Briuselis/Kaunas, sausio 6 d. Europos skubios pagalbos fondo, įkurto daržovių augintojų patirtiems nuostoliams dėl E. coli bakterijos (dar vadinamos EHEC-krizės), lėšomis pasinaudojo 22 Europos Sąjungos valstybės narės. Tiesa, ne visų šalių augintojams buvo išmokėtos tokios sumos, kokių reikalauta, o Lietuvos tarp kompensacijas gavusių šalių iš viso nėra.
Remiantis naujausia informacija, iš prašytų 227 mln. eurų buvo galų gale buvo išmokėti 178 mln. eurų. Ispanija, savo nuostolius įvertinusi 71 mln. eurų, iš Fondo gavo tik 47 mln. eurų. Nuostolių kompensacija Italijos daržovių augintojams buvo sumažinta nuo 34 iki 15 mln. eurų (taigi, gauta tik 43 proc. prašytos sumos).
Nyderlandai gavo 1,5 mln. eurų mažiau nuo prašomo 27 mln. eurų kiekio (jų ieškinys patenkintas 94 proc.). Belgų vaisių augintojams išmokėta 3,6 mln. eurų (100 proc.) Belgijos augintojai mano, kad korekcijos Ispanijai ir Italijai yra pateisinamos dėl to, kad vegetacijos laikotarpis tuo metu, kai kilo EHEC-krizė, ten jau artinosi prie pabaigos.
Belgijos augintojai apgailestauja, kad didelis ir sunkiai patikrinamas Lenkijos ieškinys buvo beveik visiškai apmokėtas. Netikėtai didelis Lenkijos palaikymas (iš reikalautų 46 mln. eurų buvo užmokėti 45 mln. eurų, taigi, 97 proc. prašytos sumos), kitų šalių augintojų nuomone, matyt susijęs su terminų painiava - esą sunku nuspręsti, kuo skiriasi „nėra derliaus" ir „nesubrendusio derliaus nuėmimas" (ang. no harvest/green harvesting). Be to, didžiąją dalį reikalavimų pateikė neorganizuoti Lenkijos gamintojai, kuriuos kontroliuoti yra sudėtinga.
Vis tik didžioji dalis kompensacijų prašiusiųjų šalių gavo 100 proc. prašytos sumos - Vokietija, Graikija, Portugalija, Rumunija, Bulgarija, Austrija, Prancūzija, Vengrija, Danija, Jungtinė Karalystė, Slovakija, Čekija, Slovėnija, Švedija, Airija, Latvija ir Estija. Tiesa, pastarosios mūsų kaimynės milijoninių nuostolių nepatyrė - Latvijai išmokėta 57 tūkst. eurų, Estijai - 1,3 tūkst. eurų.
Lietuvos, Kipro, Suomijos, Liuksemburgo ir Maltos kompensacijas gavusių šalių sąraše nėra. Pasak Lietuvos šiltnamių asociacijos prezidento Antano Šležo, mūsų šalies augintojai taip pat buvo įvertinę savo nuostolius ir visus duomenis pateikė Žemės ūkio ministerijai. Lietuvos augintojų patirti nuostoliai siekė beveik 3 mln. Lt.
„Deja, gavome atsakymą, kad mūsų augintojų patirti nuostoliai kompensuojami nebus, nes augintojai nėra susikooperavę", - sako A. Šležas. Jei panašios situacijos pasikartotų ateityje, tikėtina, kad Lietuvos augintojai nebūtų diskriminuojami - šalies šiltnamio daržovių augintojai praėjusių metų lapkričio pabaigoje susibūrė į kooperatyvą „Agrolit".
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22 -
Netekome Naglio Narausko
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)