Druskininkai. Leipalingyje gyvenančio jaunojo ūkininko Manto Nevulio entuziazmas tęsti šeimos ūkininkavimo tradiciją baigia išblėsti: du kartus teikęs paraišką jaunojo ūkininko įsikūrimo paramai gauti, abu kartus liko „ant ledo". Trečią kartą paraiškos teikti negalės, nes jau bus praėję 12 mėnesių nuo ūkio įkūrimo, o į paramą investicijoms į žemės ūkio valdas kelias irgi užkirstas...
Mantas Nevulis yra Aleksandro Stulginskio universiteto antro kurso magistrantas. Smėlingose Dzūkijos žemėse ūkininkavo jo senelis Antanas, ūkininkauja tėvas Žydrūnas Nevulis. Tad ir Mantas nusprendė sukti žemdirbio keliu.
Pernai išgirdęs, jog bus renkamos paraiškos jaunųjų ūkininkų įsikūrimo paramai, vaikinas apsidžiaugė, kad jo svajonė ūkininkauti savarankiškai gali išsipildyti. Ankstyvą 2015-ųjų pavasarį iš savo sutaupytų pinigų nupirko 7 ha labai apleistos žemės. Ją skubėjo kuo greičiau atstatyti: rovė pušeles ir jau spėjusius sumedėti krūmus, tačiau iki pasėlių deklaravimo pabaigos visko sutvarkyti nespėjo.
„Nuo mažens traukia sunkus, bet širdžiai mielas darbas žemės ūkyje. Mėgstu techniką, tad dar būdamas 16 metų dalyvavau apskrities artojų varžybose, kuriose iškovojau pirmąją vietą", - pasakoja Mantas Nevulis, panoręs sukti žemdirbio keliu (nuotraukoje – su sužadėtine Jurgita)
„Atidžiai perskaitęs taisykles pamačiau, jog atitinku nemažai reikalavimų, todėl 2015 m. balandį pateikiau paraišką jaunojo ūkininko įsikūrimo paramai gauti. Už verslo plano parengimą konsultantams sumokėjau skausmingą sumą. Išėjęs iš NMA Alytaus skyriaus maniau, kad esu arčiau savo tikslo, tačiau jau kitą mėnesį išgirdau blogą žinią - nesurinkau atitinkamo balų skaičiaus", - prisimena Mantas.
Balų trūko, nors taisyklėse buvo parašyta, kad privalomasis mažiausias projektų atrankos balų skaičius yra 35 balai, kurį M. Nevulis viršijo gerokai daugiau - surinko 70 balų.
Tačiau tuomet dar rankų nenuleido, nes dar buvo nedeklaravęs plotų ir išgirdo pažadus, kad rudenį vyks antrasis šaukimas, kurio metu paraiškas galės teikti tie, kuriems nepasisekė pavasarį. Brolių padedamas baigė sutvarkyti turimus žemės naudmenų plotus. Kadangi antro šaukimo taisyklės pasikeitė, teko vėl kreiptis į konsultantus ir taisyti paraišką bei verslo planą, o tai vėl kainavo.
„Įvertinęs visas galimybes, sumažinęs paramos intensyvumą, surinkau 71 balą, taip pat atitikau ir viršijau taisyklių punktą, kad mažiausias atrankos balų skaičius yra 50. Surinkęs visus reikalingus dokumentus, nunešiau į NMA ir užregistravau paraišką antrą kartą. Tačiau šių metų pradžioje išgirdau atsakymą, kuris šokiravo - šįsyk nesurinkau reikalingų 76 balų", - pasakoja Mantas.
Rodos, žemė pradėjo slysti iš po kojų. Nebeliko noro siekti svajonės, kilo minčių parduoti žemę, baigti mokslus ir išvykti dirbti į užsienį.
„Galvojau, kad dar bus dar vienas šaukimas 2016 m. pavasarį, į kurį dar suspėsiu pateikti paraišką, kol nesuėjo 12 mėnesių nuo ūkio įkūrimo, tačiau pažvelgęs į paraiškų rinkimo datą, supratau, jog jau bus praėję tie svarbūs 12 mėnesių. Dar pažvelgęs į „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas" pastebėjau, kad negaliu teikti paraiškos pagal šią sritį, nes nesu deklaravęs pasėlių 2015 m.", - savo galimybes realiai vertina ūkininkas.
Pagal projektą M. Nevulis planavo įsigyti reikalingiausios žemės dirbimo ir grūdų apdorojimo technikos. Mantas savo galimybes apsvarstė realiai, todėl nė nemėgino kurti gyvulininkystės ūkio, nors tai ir būtų suteikę papildomų balų. Jo nuomone, jaunajam ūkininkui pradėti nuo gyvulininkystės - tiesiog neįmanoma: tokiu atveju reikia turėti ne tik žemės, bet ir pastatų bei gyvulių bandą. Visam tam įsigyti reikia didelių pinigų. Palaipsniui, toliau plėtojant veiklą, gal kada nors ir būtų galima pereiti prie mišraus ūkio, bet tik ne nuo pat pradžių.
Ūkininkas sako, kad parama ne tik duotų finansinę paskatą plėsti ūkį, dirbti kokybiškiau, tausoti aplinką. „Jaunam žmogui daug reiškia moralinis palaikymas, kad į tave atkreipiamas dėmesys ir esi skatinamas tobulėti. Kiekvienas mėgsta būti skatinamas, ir, įveikęs nors mažą laiptelį, jaučia didelį pasitenkinimą ir siekia dar didesnių tikslų", - dar ir į šį aspektą atkreipia dėmesį ūkininkas.
M. Nevulis patikina, kad jis toli gražu yra ne vienintelis, patekęs į tokį užburtą ratą - panašių istorijų aplinkui yra daugybė. Ūkininkai siūlo kito šaukimo metu nerinkti naujų paraiškų, o pabaigti finansuoti jau pateiktas paraiškas, kurios nepateko į pirmumo eilę praėjusio šaukimo metu.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22 -
Netekome Naglio Narausko
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)