BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Gyvenimas toks...
STT: vietos veiklos grupėse yra korupcijos rizikų (papildyta)

Vilnius. Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) kontroliuojamose kaimo vietovių bei žvejybos ir akvakultūros regionų vietos veiklos grupėse (VVG) yra korupcijos rizikų, teigia Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

STT nustatė, jog VVG veikloje gali dalyvauti tik vietos valdžios atstovai, o negali kitos viešojo sektoriaus organizacijos. Be to, nebūtina skelbti viešos atrankos į laisvas pareigas, todėl įdarbinami VVG nariai, su jais susiję ar jų pasiūlyti asmenys.

Nustatyta atvejų, kai atrankos komisijų nariai yra susiję su projektus finansavimui teikiančiais asmenimis. Pavyzdžiui, projektą pateikė VVG atstovo sutuoktinio vadovaujama įmonė, kurios registracijos adresas buvo pakeistas prieš pat paraiškos pateikimą.

Bioversija 2024 04 26 m7

Šilalės ir Vilniaus rajonuose nustatyta atvejų, kai finansavimą gavo su VVG valdybos nariais giminystės ryšiais susijusių asmenų, jų vadovaujamų įmonių ar įstaigų pateikti projektai. Be to, kai kuriais atvejais VVG darbuotojai tuo pat metu buvo įsidarbinę ir paramą jų pateiktam projektui gavusioje organizacijoje.

Išsiaiškinta ir galimai neskaidrių pirkimų – Vilniaus rajono VVG skelbto patalpų nuomos konkurso sąlygos visiškai atitiko anksčiau nuomotų patalpų kriterijus. Tuo metu Šiaulių žvejybos ir akvakultūros VVG pasirašė patalpų nuomos sutartį su Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugija, kurios pirmininkas yra ir  VVG narys.

STT įvertino 58 vietos veiklos grupes. NMA parama kaimo vietovių VVG 2016–2023 metais siekia 110,3 mln. eurų, o žvejybos ir akvakultūros regionų VVG – 10,5 mln. eurų.

Atsižvelgdamas į STT informaciją žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas antradienį pasirašė įsakymą, kad į naujai renkamus VVG vadovus draudžiama pretenduoti politikams ar politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojams. Anot ministro, vietos valdžiai šiose grupėse turėtų atstovaut kitos savivaldybėse veikiančios viešojo sektoriaus įstaigos.

„STT analizė parodė, kad vietos veiklos grupių veikloje dalyvaujant vietos valdžiai kaip viešojo sektoriaus atstovams, atimama galimybė šioje veikloje dalyvauti kitoms viešojo sektoriaus organizacijoms. Be to, dažnai net kelias kadencijas VVG vadovybėje lieka tie patys vietos politikai. Paprastai tokiais atvejais žmonės pasigenda viešumo, o tai dar labiau sustiprina įtarimus korupcija“, – pranešime sakė ministras. 

Kai kuriose savivaldybėse iki šiol vietos politikai, pavyzdžiui, merai, vadovauja vietos veiklos grupėms, kurios atrenka ir administruoja europinę paramą įvairiems vietos projektams.

Iki rugsėjo 1-ios taip pat bus pakeistos ir žuvininkystės regionų VVG veiklos nuostatos, užkardančios galimus korupcinius atvejus. Pavyzdžiui, vienam asmeniui įsigijus kelias įmones ir turint daugumą balsų valdyboje, jis galėtų nukreipti VVG lėšas savo projektams. 

Grupės taip pat bus įpareigojamos viešinti numatomus vietos projektus ir jiems skiriamą finansavimą.

Šaltinis: BNS
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos