Kretinga. Nuo šių metų pavasario ėmęsis vadovauti Kretingos ūkininkams Rimantas Paulikas turi daug tikslų, o vienas svarbesnių – kad apie žemdirbių gyvenimą daugiau sužinotų miesto žmonės, jog turėtų galimybę tiesiogiai įsigyti rajono ūkiuose pagamintų maisto produktų.
Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Kretingos skyrius, pasak naujojo lyderio, šiuo metu vienija apie 50 narių, iš kurių aktyviau veikloje dalyvauja maždaug 40.
„Ateidamas vadovauti rajono ūkininkams, norėjau kuo labiau juos suburti, kad vieni kitiems būtų partneriai, o ne konkurentai. Kitas mano tikslas – suartinti miesto gyventojus su žemės ūkiu, kad pamatytų, kas jiems augina ir gamina maistą“, – portalui manoūkis.lt sako R. Paulikas.
Vaikų ekskursijos į kaimą nevažiuoja
Jis puoselėjo idėją, kad Kretingos miesto ar rajono miestelių mokyklų mokiniams, taip pat darželinukams būtų organizuojamos ekskursijos į ūkius, kur vaikai galėtų patys pamatyti, kaip auginami gyvuliai ir daržovės, kaip gaunamas pienas, susipažintų su kitais kaimo darbais. R. Paulikas šios idėjos planą pateikė rajono švietimo skyriui, netgi sutarė su ūkininkais, kurie vaikus priimtų.
„Ir manote, kad ugdymo įstaigas tai sudomino? Ne! Kaip sakoma, ne tik meškerę daviau, bet ir žuvį užkabinau, liko tik ištraukti. Deja, nei mokyklų, nei darželių vadovams to nereikia“, – apgailestauja Kretingos r. ūkininkų vadovas.
Organizuoja internetinę prekybą
Tačiau jaunas rajono ūkininkų lyderis nenuleidžia rankų. Jis turi ir daugiau sumanymų, kuriuos pamažu realizuoja. Pavyzdžiui, kartu su viena bendruomene ėmėsi organizuoti internetinę prekybą žemės ūkio produktais, kuriuos savo ūkiuose gamina kretingiškiai.
„Toji bendruomenė parengė projektą, gavo paramos ir jau rengiama interneto platforma, kad galėtume prekiauti. Darbai juda, tad tikimės, kad artimiausiu metu pradės veikti. Platformoje planuojame pateikti Kretingos rajono žemėlapį, jame surašyti ūkius ir tai, kas juose gaminama. Siekiame, kad būtų kuo patogiau ūkininkams pasiūlyti savo produktus, o pirkėjams juos rasti“, – pasakoja R. Paulikas.
Pavyzdžių toli ieškoti nereikia
Kodėl kretingiškis, siekdamas suartinti miestą su kaimu, pasirinko būtent tokį kelią? „Turiu patirties, esu matęs, kaip tai vyksta Skandinavijos šalyse. Todėl išradinėti dviračio nereikia, užtenka vadovautis gerąja kaimyninių šalių praktika“, – sako R. Paulikas.
„Daug metų nuolat vykdavau į žemės ūkio parodas Švedijoje, Danijoje, ten turiu ir pažįstamų ūkininkų, žinau, kaip jie dirba. Mačiau, kaip tose šalyse vyksta panaši prekyba. Kodėl to nepadarius ir pas mus?!“ – R. Paulikas įsitikinęs, kad tiesioginis miesto gyventojų ir ūkininkų ryšys būtų labai naudingas abiem pusėms.
Juk dabar, pabendravęs su miestiečiais, jis pastebi, kad pastarieji nepažįsta net artimiausių, už kelių kilometrų įsikūrusių ūkių, nežino, kad jie gamina, pavyzdžiui, sūrius, augina prieskoninius augalus, veisia šamus ir pan. Kiti netgi stebisi, esą negali būti!
„Kretingos ūkininkai veža ūkiuose pagamintą produkciją į didmiesčius. Kodėl jos nepasiūlius tiesiogiai rajono gyventojams? Reikia tik abipusių kontaktų, rasti vieniems kitus. Žinau, kad ūkininkai atsakingai žvelgia į savo darbą, gamina kokybišką produkciją. Taigi, naudinga visiems“, – sako R. Paulikas.
Pasak jo, Kretingos rajone įsikūrę įvairūs ūkiai, kuriuose gaminama skirtinga produkcija. Pavyzdžiui, viename šiltnamiuose auginamos prieskoninės žolelės, kitame – veisiami šamai, trečiame – gaminami sūriai, kiti pieno produktai ir pan.
„Nors didelė dalis rajono ūkininkų augina grūdus, bet yra ir kitų, gaminančių įvairius produktus“, – pastebi pašnekovas. Pats R. Paulikas vysto grūdininkystę, deklaruoja apie 300 ha žemės.
Ragina būti aktyvesniems
Minėti darbai – tik vieni iš daugybės R. Pauliko idėjų, tačiau apie jas kalbės ūkininkas tik tada, kai jau bus pastebimi rezultatai.
„Jeigu kas nors blogai ir dejuoji, pirmiausia reikia savęs paklausti, ką padariau, kad būtų geriau. Jeigu nieko, nereikia dejuoti. Kai įsijungi į veiklą, stengiesi, tik tuomet gali tikėtis rezultato. Jeigu nebūtų Ūkininkų sąjungos, o rajonai nedalyvautų jos veikloje, kas gintų Lietuvos žemdirbius?“ – svarsto LŪS Kretingos skyriaus vadovas.
Jis džiaugiasi, kad šiemet rajono organizacijos nariais tapo keli jauni aktyvūs ūkininkai, kurie nori bendrauti ir dalyvauti veikloje, plėsti akiratį.
O žinių ūkininkaujant tikrai reikės, nes nuo kitų metų įsigalioja naujasis Strateginis planas, nauji reikalavimai, kuriuos žemdirbiai turės įgyvendinti.
„Rajono žemdirbiams organizuojame susitikimą su Žemės ūkio ministerijos specialistais, kurie supažindins su kitų metų pasėlių deklaravimo taisyklėmis, aplinkos apsaugos reikalavimais ir kitomis naujovėmis, kad ūkininkai galėtų joms pasirengti“, – apie informuotumo svarbą kalba R. Paulikas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22 -
Netekome Naglio Narausko
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)