Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Gyvenimas toks...
Tragiška savaitė laisvėje gyvenantiems stumbrams

Kėdainiai. Ne vienus metus laisvėje - Kėdainių ir Panevėžio rajonuose - gyvenantys stumbrai, kurių dabar yra apie pusantro šimto, buvo ir tebėra nemenkas galvos skausmas saugomų gyvūnų klajonių vietovėse ūkininkaujantiems žemdirbiams. Vis garsiau apie stumbrų gyvenimo ypatumus prabyla ir kelininkai bei eismo saugumo specialistai.

Praėjusią savaitę tragiškuose eismo įvykiuose žuvo trys stumbrai. Viena mirtinai buvo sužeistas Panevėžio rajone, netoli Vinkšnėnų kaimo, kur stumbrą parbloškė automobilis.

Keliomis dienomis anksčiau du stumbrai žuvo Kėdainių rajone ant geležinkelio bėgių, netoli Šilainių geležinkelio stoties, po keleivinio traukinio ratais. Traukinys kone toje pačioje vietoje tris stumbrus mirtinai sužeidė ir vasaros pradžioje. Į Raudonąją knygą įrašytų gyvūnų gaišenos perduotos Lietuvos zoologijos sodui.

Bioversija m7 2024 11 19

Specialistai neramina - šie stambūs, šimtus kilogramų sveriantys gyvūnai vis dažniau praranda budrumą, tad tokių nelaimių ateityje, deja, gali tik daugėti.

Gyvūnus paveda instinktai

„Atvykus į vietą radome žuvusią penkerių metų patelę su šiemet atsivestu jaunikliu. Kaip tik šioje vietoje migruodami stumbrai kerta geležinkelio bėgius", - nelaimę Kėdainių rajone komentavo Kėdainių rajono aplinkos apsaugos agentūros vyriausiasis specialistas Alfonsas Čeida.

Pasak stumbrininko Ryčio Papšio, stumbrai prarado budrumą, atsargumą ir labiau pasitikėdami klausa, drįsta vis dažniau ir dažniau žengti per geležinkelio bėgius. „Šioje vietoje traukinių greitis yra didelis, tad, matyt, gyvūnai tiesiog nespėja nubėgti ir yra partrenkiami. Šiose teritorijose gyvenantys stumbrai nėra labai didelio svorio, nes Lietuvos stumbrai yra truputėlį sumenkę dėl kraujomaišos problemų. Šiuo metu šiose apylinkėse esu suskaičiavęs 48 stumbrų bandą. Čia, prieš pusantrų metų jų atėjo 34, o dabar skaičius išaugo jau iki 48", - sakė R. Papšys.

Būdamas įvykio vietoje, kartu su aplinkosaugininku A. Čeida jis sudėliojo galimą nakties įvykių scenarijų: nuo stumbrų bandos, kertančios geležinkelio bėgius, atsiliko stumbriukas. Mama grįžo jo pasitikti, tačiau jie abu buvo partrenkti atvažiuojančio keleivinio traukinio. „Tikriausiai stumbrė aukojosi, norėdama išgelbėti savo atžalą", - kėlė versiją stumbrininkas.

Gyvūnų žūtys - gana dažnos

Ar yra galimybių išvengti tokių susidūrimų netolimoje ateityje? Ką daryti, kad būtų išvengta automobilių ir stumbrų susidūrimų?

„Žmonės, keldami savo gerovę, gerindami infrastruktūrą neįvertino, kaip visa tai paveiks gyvąją gamtą. Pavyzdžiui, paklausę bet kurio traukinio mašinisto, sužinotume, kad kone kiekvieno reiso metu būna partrenkiami laukiniai gyvūnai. Stumbrai yra įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą, jie yra saugomi gyvūnai, todėl ir jų žūtys yra fiksuojamos. Tačiau apskritai, gyvūnų žūtys keliuose yra masinė problema", - apibendrino stumbrininkas R. Papšys.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos