Vilnius, kovo 28 d. Vienas didžiausių Biržų rajono ūkininkų Kęstutis Armonas (nuotr.) yra antrasis pareiškėjas, pastatęs vėjo jėgainę, ir negaunantis jam priklausančios ES paramos. Ūkininkas gali būti priverstas ieškoti teisybės teismuose, kovodamas su valdininkais, kurie stabdo paramos išmokėjimą. K. Armonui reikia grąžinti 0,7 mln. banko paskolą, kuri buvo suteikta sutarties su NMA pagrindu.
Žaliosios energetikos vystytojui NMA paramą turėjo išmokėti dar vasario viduryje. 2010 metais Biržų rajone, Pagavėnių kaime, ūkininko Kęstučio Armono ūkyje, buvo pastatyta ir paleista pirmoji Europoje dvisparnė vėjo elektrinė.
Iš pradžių niekas nekėlė abejonių
„Tiesa pasakius, visiškai nesitikėjau, kad tokie Lietuvai aktualūs projektai bus šitaip trypiami. Ne vieną kartą esu kreipęsis dėl ES paramos ūkininkavimui ir niekada tokių pokštų nebūdavo. Juk projektas įvykdytas tvarkingai, jėgainės darbas sklandus, išpildyti visi lūkesčiai. Nesuvokiama, kodėl valdininkai siekia žlugdyti akivaizdžiai sėkmingus ir Lietuvai naudingus projektus. NMA elgesys visiškai nepagrįstas", - sako ūkininkas Kęstutis Armonas.
2011 m. pabaigoje ūkininkas Nacionalinei mokėjimo agentūrai pateikė paraišką gauti 690 tūkst. litų ES paramą. Nors į jėgainę investuota 1,5 mln. litų, pagal taisykles projektai gali būti finansuojami iki 65 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Išlaidos finansuojamos sėkmingai įgyvendinus projektą, todėl pareiškėjai stato jėgaines iš savo lėšų ir bankų paskolų, kurios suteikiamos tik dėl sutarčių su NMA, kurias bankai laiko paskolos grąžinimo garantu.
„Šiuo projektu buvau užsidegęs ir tikėjau jo sėkme, todėl nedvejodamas pasiėmiau 0,7 mln. banko paskolą, kurią turėjau grąžinti gavęs numatytą ES paramą. Deja, NMA tyli ir nesiruošia jos išmokėti dėl niekam neaiškių priežasčių, o bankui pinigus mokėti juk reikia. Visados ES paramos sutartys buvo garantas, kad paskola bus grąžinta laiku, bet dabar dėl valdininkų neprofesionalumo esu įkalintas, nes tokių pinigų iš ūkininkavimo aš gražinti iškart negaliu", - sako ūkininkas Kęstutis Armonas.
Pirmoji nuo NMA nukentėjo UAB „Eglitana", kuriai 1 mln. Lt ES parama vėjo elektrinei statyti turėjo būti išmokėta dar rugsėjį. Įmonė sausio 27 dieną gavo iš NMA raštą dėl ES paramos sutarties nutraukimo, todėl dabar kreipsis į teismą.
Dvi agentūros - du požiūriai
Absoliučiai skirtingas valstybinių institucijų požiūris išryškėjo LAAIF išmokėjus paramą UAB „Eglitana", kuri buvo pateikusi paraiškas dviems agentūroms - NMA ir LAAIF - dėl atskirų paramų dviems identiškoms vėjo elektrinėms statyti. NMA vienašališkai nutraukė pusę metų galiojusią paramos sutartį. Kelios institucijos tuos pačius žaliosios energetikos projektus vertina skirtingai, nors abi privalo atsižvelgti į ES direktyvas ir schemas dėl atsinaujinančios elektros energijos skatinimo.
„Mums neramu dėl to, kad neaišku, kam naudingas toks elgesys su žaliosios energetikos vystytojais. NMA valdininkus tik kompromituoja neprofesionalūs jų veiksmai ir problemų ignoravimas. Nors valstybė viena, jos institucijos veikia pagal skirtingas taisykles. Kai pakalbi su NMA tarnautojais, atrodo, jog jie supranta, kad elgiasi neteisėtai. Tačiau tuo pačiu jauti, kad kažkas jiems neleidžia pasielgti kitaip", - sako UAB „Viltrakių energija" atstovas Audrius Vaičiūnas.
2010 metų spalio pradžioje ŽŪM ir jai pavaldi Nacionalinė mokėjimų agentūra atmetė beveik 200 projektų, pagal kuriuos buvo planuojama statyti arba renovuoti vėjo, vandens ar saulės jėgaines Lietuvos kaimo vietovėse. Projektų atmetimą buvo bandoma motyvuoti tuo, jog neva negalima prognozuoti elektros energijos supirkimo kainų penkerių metų laikotarpiui, todėl neįmanoma nustatyti projektų ekonominio gyvybingumo.
Pažadais įklampino į skolas
Toks NMA elgesys verčia abejoti ne tik žemesnės grandies, bet ir aukščiausias pareigas užimančių valdininkų skaidriu veikimu - viceministras Mindaugas Kuklierius praeitais metais viešai buvo pažadėjęs skirti paramą ūkininkams, vystantiems žaliosios energetikos projektus.
„Per vieną iš susitikimų su ūkininkais viceministras Mindaugas Kuklierius pažadėjo, kad ūkininkams, kurie dideliuose ūkiuose vystys „žaliosios" energetikos projektus, ES paramą tikrai skirs", - sako ūkininkas, negaunantis ES paramos, Kęstutis Armonas.
Dėl nepagrįstų NMA veiksmų pareiškėjai susiduria su finansiniais sunkumais. Daugelis pareiškėjų, pasirašę sutartis su NMA, projektų vykdymui ėmė paskolas iš bankų. Kadangi parama neišmokama, pareiškėjai neturi lėšų kreditui grąžinti.
„Esame visiškai įspausti į kampą. Mums net nekilo minčių, kad, jau pasirašius sutartis, NMA galės sugalvoti šitokį dalyką ir nemokėti paramos. Derantis su bankais dėl projekto finansavimo, paramos sutartis buvo tinkama užtikrinimo priemonė kreditui gauti. Vis dėlto neįsivaizduoju, koks bus bankų požiūris į NMA įsipareigojimus po jos atsisakymų išmokėti paramą", - sako A. Vaičiūnas.
Šiuo metu paraiškas ES paramos žaliosios energetikos vystymui yra pateikę 34 pareiškėjai, dalis iš jų projektus jau yra įgyvendinę ir gamina elektros energiją, bet jiems priklausančių ES paramos lėšų negauna.
„ProGroup“ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Biodujų akcizo neliks nuo kitų metų liepos
2024-12-19 -
Agrofirmai „Josvainiai“ teks grąžinti dalį lėšų į biudžetą
2024-11-29 -
Didžiausia Baltijos šalyse biometano gamykla startuoja Pasvalyje
2024-11-28
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)