Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Gyvenimas toks...
Jaunas ūkininkas sugrįžo į kaimą

Raseiniai. Raseinių rajone gyvenančiam jaunajam ūkininkui Mindaugui Kybartui šie metai paženklinti įkurtuvių. Šeimyninį gyvenimą miesto daugiabutyje pradėjęs jaunas tėvas tik ūkininkaudamas sugebėjo nusipirkti nuosavą būstą kaime ir jį atnaujinti.

Mindaugas Kybartas Raseinių technologijų ir verslo mokykloje įgijo staliaus specialybę. Nors iš staliaus profesijos duonos nevalgo, bet ūkyje viskas, ką moka, praverčia. Žemės ūkio žinių spragas jam padeda užpildyti ūkininkai tėvai ir Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Raseinių biuro specialistai. Konsultantai parengė verslo planą pagal jaunojo ūkininko įsikūrimo priemonę. Paramos lėšomis M. Kybartas nusipirko vakarietišką traktorių.

Žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistai tvarko ir M. Kybarto ūkio buhalterinę apskaitą. „Biuro darbuotojai paskambina, primena, kad kokio naudingo seminaro nepražiopsočiau, pasiteirauja, kaip sekasi. Visada naudingi specialisto aplinkos apsaugai patarimai," - džiaugiasi naudingu bendradarbiavimu Mindaugas.

Bioversija m7 2024 11 19

Tenka skaičiuoti

Ūkininkas nepraleidžia progos tobulėti ir kuo daugiau sužinoti apie žemės ūkį. Visuomet skaičiuoja, ar atsipirks tai, kas į žemę investuota. Antai praėjusią žiemą laukuose iššalo atskiri ploteliai žiemkenčių. Tačiau Mindaugas jų neatsėjo. Per brangu būtų buvę vėl pirkti sėklą, eikvoti degalus, tręšti. „Geriau tegu bus mažesnis derlius, - sako. - Tas pats išeis."

Pavasarį pasėjo tik žirnių ir vasarinių rapsų. Jaunas ūkininkas rudenį bandys pasėti ir žieminių rapsų. Stengiasi sėti kuo įvairesnių augalų. Jei vienų derlius mažesnis, kiti atperka nuostolius.

Skirmantiškės kaime Mindaugas pradėjo ūkininkauti turėdamas 28 ha žemės. O vertėsi ir tebesiverčia tik augalininkyste. Sunkoka buvo gauti pirkti daugiau žemės. Savininkai jos neskuba parduoti. Tačiau palaipsniui, po gabalą pirkdamas, jaunas ūkininkas jau turi 74 hektarus. Savo dirbamais plotais jau aplenkė ir tėvus. Mišrų ūkį valdantys Mindaugo tėvai dirba 56 ha žemės.

Įkurtuvėms Raseinių rajono savivaldybės atstovai jaunai šeimai dovanojo trispalvę. Nuotraukoje su trispalve Mindaugo šeima (viduryje) ir urėdas Antanas Kilčauskas bei Seimo nario padėdėja Diana Kaupienė

„Nepigiai gavau žemės, - pasakoja ūkininkas. - Mokėjau vidutiniškai po 7,5 tūkstančio. Dabar jau ir po dešimt tūkstančių už hektarą prašo. Labiau pasisekė tiems, kurie seniau ūkininkauja - jie bent žemės pigiau galėjo įsigyti."

Mindaugas išlošė pigiau pirkdamas techniką. Teikė paraiškas, gavo Europos Sąjungos paramos ūkio modernizavimui. Nusipirko  grūdų kombainą ir purkštuvą. Už juos pats mokėjo tik 50 procentų kainos. Kitą dalį dengė iš paramos lėšomis.

Jaunas šeimos tėvas džiaugiasi, jog ir nupirktos sodybos stogą pasikeitė paramos lėšomis.

Dviem šeimoms ūkininkauti lengviau

Mindaugas - jauniausias iš trijų Kybartų vaikų. Sako, jog užaugęs traktoriuje. Tėvas sūnų visur imdavo drauge. Mat negalėdavo iš traktoriaus iškrapštyti. Kartais ir pokaičio mažas berniukas traktoriuje numigdavo, ir pietus kartu su tėvu pavalgydavo.

Kai tėvai pradėjo ūkininkauti, Mindaugas jiems buvo pirmasis pagalbininkas. O kai sukūrė šeimą, nusprendė įregistruoti savo ūkį. Tačiau jaunas ūkininkas iki šiol su tėvais dirba petys petin. Dalijasi ir technika, ir patirtimi. O tėvų patirtis į jokius vadovėlius nesutilptų.

Kainų svyravimai ir neprognozuojama Lietuvos gamta išmokė jauną ūkininką skrupulingai skaičiuoti ir modeliuoti ateitį.

Tėvai nedrįso prašyti ES paramos. Baiminosi imti didžiulę paskolą. Tai rizika, nes niekad nežinai, kaip pasiseks. Gal ir ne be reikalo bijojo. Aplink netrūksta liūdnų pavyzdžių. Techniką pirko neskubėdami, už tiek, kiek išgalėjo mokėti.

Tačiau, kai pamatė, kad be kombaino ir kitos modernesnės technikos negali išsiversti, patarė surizikuoti sūnui.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos