Vilnius. Dėl 2003 metais vykdytos kelių blokados nuteisti Lietuvos ūkininkai laimėjo bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme. Teismas nusprendė, kad ši bausmė nepagrįstai riboja teisę protestuoti. „Valdžios pareigūnai turėjo būti tolerantiški sutrikdymams per protestus, kad užtikrintų susirinkimų laisvę", - antradienį paskelbė teismas.
Ūkininkai, reikalavę didesnės piniginės paramos žemės ūkiui, 2003 metų gegužę blokavo kai kuriuos kelius, vedančius į pasienį su Latvija ir Lenkija bei automagistralę Kaunas-Klaipėda ties įvažiavimu į uostamiestį. Kelių blokadą žemdirbiai nutraukė tik gavę Vyriausybės pažadą skirti pieno perdirbėjams 56 mln. litų papildomų lėšų.
2004 metų rugsėjo mėnesį Kauno teismas už riaušių organizavimą ar dalyvavimą jose 60 parų areštu, atidedant bausmę vieniems metams, nuteisė tuometinį Pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininką Bronių Markauską, ūkininkus iš Marijampolės apskrities Virginijų Mykolaitį, Kęstutį Miliauską ir Artūrą Piliotą bei Utenos rajono ūkininką Arūną Kudrevičių.
Strasbūro teismo vertinimu, tokia bausmė buvo neproporcinga, nes demonstracija vyko be smurto, tuo pat metu vykstant žemdirbių deryboms su Vyriausybe. Teismas taip pat atsižvelgė, kad ūkininkai praleisdavo keleivinius automobilius ir pavojingus krovinius gabenančias transporto priemones.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Bronius Markauskas teigė, kad teistumas jam galėjo pakenkti dalyvaujant rinkimuose į Seimą ir Europos Parlamentą.
„Dalyvaujant politikoje, ir Europos Parlamento rinkimuose, ir Seimo rinkimuose, ir rajono tarybos rinkimuose, visur teko rašyti, kad esu teistas - ta moralinė žala pakankamai didelė", - BNS antradienį sakė B. Markauskas
„Mūsų vertinimas paprastas - kad taip ir turėjo būti, jei ne Lietuvoje, tai Strasbūre. Jau visos moralinės kančios išvargtos yra, jau viskas tolimoj praeityje, bet nors tiek gerai, kad nors ir pakankamai vėlai, šiaip ar taip mūsų kažkokia tiesa yra", - teigė jis.
Strasbūre įsikūrusio teismo sprendimu, penkiems ūkininkams Lietuva turės skirti po 2 tūkst. eurų (6,9 tūkst. litų) neturtinės žalos atlyginimo.
Kauno teismo bausmė, kuri buvo patvirtinta apeliacinėje ir kasacinėje instancijoje, Strasbūro teismo vertinimu, nepagrįstai apriboja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje įtvirtintą teisę laisvai rengti taikius susirinkimus.
BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22 -
Netekome Naglio Narausko
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)