BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
BŽŪP
Žaliojo kurso užmojai gali brangiai kainuoti

Vašingtonas. Europinis žaliasis kursas gali neigiamai paveikti ekonomikas ir labai brangiai kainuoti Europai ir pasauliui, perspėjama JAV Žemės ūkio departamento ataskaitoje.

Jei ES įgyvendins ekologinius planus „Nuo lauko iki stalo“ ir biologinės įvairovės strategiją, žemės ūkio gamyba Europos Sąjungoje iki 2030 m. gali sumažėti nuo 7 iki 12 proc., nurodoma Žemės ūkio departamento pranešime.

Ataskaitoje nurodoma, kad žemės ūkio gamybos sumažėjimas apribotųES maisto tiekimą, dėl to padidėtų kainos, o tai neigiamai paveiktų vartotojų kišenę. Kainos ir vienam gyventojui tenkančios išlaidos maistui padidėtų labiausiai ES. Tačiau jei analogiškos strategijos bus priimtos visame pasaulyje, kainų ir maisto išlaidų padidėjimas būtų reikšmingas daugumai regionų.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Gamybos sumažėjimas ES ir kitur sumažintų prekybą, nors kai kuriems regionams tai būtų naudinga, priklausomai nuo importo paklausos pokyčių. Tačiau jei dėl siūlomų priemonių yra ribojama prekyba, neigiamas poveikis susitelkia tuose regionuose, kuriuose gyventojai labiausiai susiduria su maisto saugos problemomis“, pabrėžiama pranešime.

Jame nurodoma, kad gamybos ir prekybos nuosmukis kartu su numatomu maisto produktų kainų padidėjimu gerokai sumažintų ES bendrąjį vidaus produktą (BVP), ypač jei strategijų taikymas apsiribotų tik ES. Tokiu atveju Europos Sąjungos BVP sumažėjimas sudarytų 76 proc. viso pasaulio BVP sumažėjimo.

Jei strategijos būtų priimtos ir už ES ribų, ES dalis mažėjant pasauliniam BVP sumažėtų iki 49 proc. Pagal visus strategijų taikymo scenarijus poveikis viso pasaulio ir ES BVP būtų didesnis, nei poveikis Jungtinių Valstijų BVP, nurodoma JAV Žemės ūkio departamento pranešime.

Ataskaitos autoriai nurodo, kad žmonių, kurie neturi galimybių suvartoti bent 2100 kalorijų per parą, skaičius gerokai padidėtų 76-iose mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, ypač Afrikoje. Iki 2030 m. žmonių, susiduriančių su maisto saugos problemomis, skaičius, tuo atveju jeigu strategijos įsigaliotų tik ES, padidėtų dar 22 mln. daugiau, nei prognozuota be EK pasiūlytų strategijų. Pagal vidurinį scenarijų šis skaičius išaugtų iki 103 mln., o visuotinio taikymo atveju – iki 185 mln. gyventojų.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos