Ignalina, sausio 23 d. Stora sniego paklotė laukiniams žvėrims ir paukščiams sudaro rūpesčių ieškant maisto. Tačiau Ignalinos rajono Navikų viensėdyje gyvenančiam šeškui - tai vienas malonumas. Jis čia ištikimai sargauja ir laukia grįžtančių šeimininkų.
Naminio šeško patelė vardu Segse Navikų viensėdyje, prie Dysnos upės, gyvena nuo praeitos vasaros. Šeimininkė Virginija šį kailinį žvėrelį gavo dovanų kartu su narveliu. Pagailo šeškytės ir nutarė paleisti gyventi laisvai. Tačiau mielas padarėlis niekur nepabėgo, puikiai prisitaikė: gyvena ir namuose, ir gamtoje.
Neužmiršta Segsė, kas jos maitintojai, todėl pavalgyti visada grįžta į namus. „Ėda viską: duoną, mėsą, ryžius, kiaušinius, sausą kačių ar šunų maistą", - pasakoja Virginija.
Pasak moters, augintinė tapo antrąja namų šeimininke ir sarge. „Mes su draugu žiemą gyvename Vilniuje, tik savaitgaliais grįžtame. Paliekame šeškei maisto, vandens, o kai grįžtame, visada mus pasitinka. Ką ji veikia, kol mūsų nėra, sunku pasakyti. Tikriausiai landžioje po visus namų plyšius, laksto po mišką. Tikriausiai ir „draugų" susiranda. Bet miegoti visada grįžta į narvelį. Tai nuostabus žvėrelis. Beje, puikiai sutaria ir su mūsų šuneliu", - apie augintinio gyvenimo būdą pasakoja Virginija.
Kai į namus grįžta tikrieji šeimininkai, Segsė nakčiai taikosi pas juos į lovą, todėl tenka ją uždaryti į narvelyje. Pasak Virginijos, Segsė jaučiasi pilnaverte šeimos nare, o pikta būna tik alkana.
Segsei jau vieneri metukai. Geromis namų sąlygomis naminiai šeškai sulaukia 8-10 metų. Gamtoje vidutinis šeškų amžius siekia nuo 0,8 iki 1,8 metų, maksimaliai - 6-8 metus.
Laukiniai šeškai poruojasi kovo-gegužės mėnesiais. Nėštumas trunka 40-42 paros. Per metus užaugina 1 vadą, kurią sudaro 3-6 jaunikliai. Vaikus veda gegužės-birželio mėnesiais. Jaunikliai subręsta būdami 1 metų.
Naminiai šeškai poruojasi 1-2 kartus per metus. Jeigu poravimasis neįvyksta, patelės jaučia fiziologinį stresą, kuris veda prie nuplikimo ir dažnai netgi iki mirties. Todėl pateles, kurios nėra naudojamos veisimui, būtinai reikėtų kastruoti. Suaugę nekastruoti patinai „žymi" savo teritoriją šlapimu, ypač rujos periodu - tai viena iš svarių priežasčių, kodėl patinėlius taip pat pageidautina kastruoti.
Kažin kaip elgsis Segsė, kai ateis pavasaris? Parodys laikas. O dabar ji ištikimai sargauja ir laukia grįžtančių šeimininkų.
Šeškas - kiauninių šeimos plėšrus žinduolis. Jų giminaičiai yra šermuonėlis, sabalas, kiaunė, žebenkštis, barsukas ir kt. Minta pelėmis, pelėnais, varlėmis, įvairiais paukščiais(tiek naminiais, tiek laukiniais), jų jaunikliais ir kiaušiniais, triušiais bei žuvimis.
Daugelis žmonių šešką žino kaip ūkiuose vištas pjaunantį ir kiaušinius išgeriantį žvėrelį. Tačiau ir gyvendamas ūkiniuose pastatuose, kur laikomi naminiai paukščiai, žvėrelis ne tik kenkia, bet ir padeda žmogui išnaikindamas daug pelinių graužikų.
Egipte faraonų laikais juos veisdavo žiurkių naikinimui, vėlesniais amžiais urvinių žvėrelių medžioklei.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22 -
Netekome Naglio Narausko
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)