Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Energetika
Biometano ir skystųjų biodegalų gamybai numatyta 30 mln. eurų

Vilnius. Nors tiesiogiai žemės ūkiui (išskyrus pelkių atkūrimą) pinigų iš Europos atsigavimo ir atsparumo didinimo priemonės nėra numatyta, tačiau dalis energetikai skirtų lėšų galės būti panaudota biometano ir biodegalų gamybai vystyti. 

„Naujos kartos Lietuva“ plane pagal Europos atsigavimo ir atsparumo didinimo priemonę (Recovery and Recilience Facility, RRF) Lietuvos energetikai iš viso numatyta 339,3 mln. eurų. Planuojama, kad per 2021–2026 m. du trečdaliai šių lėšų bus panaudota atsinaujinančios energijos išteklių elektros gamybai, likusi dalis – žaliosios pertvarkos įgyvendinimui transporto sektoriuje, praneša Energetikos ministerija (EM).

Patvirtintame „Naujos kartos Lietuva“ plane įvardinta žalioji pertvarka energetikos srityje susieta su dviem kryptimis: tai – atsinaujinančių energijos išteklių plėtra elektros energijos gamybai ir žalioji pertvarka transporto sektoriuje, kurios tikslas yra kuo didesne apimtimi naudoti atsinaujinančius energijos išteklius.

Bioversija 2024 07 09 m7

EM informuoja, jog pirmajai krypčiai iš viso numatyta 242,39 mln. eurų, o ji apima tris veiklas: parengiamieji darbai jūrinio vėjo plėtrai (9,786 mln. eurų), atsinaujinančių energijos išteklių elektrinės ir kaupimo įrenginiai (132,604 mln. eurų) bei 200 MW siekianti energijos kaupimo įrenginių sistema (100 mln. eurų).

Kitai krypčiai iš viso numatyta 96,91 mln. eurų, o ją sudaro keturios veiklos: žaliojo vandenilio gamyba ir panaudojimas (20 mln. eurų), biometano dujų gamyba (22,21 mln. eurų), skystųjų biodegalų gamyba (8,7 mln. eurų) bei privačių elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimas (46 mln. eurų).

Pasak energetikos viceministrės Daivos Garbaliauskaitės, siekiant, kad RRF lėšos pasiektų ir sustiprintų šalies energetiką, šiuo metu vyksta tolesni strateginio planavimo etapai: tobulinama Energetikos ministerijos Plėtros programa ir pradedamos rengti joje išdėstytos pažangos priemonės, pagal kurias bus numatyti tolesni procedūriniai veiksmai, reikalingi finansavimo užsitikrinimui.

„Šiuo metu intensyviai ruošiamės „Naujos kartos Lietuvos“ plano įgyvendinimui, atliekami derinimo veiksmai su Europos Komisija, o sekančiu etapu – viešinsime ir parengtas finansavimo priemones aptarsime su savo socialiniais ir ekonominiais partneriais. Mūsų tikslas – pirmuosius kvietimus paskelbti dar šiemet“, – sako D. Garbaliauskaitė.

Pagal preliminarų Energetikos ministerijos RRF veiklų planą, pirmieji kvietimai galėtų būti paskelbti paskutiniaisiais šių metų mėnesiais. Jie būtų skirti skatinti juridinius asmenis ir atsinaujinančių energijos išteklių bendrijas diegti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines ir individualius kaupimo įrenginius, taip pat – plėsti žaliojo vandenilio gamybą bei biometano dujų gamybą.

EM, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos