvejis Sánchez Ramirez provincijoje.

Bioversija 2024 04 26 m7

Šiuos rezultatus patvirtino prie JAV Žemės ūkio departamento (USDA) veikianti Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcija (APHIS), kuri ir atliko minėtus tyrimus Dominikos Respublikai, neturinčiai sertifikuotų laboratorijų. „Reuters“ duomenimis, iš viso JAV atlikti 389 mėginių iš Dominikos Respublikos tyrimai. Tai – pirmas AKM atvejis Amerikos regione per paskutiniuosius 40 metų.

Viešoje erdvėje netyla diskusijos, kodėl JAV tarnybos, kurios paėmė mėginius, ištyrė juos ir gavo teigiamus rezultatus, paskelbė informaciją pavėluotai, tai yra, tik liepos mėnesį. Be to, gegužę ir birželį nustatyti protrūkiai netolo Haičio sienos, galbūt, nurodo galimą viruso plitimo kryptį.

Nors AKM kelia grėsmę visai Amerikai, didžiausią susirūpinimą išreiškė stambiausi regiono kiaulienos gamintojai, tokie kaip JAV, Kanada ir Brazilija. Kiaulienos importas iš Dominikos Respublikos uždraustas anksčiau dėl klasikinio kiaulių maro, tačiau tarnybos stebi kitus galimus viruso patekimo kelius. JAV sustiprino sienų kontrolę su Meksika ir pažadėjo padėti Dominikos Respublikai kovoje su AKM bei pasiūlyti pagalbą Haičiui, kuriam kyla labai didelė užsikrėtimo rizika.

Pietų Amerikos žemyne buvo suformuotas specialus komitetas, siekiant sustiprinti sanitarinę apsaugą ir užkirsti kelią afrikinio kiaulių maro plitimui. Jį sudaro 22 pramonės asociacijos iš aštuoniolikos šalių. Komitetas planuoja pradėti tarptautinę kompaniją, skirtą informuoti visuomenę apie prevencijos svarbą kovojant su AKM virusu. Taip pat bus rengiami susitikimai su dalyvaujančių šalių kiaulienos gamintojais ir vyriausybių atstovais.

Brazilijos tarnybos užtikrino, jog darys viską, kad virusas nepasiektų žemyninės Amerikos dalies. Šalis ėmėsi visų įmanomų apsaugos priemonių: nuo visiško veterinarijos specialistų susitelkimo iki ūkių patikrų bei kruopštaus keliautojų iš Dominikos Respublikos stebėjimo. Brazilijos žemės ūkio departamentas jau turi patirties, nes susidorojo su klasikiniu kiaulių maru, kiaulių reprodukcijos ir kvėpavimo sindromo virusu, todėl pasiryžęs veikti greitai ir ryžtingai.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos