Kiaušinius nuspalvino civilizacija
2008-02-13
Šiauliai, vasario 13 d. Neįprastos - melsvos arba žalsvos - spalvos vištų kiaušiniai gali būti ir dėl genų anomalijos, teigia specialistai.

Šiaulių universiteto Biologinių tyrimų mokslinio centro direktorius, profesorius Ramutis Klimas nurodo vieną iš galimų priežasčių: gali būti pakitusi geno, atsakingo už lukšto spalvą, forma. Arba genas gali „sukibti" su kitu genu ir dėl to atsiranda nebūdinga spalva.

„Mutacija tai per drąsu vadinti. Galima sakyti, kad tai yra vienas iš anomalijos reiškinių",– sakė R. Klimas, buvęs Lietuvos gyvulininkystės instituto Gyvūnų veisimo ir genetikos skyriaus vedėjas.

Jis neatmeta galimybės, jog geno pokyčiui įtakos galėjo turėti ir žalingas aplinkos poveikis. O tai susiję su spartėjančiu civilizacijos tempu - padidėjusia chemine tarša, radiacija.

Profesorius rankose nelaikė neįprastos spalvos kiaušinio, tačiau jei toks pasitaikytų, jo virti nebijotų - nemano, kad pakitusio lukšto spalva gali nulemti maistinę kiaušinio vertę. Jis palygino rudus ir baltus kiaušinius: maistinė vertė vienoda, skiriasi tik psichologinis momentas - rudi žmonėms atrodo vertingesni ir juos prekybininkai pardavinėja brangiau.

Joniškio rajone Jauniūnuose gyvenanti Nijolė Vitginienė tokius kiaušinius iš gūžtų renka antrus metus. Pirmą kartą žalią kiaušinį ji pamatė pas draugę Joniškyje ir paprašė jo veislei. Viščiukas išsirito. Ir žalius kiaušinius dabar deda visos vištos - raibosios, rudos, baltos.

„Niekuo ypatingu vištukių nelesinu. Paberiu grūdų, duodu šlapio lesalo. Žalialukščių kiaušinių skonis neišskirtinis. Privalumas vienas - Velykoms kiaušinių nebedažome", - pasakojo N. Vitginienė.

Šiemet pirmasis melsvai žalsvu lukštu kiaušinis į redakciją taip pat atneštas iš Joniškio rajono, Meškuičių. Iš visų Zitos Jonaitienės dedeklių spalvotą kiaušinį padėjo tik viena višta.

Žalsvos spalvos kiaušiniais gyrėsi ir Šiaulių rajone, Micaičiuose gyvenanti Kazė Brikienė - bet kurios jos vištos tokius kiaušinius deda jau ketvirtus metus. Rastą pirmąjį žalsvą kiaušinį moteris atidavė šuniui.

Tuo tarpu Ginkūnų paukštyne nė viena višta nededa neįprastos spalvos Paukštyno direktorė Nijolė Kavaliauskienė neabejoja, kad nuo pašarų kiaušinio lukšto spalva tikrai nepriklauso. Paukštyno vištų racioną apie 70 procentų sudaro lietuviški grūdai. Dar dedeklės gauna saulėgrąžų trupinių, sojos, aliejaus, vitaminų.

„Kaimuose žmonės vištoms taip papila gryną grūdą. Tačiau iš vienodai lesinamų dešimties vištų viena ima ir padeda dėti žalios spalvos kiaušinius", - palygino N. Kavaliauskienė.

Dedeklių vištų paukštynų Lietuvoje yra apie dešimt. N. Kavaliauskienė negirdėjo, kad kuriame iš jų vištos dėtų neįprastos spalvos kiaušinius. Tačiau ji neabejoja, kad pavienių augintojų paukščių žali kiaušiniai prieš Velykas bus aukso vertės.

Eltos inf.
Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar reikia riboti tiesiogines išmokas (nustatyti „lubas“)?
Orai