Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Gyvenimas toks...
Tausojamosios žemdirbystės asociacija toliau sieks savo tikslų
LNTŽA valdybos nariai

Rokiškis. Lietuvos neariminės tausojamosios žemdirbystės asociacija (LNTŽA) ataskaitiniame rinkiminiame susirinkime atnaujino valdybos sudėtį, o jai vadovauti ir toliau patikėjo šios organizacijos įkūrimo vienam iš iniciatorių Kalvių kaimo ūkininkui Jonui Venslovui.

„Kai žemėn suleistas plūgas, ji kentėjo. Bet ateina laikas, kad mes pradėsime kentėti dėl to, kad iš žemės taip išsityčiojome“, – tokiais žodžiais susirinkimą pradėjo LNTŽA vadovas J. Venslovas, kalbėdamas apie tai, kodėl jis su kitais bendraminčiais nutarė įkurti būtent neariminę žemdirbystę propaguojančią organizaciją.

Šiuo metu LNTŽA turi beveik 70 narių, susirinkime dalyvavo apie 20.

Bioversija 2024 04 26 m7

Jonas Venslovas (kairėje) LNTŽA padėką už indėlį kuriant asociaciją įteikė Romui Naudžiūnui, UAB „Vaderstad“ generaliniam direktoriui

LNTŽA padėka įteikta ir ūkininkui Tomui Šablinskui (nuotraukoje kairėje)

Kaip didžiausius pastarųjų trejų metų laimėjimus J. Venslovas įvardijo tai, jog neariminės žemdirbystės laukus deklaruojantys ūkiai galės gauti 66 Eur/ha išmoką. O įsigiję tiesioginę sėjamąją gali pretenduoti į kompensaciją, siekiančią iki 40 tūkst. eurų.

„Dėl paramos labai ilgai kovojome, bet šį tą pasiekėme. Mes tausojame žemę ir tai turi būti skatinama“, – įsitikinęs LNTŽA vadovas.

Tiesa, kaip kalbėjo susirinkimo dalyviai, Lietuvoje dar iki šiol nėra bendro sutarimo, kokiu gyliu gali būti įdirbama žemė, kad toks dirbimas būtų vadinamas nearimine žemdirbyste ir būtų remiamas. Ar tai galėtų būti keli, keliolika ar daugiau centimetrų? O gal žemė neturėtų būti judinama? Šiuo metu pagal paramos taisyklėse apibrėžiama, kad neariminė žemdirbystė yra tuomet, kai žemė įdirbama iki 30 cm gyliu, žinoma, ne plūgais, o įvairiais kitais padargais.

Taip pat vis dar nėra tikslių lietuviškų terminų, kaip vadinti angliškai įvardijamas technologijas, tarkime, No-till, Strip-till.

Kalbėdamas apie LNTŽA tikslus ir trejų metų veiklą, J. Venslovas prisiminė, kad iš pradžių norėta dirbti kartu su Lietuvos grūdų augintojų asociacija. Tačiau bendrystės taškų rasti nepavyko. O grūdų augintojų asociacijoje irgi įsikūrė No-till technologiją palaikančių žemdirbių grupė.

„Esame tie, kurie atstovauja dirvožemiui. Darome ne dėl savęs, o dėl jo. Mūsų tikslas – ne išmokos, o padaryti ką nors gero žemei. Reikia suprasti, kokie procesai vyksta dirvožemyje, ir dirbti jį taip, kad padarytume dar geresnį. Svarbiausias dalykas – sveikas dirvožemis. Niekada nebus gerovės, jeigu ūkiai neturės sveiko dirvožemio“, – apie LNTŽA veiklos prasmę kalbėjo Virginijus Beinoras, įmonės „Alfa Agro“ vadovas.

Susirinkime diskutuota ir apie tai, ar jungtis į kurią nors skėtinę žemdirbiškas asociacijas vienijančią organizaciją. Kol kas nutarta to nedaryti, tačiau pati LNTŽA registruosis kaip lobistinė organizacija, kad ir toliau galėtų oficialiai kalbėtis su valdžios institucijomis neariamosios žemdirbystės atstovavimo tikslais.

LNTŽA susirinkime išrinkta naujos sudėties asociacijos valdyba. Jos nariais tapo Loreta Aleknavičienė, Sonata Vasiliauskienė, Virginijus Beinoras, Tautvydas Beinoras, Gytis Galvanauskas, Egidijus Černius ir J. Venslovas, kuriam valdybos nariai vėl patikėjo vadovo pareigas.            

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos