Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Gyvenimas toks...
Lenkai blokuoja kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje Atnaujinta
Asociatyvi Freepik (rawpixel.com) nuotr.

Vilnius. Nepasiekę susitarimo su premjeru Donaldu Tusku, Lenkijos ūkininkai nuo penktadienio iš dalies blokuoja kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje.

Ties buvusiu Kalvarijos ir Budzisko pasienio punktu savaitę jie žada tikrinti, ką iš Lietuvos į Lenkiją veža vilkikai. 

„Po ministro pirmininko susitikimo su ūkininkais kol kas nėra jokių susitarimų. Jų bus siekiama artimiausiomis dienomis. Todėl mūsų protestas gali būti dar labiau reikalingas nei anksčiau. Rytoj elgsimės kaip sutarta“, – BNS ketvirtadienio vakarą informavo protesto pasienyje su Lietuva organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis).

Bioversija m7 2024 11 19

Tikrinami iš Lietuvos išvažiuojantys vilkikai – jie nukreipiami į atskirą juostą, o dalis, sukėlę įtarimų, nukreipiami į specialią aikštelę, kur juos tikrina pareigūnai.

Vietoje yra apie 30–40 protestuotojų, kurie stebi, kaip Lenkijos policijos, muitinės, kelių transporto inspekcijos pareigūnai tikrina vilkikų dokumentus, jų patikra užtrunka iki 5 minučių, kol kas nė vienas jų nesulaikytas. Kelyje kamščių nėra, lengvieji automobiliai gali laisvai pravažiuoti. 

Protesto vienas organizatorių Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, jog jų tikslas nėra blokuoti eismo, tik nori atkreipti dėmesį į žemės ūkio sektoriaus problemas. Anot jo, tai yra nauja protesto forma, kurios anksčiau lenkai netaikė.

„Šiandien protestas atrodys taip, kad kartu su Lenkijos tarnybomis, su muitine, transporto inspekcija tikrinsime sunkvežimius, kas juose vežama. Tikimės, kad galbūt netrukus, gal ne šiandien, prisijungs ir Lietuvos ūkininkai, nes norime įsitikinti, kas tuose sunkvežimiuose yra“, – žurnalistams sakė K. Pieczynskis. 

Kai kurie vilkikų vairuotojai sako, kad patikrinimas užtruko 1–3 min., todėl to nesureikšmino, kiti teigė, jog tokie protestai trukdo jų darbui, baiminasi, kad kitą savaitę gali susidaryti eilių.

„Mums trukdo, tai ne mūsų kaltė, ūkininkai trukdo mums, blokuoja kelius savaitei, mums sudėtinga, turėtų organizuoti kitaip. Aš vairuotojas, dirbu pats sau ir sunku. (...) Kuo mes, vairuotojai, prasikaltome“, – LRT radijui sakė vairuotojas iš Lenkijos.

„Bus matyt, kaip bus antradienį, dabar dar problemos nėra, antradienį bus išvažiavimas iš Lietuvos (vilkikų srautas didesnis – BNS), tai turėtų būti iki Marijampolės, va tada bus eilė. O šeštadienis, sekmadienis – čia juokai“, – teigė lietuvis vairuotojas.

Kitas protesto pasienyje organizatorius Pawelʼas Iwaszkoʼas (Pavelas Ivaškas) sakė, kad per Latviją į Lietuvą bei į Lenkiją galėjo patekti keli šimtai tonų rusiškų grūdų.

„Turime informacijos, kad grūdai iš Rusijos pateko į Lietuvą ir į Lenkiją, tai buvo tikrai keli šimtai tonų, nes tie grūdai buvo vežami per Latviją. Iš Latvijos patekdavo į Lietuvą, o vėliau jie buvo transportuojami į Lenkiją“, – žurnalistams pasienyje sakė jis. 

„Mes tikriname, kad tuose sunkvežimiuose yra ukrainietiški grūdai. Jie įvažiuoja iš Lenkijos į Lietuvą, ten keičiami dokumentai, jie iš Lietuvos į Lenkiją įvažiuoja jau kaip Europos Sąjungos prekės“, – pridūrė jis. 

Pasak P. Iwaszkoʼo, protestuotojai nenori trukdyti gyventojams ir verslui: „Mes tik tikriname ar tie ukrainietiški, rusiški grūdai neįvažiuoja, bet tai liečia ne tik ūkininkus, bet ir tuos, kurie vartoja tuos produktus, kokybę.“ 

Vienas protestuotojų, ūkininkas Dariuszʼas Ponichteras (Darjušas Ponichteras) sakė norintis matyti, ką veža sunkvežimiai ir kaip tai kontroliuoja pareigūnai.

„Šiandien mūsų tikslas vienas ir jis paprastas – norime kontroliuoti sunkvežimius ir tai, ką jie veža, norime matyti, kaip dirba pareigūnai“, – žurnalistams pasienyje sakė ūkininkas.

„Esu jaunas ūkininkas, turiu ne vieną kreditą pasiėmęs, pradėjau savo darbą, šiandien dirbu ir susiduriu su tuo neteisingumu, manęs negerbia, negerbia mano darbo, kenčiu, negaliu net išmokėti tų kreditų“, – sakė D. Ponichteras.

„Esu čia, nes kaina grūdų yra mažesnė, mes nuo to kenčiame. (...) Atvažiuoja grūdai iš Ukrainos ne visada kokybiški ir jie vėliau patenka tranzitu į Lietuvą, iš Lietuvos į kitas Europos šalis“, –  sakė kitas ūkininkas Radoslawas Paczesny (Radoslavas Pačesnis). 

Lietuvos konsulato Seinuose vadovas Genadijus Mackelis sako, kad kol kas protestuotojų pajėgos negausios.

„Šią akimirką matome, kad iš protestuotojų pusės negausios pajėgos, numatyta, kad atvažiuos su savo sunkiąja technika, blokuos kelius – to išvengta dėka dialogo ir susikalbėjimo su partneriais Lenkijoje, mūsų institucijų pastangomis“, – žurnalistams pasienyje kiek anksčiau penktadienį sakė G. Mackelis.

Jis svarstė, kad galbūt ūkininkus įtikino argumentai, jog nėra pagrindo kalbėti apie grūdų klastojimą.

„Suveikė galbūt tie argumentai. Mes turime ir visą statistiką, kokie kiekiai, kas vežama, iki protesto skaičiavome, kad gal pravažiuoja kokie du sunkvežimiai su grūdais per parą, tai tie kiekiai nereikšmingi. Tad kalbėti apie tai, kad kažkas klastojama ir daroma, jokio pagrindo nėra“, – sakė G. Mackelis. 

„Gal protestuotojai irgi tą suvokia ir jų bendra tendencija nekalbėti apie blokavimą Lietuvos ir Lenkijos pasienio, jie kalba apie savo politikos, žemės ūkio atžvilgiu klausimus ir dėl to sienos blokavimas tiek su Ukraina, tiek Lietuva, tiek Vokietija egzistuoja“, – teigė jis. 

Pareigūnai stebi padėtį, provokacijų nėra 

Lietuvos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, jog situacija pasienyje stebima ir prireikus pareigūnai suteiks pagalbą vairuotojams. 

„Pirmiausia vykdome aktyvią stebėseną, esame pasirengę reguliuoti transporto priemonių srautus, nukreipinėti juos, suteikti visokeriopą pagalbą asmenims“, – žurnalistams sakė R. Požėla. 

„Alytaus apskrityje dirba bendras Lietuvos–Lenkijos policijos patrulis, ekipažas, tai tikrai tų komunikavimo galimybių yra pakankamai ir kol kas bent jau matome, kad kažkokių problemų nekyla“, – pridūrė jis.

Anot policijos vadovo, kol kas provokacijų nefiksuota.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas teigė, kad pasieniečiai vykstant akcijai padės kitoms institucijoms užtikrinti viešąją tvarką, nukreipti transporto priemones tuo atveju, jei situacija to reikalaus.

„Skiriame papildomas pajėgas pasienių sargybų, taip pat turime rezervą, jei ta situacija dinamiškai keistųsi. Sudarėme bendrą kontaktinį punktą su visomis institucijomis, dirbame kartu su policija ir su Lenkijos atsakingomis institucijomis, Lenkijos policija, sienos apsaugos tarnyba“, – spaudos konferencijoje sakė jis.

„Kol kas sunkumų nematome. Ta prasme, kad judėjimas per sieną vyksta, matysime, kaip toliau bus organizuojama akcija“, – kalbėjo VSAT vadas.

NKVC vadovas: Lenkijos ūkininkai suklaidinti

Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas V. Vitkauskas sako, kad kaimyninės šalies ūkininkai yra suklaidinti.

„Organizatoriai pakankamai konstruktyviai nusiteikę, aišku, galbūt jaučiasi, kad žmonės yra šiek tiek suklaidinti tos informacijos labai konkrečios, kad yra kažkokios schemos.“, – žurnalistams penktadienį pasienyje sakė centro vadovas.

„Kaltinimai mūsų institucijoms, kad kažko nepadaro, yra be pagrindo, bet jei reikia žmonėms įsitikinti, tai ta savaitė padės tą padaryti“, – pridūrė jis.

Ties buvusiu Kalvarijos ir Budzisko pasienio punktu savaitę lenkai žada tikrinti, ką iš Lietuvos į Lenkiją veža vilkikai. Jie nuogąstauja, kad dalis Ukrainos grūdų iš Lietuvos vėl grįžta į Lenkiją.

„Žinot, grūdų neparagausi, nepamatysi, kokia kilmė. Yra laboratorijos, reikia siųsti į Didžiąją Britaniją. (...) Čia yra ilga procedūra. Todėl ši akcija yra šiek tiek keista, nes vizualiai nenustatyti, iš kur yra grūdai“, – kalbėjo V. Vitkauskas.

„Dokumentus galima tikrinti, bet buvo kaltinimų, kad dokumentai netikri“, – pridūrė jis.

NKVC vadovas pabrėžė, kad kol kas situacija pasienyje stabili, transporto spūstys nesiformuoja, tačiau tarnybos pasiruošusios reaguoti, jei situacija keistųsi.

„Mūsų policija ir pasienio tarnyba pasiruošusi reaguoti. (...) Mūsų algoritmas – jei du kilometrai nuo šios vietos formuojasi eilė, tada mes įjungiame kitą režimą, – kalbėjo jis. – Gal viena kita mašina sustoja, bet tai neformuoja eilės.“

V. Vitkausko teigimu, susidarius didesnėms spūstims, transporto priemonės būtų nukreipiamos kitais keliais, pavyzdžiui, Lazdijų.

Žinių dėl protesto trumpinimo gali būti pirmadienį

Vidaus reikalų viceministras Vitalijas Dmitrijevas sako, kad pirmadienį gali būti daugiau žinių dėl trumpinamos ūkininkų akcijos. Taip jis kalbėjo apsilankęs prie buvusio Kalvarijos ir Budzisko pasienio punkto.

„Kol kas jie negali atsakyti, nes tai priklauso nuo sutarimų. Pirmadienį situacija gal bus kitokia, bet nenorėčiau kalbėti labai į priekį“, – penktadienį žurnalistams sakė viceministras.

Pasak jo, Lietuvos institucijoms sunku atsakyti, kiek gali tęstis protestas, nes tai priklauso nuo Lenkijos vidaus politikos sutarimų.

Viceministras pažymėjo, kad jei dėl ūkininkų akcijos bus stipriau sutrikdytas eismas, gyventojams gali būti rekomenduojama nevykti be būtinos priežasties šiuo kelio ruožu.

„Jei judėjimas stipriau paralyžiuotas, stipriau informuosime žmones, kad be būtiniausių priežasčių turizmo tikslais gal nebūtina vykti šį savaitgalį, o vėliau pasižiūrėsime“, – sakė V. Dmitrijevas.

Lenkija žada parengti žaliojo kurso pakeitimų sąrašą

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas ketvirtadienį pareiškė, kad šalis parengs žaliojo kurso pakeitimų sąrašą.

D. Tuskas spaudos konferencijoje po susitikimo su ūkininkų atstovais sakė: „Savaime suprantama, kad kalbama ne apie viso žaliojo kurso panaikinimą ar atsikratymą, bet iš tikrųjų praktiškai visos žaliojo kurso nuostatos, susijusios su žemės ūkiu ir neapmuitinama prekyba [su Ukraina], yra papildomos kliūtys ir turi būti sustabdytos arba atšauktos.“

Jis pridūrė, kad ūkininkai vieningai įsitikinę, jog žaliasis kursas diktuoja sąlygas ir taiko privertimu grįstą taktiką, kad neatlikus tam tikrų veiksmų, pavyzdžiui, nebūtų skiriamos subsidijos.

Anot D. Tusko, tai turi būti pakeista, nes ūkininkai pasirengę lanksčiai ir palaipsniui įgyvendinti žaliąjį kursą, tačiau jie nesutinka, kad būtų priverstinai vykdomos nuostatos, kurios nėra visiškai racionalios ir Lenkijos žemės ūkio požiūriu yra perdėtos.

„Ir aš esu jų pusėje“, – pridūrė jis.

Premjeras taip pat pranešė, kad Lenkijos pakeitimų pasiūlymų sąrašas bus parengtas bendradarbiaujant su ūkininkais, į jį įtraukiant pastabą, kad Lenkijos žemės ūkis nebus suinteresuotas ir nesilaikys žaliojo kurso nuostatų, jei jos nebus pakeistos.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos