Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Gyvenimas toks...
Baigtas ekologinių ūkių patikrų sezonas

Kaunas. Baigus tikrinti ekologinius ūkius, VšĮ „Ekoagros“ atstovai teigia, kad nors viskas atlikta laiku, tačiau šis sezonas buvo išskirtinis dėl neįprastų gamtinių sąlygų.

„Patikrų sezoną šiais, kaip ir ankstesniais, metais užbaigėme laiku, iki Ekologinio žemės ūkio taisyklėse numatyto termino, – sako „Ekoagros“ direktorė Virginija Lukšienė. – Tikslius sertifikuotų ūkių skaičius paskelbsime metų gale, kai pasibaigs papildomos patikros, ekspertai atliks savo darbą ir visiems sertifikuotiems gamintojams išsiųsime sertifikatus.“

„Ekoagros“ I-ojo sertifikavimo skyriaus vadovas Virginijus Masionis, kalbėdamas apie sezoną pažymi, jos jis išsiskyrė neįprastomis gamtinėmis sąlygomis – pavasarinėmis šalnomis ir sausra. Tai sudarė keblumų atliekant patikras ir padarė žalos ūkininkams.

Bioversija 2024 04 26 m7

Tą akcentuoja ir vieno iš tikrinančių skyrių - įstaigos Telšių filialo vadovas Darius Šion „Dalį laukų tikrai šiemet teko sertifikuoti pažymint, jog derlius yra ypač mažas dėl meteorologinių ar hidrologinių reiškinių“, – sako D. Šion.

Jo vadovaujame filiale patikrinti 567 ūkiai, iš jų 336 sertifikavo ne tik augalininkystės, bet ir gyvulininkystės sritį. Čia patikrintų ūkių plotas šiemet, lyginant su pernai metais, padidėjo apie  800 ha (1,5 proc.), o sertifikuotų ūkių skaičius išliko beveik toks pat.

Pernai metais visoje Lietuvoje sertifikuoti 2 734 ekologinės gamybos ūkio subjektai, iš jų 2 448 užsiėmė pirmine gamyba, likusieji – tolesniu produktų tvarkymu, perdirbimu, prekyba, vadinamąja antrine gamyba, kurios patikros vykdomos ištisus metus. Taip pat pernai buvo sertifikuoti 356 nacionalinės kokybės produktų gamintojai.

„Ekoagros“ kasmet iki spalio 15 d. atlieka fizines patikras visuose ūkiuose ir žemės ūkio įmonėse, kurie pageidavo sertifikuoti pirminę ekologinę gamybą, taip pat - ūkio subjektuose, norinčiuose sertifikuoti nacionalinės kokybės produktus.

Sertifikavimą sudaro keli etapai. Procesas prasideda, kai ūkininkas ar įmonės savininkas deklaruodamas pasėlius ir gyvūnus pažymi, ką pageidauja sertifikuoti. Sertifikavimo įstaiga įvertina visus duomenis ir suplanuoja patikrinimus ir pagal parengtą planą tikrintojas vyksta į ūkį.

Tikrintojai pirminės gamybos patikrų ūkiuose metu tikrina gamybos žurnalus, buhalterinės apskaitos ir kitus dokumentus, apžiūri ir įvertina laukus, juose auginamus augalus, sandėliavimo ir kitas patalpas, gyvūnus ir jų laikymo sąlygas. Kilus įtarimams dėl neleistinų medžiagų panaudojimo imami mėginiai laboratoriniams tyrimams.

Faktinius duomenis, dokumentų įrašus, kitą svarbią informaciją tikrintojas suveda į patikrinimo protokolą ir perduoda sertifikavimo ekspertui. Šis remdamasis patikros duomenimis, kita informacija atlieka ūkio valdos įvertinimą ir nustato jo atitiktį reikalavimams. 

„Ekoagros“ pabrėžia, kad patikrų sezono pabaiga nereiškia, jog ekologiniai ūkiai lieka be priežiūros. Nors vieną kartą ūkiai jau aplankyti, tačiau ir toliau bus vykdomi papildomi patikrinimai rizikinguose ūkiuose, taip pat patikrinimai iš anksto neįspėjus.

Parengta pagal „Ekoagros“ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos