Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Gyvenimas toks...
Ūkininkas mėgsta eksperimentuoti laukuose ir konstruoti padargus

Ukmergė. Technikos parką vis papildančiam Šešuolių seniūnijoje, Pilionių kaime ūkininkaujančiam Rimui Lukšai knietėte knieti patobulinti ar perdirbti senus padargus. Jis pasigamino plūgą, sukonstravo sniego valytuvą.

Kartu su taip pat ūkininkaujančia ir Šešuolių seniūnijos seniūne dirbančia žmona Jolanta bei 24 metų dukra Žydre dirba apie 70 ha. Aštuoniolikmetė Vaida dar mokosi bendrojo lavinimo mokykloje.

Dalyvaudami europinėse programose, rengdami projektus, Lukšai vis papildo savo technikos parką naujais moderniais padargais. Taip įsigytas traktorius, plūgas, ekologinės akėčios.

Ūkininkauti šeima pradėjo prieš 21 metus. Ūkį „lipdyti“ ėmėsi nuo 5 ha žemės. Įkūrė mišrų ūkį – augina javus ir turi galvijų fermą. Ganyklose kartu su prieaugliu ganosi 14 galvijų.

Lukšai augina javus – rugius, kviečius, kvietrugius, miežius. Sėja ir vasarinių, ir žieminių kultūrų. Tiesa, pastarųjų auginimu kasmet vis labiausiai nusivilia – ypač po šios žiemos žieminių kviečių laukai atrodo varganiausiai.

Neatsisako ūkininkas ir eksperimentų. Prieš kelerius metus pabandė auginti avižas. Deja, prie miško plytinčiose žemėse ši kultūra nepasiteisino. Derliumi teko dalintis su miško gyventojais – laukas tapo tikra šernų „valgykla“. Neaplenkia šie knysliai ir bulvių vagų.

Į kitame taip pat pamiškėje esančiame sklype pasėtus kukurūzus įniko kėkštai. Atrodytų, kokia čia bėda, paukštelis nėra didelis, kiek jis besules. Tačiau R. Lukša tikina, kad lauką aptūpę būriai šių sparnuočių per visą vasarą padarė nemenkos žalos. Anot ūkininko, Šešuolių apylinkių žemės – tikrai ne dovanėlė žemdirbiams.

Daugumos pasėlių derlingumas tesiekia 28–30 balų našumą. Pasak ūkininko, stebuklų tokio žemo derlingumo laukuose tikėtis neverta. Iš ha prikulia 1–4 t javų.

Antra vertus, Lukšų šeimos dirbama žemė nėra viename plote – ji išsibarsčiusi dešimties kilometrų spinduliu. Traktoriumi ar kombainu patogiau būtų dideliame lauke dirbti nei laviruoti tarp aplinkui išsidėsčiusių kaimynų ūkių.

R. Lukša valdo ir 11 ha miško. Ūkininkas didina jo plotus – prieš šešerius metus pagal ES finansuojamą miško įveisimo dirbamoje žemėje programą pasodino 6 ha mišraus miško. Įveistame jaunuolyne – jau ūgtelėję beržai, eglės, pušys.

Netoli Virbalų kaimo ošia jam priklausantis pušynas. Tačiau miško ūkininkas dar nekerta. Sako, jog 80–90 m. miškas dar nebrandus, tad į jį su kirviu dar negalima brautis.

Nors ūkininkas yra lankęs specialius miško savininkams skirtus kursus, apie save, kaip apie miško savininką, atsiliepia kritiškai – mano, kad žinių apie miško priežiūrą dar gerokai stinga.

R. Lukša – nuolatinis rajone ir šalyje rengiamų arimo konkursų dalyvis ir prizininkas. Jis sako, kad konkurse įgytos žinios praverčia ir išburzgus traktoriumi į savo laukus.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos