Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Gyvenimas toks...
Pavasario darbai atneša naujų vėjų ir viltį

Kaunas. Ar pasaulinis grūdų kainų kilimas tik trumpalaikis? O gal daugiau auginkime avižų? Kas šiemet gins gyvulius į pievas, o kas laikys tvartuose? Kodėl verta rinktis tiesioginę sėją? Šiuos ir kitus klausimus gvildena balandžio mėnesio „Mano ūkio“ žurnalas. Jame taip pat netrūks ir kitų Jums svarbių temų, tad linkime prasmingo laiko su žurnalu!

ES šalyse 2020 m. laukiamas maždaug 20 mln. t mažesnis grūdų derlius. Pagal kviečių eksporto apimtis Lietuvos žemdirbiai kartu su Prancūzija nuo 2020 m. liepos 1 d. iki 2021 m. vasario 14 d. pirmavo visoje ES. Beje, 2020 m. daugiausia eksportuota ne tik kviečių, bet ir kitų grūdų. Išsamią grūdų kainų augimo analizę, grūdų derliaus prognozes žurnale pateikia Albertas Gapšys.

***

Bioversija 2024 04 15 m7

Sėklinių bulvių sektoriuje galimai klesti šešėlinė rinka. Iš dalies ir dėl to, kad bulvių sėklininkystės ūkiams keliami reikalavimai yra neproporcingai griežti ir dažnai pertekliniai. Tuo įsitikinusi Petro Vasiliausko ūkio „Vfarm“ komercijos vadovė Rugilė Gikarė. Tarkime, numatyta, kad dėl žiedinio puvinio kontrolės registruoti sėklinių bulvių augintojai ir augintojai, kurie toje pačioje vietoje augina ir sėklines, ir maistines bulves, yra tikrinami kiekvienais metais, imant mėginius iš viso derliaus, o tyrimų išlaidų niekas nekompensuoja. Daugiau skaitykite Jurgos Zaleckienės straipsnyje.

Petro Vasiliausko ūkio „Vfarm“ komercijos vadovė Rugilė Gikarė

***

Tyrimų duomenys ir praktika rodo, kad avižų įtraukimas į sėjomainos schemas labai pagerina visos sėjomainos sistemos laukų fitosanitarinę būklę. Albinas Šiuliauskas ir Danguolė Šiuliauskienė smulkiai aptaria šių 4–5 vietą Lietuvos pasėlių struktūroje užimančių kultūrų botaninę ir biologinę charakteristikas, analizuoja avižų auginimo agrotechniką. Anot autorių, sėjamosios avižos gerai auga ir žemesnio našumo lengvo priemolio dirvose, kurių reakcija yra tik pH 4,5–5,0, net jei šiuose dirvožemiuose įrengta drenažo sistema turi defektų (avižoms reikia daug drėgmės).

***

Daržovių selekcija Lietuvoje turi senas tradicijas. Per pastaruosius metus sukurta valgomųjų pomidorų hibridinė veislė Auksiai, skirta auginti šiltnamiuose, morkos Jola, ankstyvos vienmečių saldžiųjų paprikų veislės Gabija (nuotr.), valgomųjų svogūnų veislė Joriai ir kt.

***

Moderniuose ūkiuose vis mažiau karvės išeina į lauką. Ganymo privalumus ir trūkumus šiuolaikinėje gyvulininkystėje analizuoja Dovilė Šimkevičienė ir Vytas Gudaitis. Jie pasitelkia ir specialistų nuomonę: Veterinarijos akademijos Stambiųjų gyvūnų klinikos vadovo dr. A. Rutkausko ir ūkininko, veterinarijos gydytojo dr. D. Starevičiaus. Pastarojo teigimu, ganyklas reikia keisti kas kelias dienas, jeigu nori, kad karvės ėstų kokybišką žolę. Be to, karvės mėgsta veršiuotis vienatvėje, tad ganyklose tam yra geros sąlygos.

***

Maždaug prieš dešimtmetį vilniečių Vytauto Kazėno su žmona Erika įsigytas sklypas Lazdijų rajone tapo paskata pradėti ūkininkauti ir persikelti gyventi į kaimą. Šiuo metu jauna šeima dirba apie 400 ha, kaip pagrindinius ūkio augalus įvardija rugius, avižas ir grikius. Jauna šeima mato ir mėsinės galvijininkystės perspektyvų. Apie vilniečių sėkmingą virsmą rimtais ūkininkais rašo Gitana Kemežienė.

Lazdijų rajono ūkininkai Vytautas ir Erika Kazėnai su savo atžalomis – dvimečiu Tauru ir penkiamete Ugne

***

Tiesioginės sėjos sėjamųjų darbinėmis dalimis paveikiama tik 5–25 proc. dirvos paviršiaus, o tai turi daug privalumų, kurių reikšmingumas priklauso nuo daugelio veiksnių ir meteorologinių sąlygų. Egidijus Šarauskis pateikia skirtingų žemės dirbimo ir sėjos technologijų taikymo rodiklius, lygina ir analizuoja dirbamos žemės plotus, kuriuose taikyta tiesioginė sėja ES ir Jungtinėje Karalystėje, parodo tiesioginės sėjos privalumus ir trūkumus.

Dirbamos žemės plotai, kuriuose taikyta tiesioginė sėja, ES 27 ir Jungtinėje Karalystėje 2016 m.

***

Sėti pagal topografinius ir derlingumo žemėlapius patogu. Topografinio žemėlapio informacija naudojama navigacijai: nurodoma važiavimo kryptis, formuojamos technologinės vėžės, nebereikia ženklintuvų. Ar daug ūkininkų tuo naudojasi? Kastytis Laurinaitis skatina tai daryti aktyviau, nors teigia, kad, pavyzdžiui, laukų derlingumo žemėlapiai niekada nėra baigtiniai, juos reikia nuolat prižiūrėti ir tvarkyti.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos