Vilnius. Lenkijoje praėjusią savaitę užregistruoti dar trys nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) židiniai. Liga pasireiškė šalies pietryčiuose, Liublino vaivadijos Bilgorajaus teritorijose įsikūrusiuose kiaulių ūkiuose.
Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša, kad ypač pavojinga užkrečiama virusinė liga patvirtinta ištyrus kelių nugaišusių kiaulių mėginius. Lenkijos veterinarijos specialistai jau ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių, kad virusas neišplistų iš ūkių. Juose laikyta nuo 22 iki 2,6 tūkst. kiaulių.
Bilgorajaus regione pirmasis AKM protrūkis kiaulių laikymo vietoje nustatytas liepos 17 d., todėl šis regionas Europos komisijos sprendimu įtrauktas į III-ąją zoną – užkrėstą teritoriją, kurioje AKM užregistruotas tiek laukinėje faunoje, tiek ir naminių kiaulių ūkiuose.
Šiais metais Lenkijoje užregistruota jau 13 AKM židinių. Aplink visus ligos paveiktus kiaulininkystės ūkius nustatytos būtinosios apsaugos ir stebėsenos zonos, užkrėstuose ūkiuose laikytos kiaulės nugaišintos ir saugiai sunaikintos, atlikti dezinfekavimo darbai.
Taip pat vykdomas epizootinis tyrimas, aiškinantis, kaip virusas pateko į ūkius, atliekamas kiaulių judėjimo atsekamumas, vertinant, ar kiaulės nebuvo išplatintos į kitus šios šalies ūkius. Specialistų teigimu, nauji židiniai nėra susiję su ankstesniais komerciniuose Lenkijos kiaulininkystės ūkiuose patvirtintais AKM protrūkiais.
AKM epidemiologinę situaciją Lietuvoje bei Europoje stebinti VMVT primena ir perspėja kiaulių augintojus paisyti biologinio saugumo reikalavimų, nes Lietuvoje šis virusas plinta laukinėje faunoje, daugėja nuo AKM kritusių šernų.
Laukinėje faunoje nuo šių metų pradžios virusas nustatytas 163 šernams, naminėms kiaulėms pirmas ir kol kas vienintelis šiemet AKM protrūkis patvirtintas Molėtų r. komerciniame kiaulių ūkyje, kuriame dėl ligos sunaikinta per 8,5 tūkst. kiaulių.
Pastarosiomis savaitėmis naujų AKM židinių buvo užregistruota ir komerciniuose kiaulių ūkiuose Kuldigos rajone, Latvijoje, netoli Lietuvos sienos.
VMVT, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19 -
Išmaniosios technologijos gyvulininkystės ūkyje
2024-11-15
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)