Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Gyvenimas toks...
Vadovo rytas. Dangis Valaitis: „Darbuotojus motyvuoja tiesioginis bendravimas ir vadovo emocijos“

Trijose Baltijos šalyse žemės ūkio technika prekiaujančios bendrovės „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius Dangis VALAITIS sako, kad vadovaujant technikos veiklai didelėje įmonėje iššūkių netrūksta, tačiau būtent tokia veikla leidžia geriausiai realizuoti savo žinias ir gebėjimus.

Tad su bendrovės vykdančiuoju direktoriumi kalbamės apie darbo specifiką, santykius su darbuotojais, darbinius iššūkius ir dalykus, teikiančius didžiausią pasitenkinimą.

Kaip prasideda jūsų rytas ir darbo diena?

Bioversija m7 2024 11 19

Kaip ir daugumos žmonių, rytas prasideda nuo žadintuvo, rytinio dušo, sveiko maisto. Dar viena iš mano ryto užduočių – pažaisti su šunimi. Ir tada keliauju į darbą, kelyje užtrukdamas valandą ir dešimt minučių.

Važiuodamas klausau ryto laidą apie žemės ūkį ir taip susipažįstu su pirmosiomis dienos aktualijomis. Be to, kelionės laiką skiriu prisiminti, ko vakar nespėjau, apgalvoju, kas šiandien laukia, susidėlioju dienos planus, dienotvarkę ir jos pagrindinius akcentus.

Pirmas darbas atvykus į biurą – naujienų, susijusių su žemės ūkiu, peržiūra: pradedu nuo grūdų, konkrečiai kviečių ir rapsų, kainų „Matif“ biržoje, tada peržvelgiu portalą manoūkis.lt, angliškąjį arba vokiškąjį „Profi“ ir tik tada pradedu dienos maratoną, kuris labai priklauso nuo dienotvarkės, laukiančių susitikimų, sprendžiamų problemų. Be to, mano rytai gali skirtis, atsižvelgiant į tai, kuriame biure tą dieną dirbu: ar keliauju iš namų į Dotnuvą, ar iš namų į Jelgavą, ar iš Tartu viešbučio į Tartu biurą.

Vis dėlto pirmenybę teikiate darbui biure, ar karantinas neišmokė dirbti per nuotolį?

Žinoma, karantinas daug ką pakeitė ir išmokė dirbti per nuotolį, tai iš tiesų gana patogi darbo forma, ypač dirbant su kitomis šalimis. Per nuotolį galima puikiai atlikti daugelį darbų, pvz., planavimus, užsakymus, ataskaitų pateikimus, netgi vykdyti derybas su tiekėjais ar organizuoti susirinkimus, tačiau vis dėlto jis nepakeičia darbo biure, gyvo santykio. Juk vadovas turi įkvėpti komandą, motyvuoti, tad tik gyvas kontaktas ir susitikimas perteikia emociją, komanda daug geriau tave išgirsta, o tai leidžia pasiekti geresnių rezultatų.

Jums svarbus tiesioginis bendravimas su komandos nariais, tad ką jis jums duoda?

Mano pagrindinis darbas – išgirsti komandos narius, kaip jie vertina vieną ar kitą situaciją, o kartu perteikti idėjas, kurias jie galėtų priimti ir įgyvendinti kaip savas. Tai vienas iš koučingo (aut. past – ugdomojo vadovavimo) principų.

Mūsų komanda patyrusi, nemažai metų dirbanti šioje rinkoje, todėl jiems tikrai nereikia tiesioginės kontrolės ir ataskaitų kiekvieną dieną. Esmė – tik kryptis, matymas, kuriuo jie galėtų vadovautis. Kai kada iškyla tokios situacijos, kai tenka spręsti rizikuojame ar ne. Tada reikia visiems pasitarti ir nuspręsti, ar prisiimame riziką ar ne. Pastaruoju metu, kai rinka dinamiška ir nuolat auganti, rizika visada pasiteisina. Kai rinka krenta, riziką reikia vertinti kitu kampu.

Ir tas rizikų vertinimas ir kito kampo matymas – viena iš jūsų užduočių?

Dažniausiai taip. Kolektyvas nori daugiau parduoti, užsisakyti ir turėti atsargų, bet būtina pasverti įmonės finansines galimybes ir galimas rizikas, jei nepavyktų technikos realizuoti laiku ir sėkmingai. O svarbiausia, kad galiu viską matyti ir vertinti, žinodamas situaciją visose trijose Baltijos šalyse, nes produktų specialistai žvelgia į tik savo šalį ir už tai jaučia atsakomybę.

Mano atsakomybė – vertinti technikos verslo situaciją visose šalyse, kuriai komandai su kuriais produktais sekasi geriau, prasčiau, tada bandome komandas sujunti, padėti ir leisti mokytis vieniems iš kitų, remiantis gerosiomis patirtimis.

Matome, kad tas tikrai veikia, nors kartais skirtingų šalių komandos nelabai nori bendradarbiauti dėl kultūrinių slenksčių, bet, manau, kad mes vis labiau ir labiau tampame internacionalinėmis šalimis, kai ir vieni kitus suprantame vis geriau, o leidžia pasiekti geresnių įmonės rezultatų visose Baltijos šalyse.

Kaip suderinate vadovavimą technikos veiklai trijose Baltijos šalyse su šeimos poreikiais, ar šeimai nepritrūksta jūsų dėmesio?

Kadangi dirbame su žemės ūkiu susijusiame sektoriuje, žinome ūkininkų darbų ritmą ir sezoniškumo svarbą – visa tai supranta ir mano šeima, jai priimtina ištęsta mano darbo diena, juolab kad šioje srityje dirbu jau nemažai metų. Aišku, stengiuosi laiko skirti savaitgaliais ir dėmesio trūkumą kompensuoti per atostogas.

Ar pavyksta per atostogas atsiriboti nuo visų įmonės reikalų ir darbų?

Galima sakyti, taip. Komanda pasitikiu ir ji prisiima atsakomybę, kada reikia. Sakoma, jei įmonėje viskas veikia gerai, vadovas nereikalingas.

Ar vadovavimas įmonei neatima iš jūsų žmonos galimybės siekti karjeros, nes dėl jūsų didelio užimtumo ant jos pečių gula rūpinimosi namais, vaikais ir pan. atsakomybė?

Esu labai laimingas, kad turiu nuostabią žmoną, kuri labai rūpinasi šeima, namais ir vaikais. Stengiuosi jai padėti, kiek tik galiu. Nesutikčiau, kad mano darbas – kliūtis žmonai siekti karjeros. Jos karjera taip pat gana sėkminga, tik, žinoma, šeimai ir namams ji skiria daugiau laiko nei aš.

Kas sunkiausia jūsų darbe ir kas jums, kaip vadovui, teikia didžiausią malonumą, pasitenkinimą?

Smagiausia, kai pasiseka įgyvendinti idėjas, planus ir ypač ilgalaikius tikslus, kurių link einame mažais žingsneliais. Ir dažniausiai pavyksta geriau nei tikėjaisi. Svarbiausia, kad pasitiki komanda, teisingai deleguoji darbus ir kiekvienam darbuotojui aiškiai nušvieti kryptį – visa tai didina darbuotojų motyvaciją.

Kadangi esu baigęs inžineriją, man patinka spręsti problemas, gilintis į procesus. Inžinerinis mąstymas labai padeda sprendžiant problemas, nes leidžia suvokti, ką pakoregavus ar kurį elementą pakeitus veiktų visas procesas ir problemos neliktų.

Kadangi esame prekybinė įmonė, vienas iš maloniausių dalykų – pagalba komandai parduodant techniką. Paprastai ji jau būna atlikusi visus reikiamus veiksmus (pristačiusi techniką, pateikusi pasiūlymus), tačiau klientui pritrūksta finansinio sprendimo, specialaus pasiūlymo ar konkretaus pritaikymo jo ūkyje. Kai derantis ir ieškant klientui priimtinų sprendimų pagaliau pasiekiamas sėkmingas pardavimas, tai labai džiugina, juk pergales visi mėgsta.

Ypač smagu, jei tas pardavimas strategiškai svarbus. Nebūtinai jis turi būti didelis, tai gali būti naujas ūkis, su kuriuo pradedame bendradarbiauti ir kuriam pristatome mūsų kompaniją kaip stiprų partnerį, kuriuo galima pasitikėti.

Be to, man labai smagu, kai galiu renginyje pristatyti kažką naujo, įdomaus. Kalbėjimas viešai man taip pat teikia didžiulį malonumą. Tai supratau dar mokyklos laikais, kai stengdavausi sudalyvauti įvairiuose renginiuose. Tad vadovavimas įmonei man leidžia save realizuoti.

O iššūkių taip pat netrūksta, nes kiekviena situacija skiriasi. Vadovaujant ypač svarbu suprasti savo darbuotojus, nes kiekvienas jų kitoks, todėl skirtingai reikia prie kiekvieno prieiti, deleguoti užduotis: vienas supranta iš pusės žodžio, ko mes siekiame ir kokie mūsų tikslai, kitam tai reikia pateikti visai kitokiu kampu, kad jis priimtų tą informaciją kaip savo, trečiam reikia labai išsamių instrukcijų. Taigi, žmonių psichologija – vienas iš sunkiausių dalykų, kurio nuolat mokausi ir dar yra daug kur tobulėti.

Dėkojame už pokalbį.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos