Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Gyvenimas toks...
Kanadoje legalizuojama marihuana

Otava. Kanados Senatui priėmus įstatymo projektą dėl marihuanos legalizavimo rekreaciniais tikslais, šalis žengė dar vieną žingsnį šio narkotiko gamybos, pardavinėjimo ir vartojimo legalizavimo link. Kanada greičiausiai taps pirmąja Didžiojo septyneto (G-7) valstybe, legalizavusia marihuaną.

Dabar Kanapių įstatymas bus grąžintas Bendruomenių rūmams, kurie jį priėmė 2017 metų lapkritį, bet dabar turi patvirtinti Senato patvirtintus pakeitimus. „Žolės“ legalizavimas buvo ministro pirmininko Justino Trudeau 2015 metų rinkimų kampanijos pažadas. Pats ministras pirmininkas yra prisipažinęs, kad kelis kartus su draugais yra rūkęs marihuanos, rašo „The Guardian“.

Galės auginti tik 4 augalus

Bioversija m7 2024 11 19

Jei kanapių įstatymas įsigalios, 18 metų ir vyresni kanadiečiai galėtų teisėtai turėti ne daugiau kaip 30 gramų teisėto džiovinto kanapių arba lygiaverčio kiekio neišdžiovintoje formoje, pasidalinti iki 30 gramų legalių kanapių su kitais suaugusiaisiais; įsigyti džiovintų ar šviežių kanapių ir kanapių aliejaus iš provincijos licencijuotų mažmenininkų.

Taip pat bus leidžiama auginti iki 4 kanapių augalų vienoje gyvenamojoje vietoje asmeniniam naudojimui iš licencijuotų sėklų ar sodinukų ir gaminti kanapių produktus, tokius kaip maistas ir gėrimai, jei nenaudojami organiniai tirpikliai.

Kai Kenopis Grousas (Canopy Growth) prieš ketverius metus atidarė savo pirmąją kanapių įmonę senoje šokolado gamykloje netoli Otavos, tai pranašavo šviesią ateitį. Kanada jau legalizavo medicininę marihuaną, o K. Grousas prognozavo, kad kitas žingsnis bus kanapių, skirtų ir atsipalaidavimui, visiškas legalizavimas, rašo „The Guardian“.

Vis dėlto bendrovė nenuspėjo staigaus masinio užsienio lankytojų srauto. Tai išjudino autoritetingų politikos ir policijos valdžios atstovų iš Jamaikos, Vokietijos, Danijos, Nyderlandų, Graikijos ir Australijos, taip pat gydytojų iš Naujosios Zelandijos, Brazilijos ir Čilės, įmonių investuotojų ir bankininkų susidomėjimą.

„Mes tarsi iškirtome langą tam tikroje sienoje“, – metaforiškai sakė bendrovės atstovas Džordanas Sinkleiras (Jordan Sinclair).

Ar paseks kitos turtingos šalys?

Jei Kanda taps pirmąja G20 sąrašo valstybe, legalizavusią marihuaną pramoginėms reikmėms, tai gali tapti pretekstu kitoms.

„Tai bus patyrimas tarsi iš mokslinės fantastikos srities, – teigė didžiausios Toronto psichiatrijos ligoninės medžiagų vartojimo ekspertas Benediktas Fischeris (Benedikt Fischer). – Tai unikalu pasaulyje, nes pirmą kartą vyksta turtingoje šalyje. Tai nepanašu į JAV, kur vykdomi šios srities eksperimentai valstybiniu mastu, o Urugvajų dauguma žmonių ignoruoja. Tad pasaulis tikrai stebi procesą.“

Viso pasaulio vyriausybių, mokslo ir verslo lyderiai turi savo priežasčių įtempti ausis. Legalizavimas gali paveikti Kanados nusikalstamumo modelius, sveikatos ir daugybę kitų veiksnių, bet tiksliai, kaip tai vyks, niekas dar nežino.

Kiekviena Kanados provincija planuoja iš naujo patvirtinti įteisinimą ir pritaikyti tai savo viduje, sukuriant keliolika minilaboratorijų.

Vietose, kur marihuana legalizuota anksčiau, tikimasi, kad Kanada išspręs keletą jas ištikusių nesėkmių ir klaidų. Pavyzdžiui, prieš penkerius metus marihuana legalizuota JAV Kolorado valstijoje, į tai reaguodamos organizuotos nusikalstamo pasaulio grupuotės išplėtė heroino (kaip juodosios dervos), opiatų ir kitų sunkiųjų narkotikų pasiūlą“, – teigė dr. Laris Volkas (Larry Wolk), valstybės aukščiausias visuomenės sveikatos pareigūnas.

Tačiau L. Volkas sako, kad jis yra suinteresuotas stebėti, kaip šis procesas vyks Kanadoje, kur tikimasi, kad naujasis įstatymas suduos didesnį smūgį juodajai narkotikų rinkai. Anot jo, bet koks naujas neteisėtų narkotikų derinys šalyje gali turėti naujų padarinių ir visuomenės sveikatai.

„Koks yra marihuanos legalizavimo poveikis opioidų krizei (pastaraisiais metais JAV fiksuojami rekordiniai mirčių, perdozavus opiatų, skaičiai, red. past.)?, – retoriškai klausia sveikatos srities pareigūnas. – Ar tai iš tikrųjų veiks kaip opiatų, kuriuos žmonės vartoja dėl lėtinio skausmo, pakaitalas, kad žmonės galėtų atsikratyti nepriklausomybės? Ar tai turės labiau teigiamą negu neigiamą poveikį? Ar dėl to juodojoje rinkoje neatsiras daugiau opiatų? Į šiuos klausimus mes tikrai dar neturime atsakymų.“

Bandys kovoti su šešėline prekyba

Vienas subtilus Kanados valdžios numatytas reguliavimo mechanizmas užtikrina, kad kainos bus pakankamai žemos, jog naikintų neteisėtus pardavimus, tačiau ne tokios mažos, kad pritrauktų naujų vartotojų. Kanados finansų ministras Bilas Mornėjus (Bill Morneau) pabrėžė, kad tikslas yra „atimti kanapes iš vaikų rankų ir iš juodos rinkos“.

„Vienas sėkmės ženklų bus, jei Kanada ne tik atgrasys nelegalius pardavimus, bet ir atves į teisingą sistemą buvusius neteisėtus pardavėjus, – sakė Olandijos kriminologas Timas Boikhoutas van Solingas (Tim Boekhout van Solinge). – Iš to išplaukia išvada, kad naujieji teisėti kanapių augintojai ir valdžios institucijos sugebės padaryti taip, kad kai kurie nelegalūs augintojai taps teisėtais augintojais.“

Kiekviena pasaulio šalis, diskutuodama, ar priimti kanapių auginimo įstatymą, turi savų prioritetų: nuo pajamų gavimo iki narkotikų kartelių sunaikinimo. Kanadoje didžiausias dėmesys buvo skiriamas visuomenės sveikatai. Kanapės bus parduodamos gana paprastoje pakuotėje, dažniausiai per vyriausybės valdomas vietas, kuriose kontroliuojamas ir alkoholio pardavimas.

„Tai nebus taip paprasta, kaip įsigyti alaus ar firminių alkoholinių gėrimų“, – teigė Jungtinės Karalystės narkotikų analizės centro „Transform“ atstovas Stivas Roulasas (Steve Rolles). – Tai bus panašiau į galimybę nusipirkti farmacijos produktą iš vaistininkų. Vis dėlto sunku numatyti, ar Kanadoje, ar bet kurioje kitoje panašioje Vakarų šalyje pavyks laikytis visuomenės sveikatos dėsnio. Esame susirūpinę, kad alkoholio ir tabako pramonės pamokos gali būti išmoktos ne iki galo ir pelno siekiančios įmonės stengsis skatinti daugiau vartoti.“

Kol kas Kanada leido dominuoti pramonėje keletui pagrindinių veikėjų, ir jų įtaka vertinama per didinamąjį stiklą.

Epidemiologams Kanadoje bus pateikiami naujausi ir išsamiausi kanapių vartojimo duomenys.

„Kolorado valstijos sveikatos tyrimai buvo naudingi“, – savo nuostatas išsakė Izraelio mokslininkas Rafaelis Mekholamas (Raphael Mechoulam), dažnai vadinamas kanapių tyrimų pradininku.

Tačiau, anot jo, apskritai mokslininkams trūksta patikimų duomenų apie kanapių vartojimą. Kai kurie pagrindiniai klausimai yra: priklausomybės lygis, kanapių įtaka psichinei sveikatai ir poveikis jauniems žmonėms.

„Apie 10 proc. vartotojų priklausomybė gali išsivystyti sunkiau nei nuo alkoholio ar tabako, – samprotavo mokslininkas. – Kai kurie vartotojai, kurie jau yra linkę į šizofreniją, gali greičiau ja susirgti vartodami. Jis taip pat atkreipia dėmesį į tai, ar jaunų žmonių stipri centrinė nervų sistema.

Kanados sveikatos forumas taip pat atkreipia dėmesį, kiek žmonių bus atsitiktiniai kanapių vartotojai ir kiek bus labai įklimpusių į priklausomybę.

„Vyriausybė vis dar turi nuspręsti, kaip klasifikuoti labai stiprius psichoaktyviuosius kanapėse esančius junginius (tetrahidrokanabinolius, THC)“, – teigė mokslininkas ir skausmo specialistas Markas Veiras (Mark Ware), kuris padėjo Kanados federalinei darbo grupei vadovauti naujiems teisės aktams. Pasak jo, juodųjų rinkų veikėjai vis labiau organizuoti ir susitelkę.

„Šie dalykai iki šiol nebuvo studijuojami, taigi klausimas, ar juos reguliuoti, leisti jiems bet kokiomis aplinkybėmis ir tada sugebėti ištirti jų poveikį sveikatai, tai labai svarbu, – sakė jis. – Bet kai viskas įsiteisės, labai sunku bus sunku ką nors pakeisti“.

Augina beveik 100 ūkių

Nors telkiamos visos jėgos, neaišku, ar Kanados policija sugebės kovoti su nelegaliu kanapių vartojimu. Ši kova vyksta visame pasaulyje, nepaisant marihuanos teisėtumo. Tačiau sunku įvertinti kanapių kokybę, palyginti su alkoholiu, o leistinų ribų taikymas pasirodys sudėtingas.

Tuo tarpu daugelis investuotojų jau gavo didžiulį pelną iš kanapių atsargų, o didžiausias jų klausimas, ar vertė nuolat augs.

„Jie laukia, ar dangus negrius“, – šmaikštauja kompanijos „Canopy Growth“ komunikacijos atstovas Džordanas Sinkleiras (Jordan Sinclair). Ji atstovauja vieną iš maždaug 100 teisėtų Kanados kanapių gamintojų, valdančių trečdalį medicinos paskirties kanapių rinkos. „Canopy Growth“ dar 2016 m. pradėjo prekiauti savo akcijomis Toronto vertybinių popierių biržoje. Praėjusį mėnesį ji tapo vieninteliu kanapių augintoju Niujorko biržoje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos