


Briuselis. Europos augalų apsaugos asociacija (ECPA), remdama naująjį ES žaliąjį kursą, paskelbė plataus užmojo įsipareigojimų rinkinį, įskaitant daugiau nei 14 mlrd. EUR investicijas į naujas technologijas ir tvaresnius produktus iki 2030 m.
ECPA paskelbė kelių punktų programą, kuria siekiama prisidėti įgyvendinant ES strategiją „Nuo lauko iki stalo“ ir mažinti žemės ūkyje naudojamų pesticidų kiekį.
„Pesticidų gamintojai ES nori dalyvauti kuriant ekologiškesnę aplinką ir reaguoti į visuomenės reikalavimus. Mes esame sprendimo dalis“, - pristatydama programą sakė Džeraldina Kutas (Géraldine Kutas), Europos augalų apsaugos asociacijos (ECPA) generalinė direktorė.
Ji pripažįsta, kad per ateinančius dešimt metų reikia sumažinti didelės rizikos pesticidų naudojimą. Tačiau, pesticidų gamintojams atstovaujančios organizacijos nuomone, mažai tikėtina, kad ES siekis iki 2030 m. perpus sumažinti visų naudojamų žemės ūkyje cheminių medžiagų kiekį yra teisingas būdas.
ECPA reikalauja, kad prieš nustatydama konkrečius bet kurio pesticido kiekio mažinimo tikslus, Europos Komisija atliktų poveikio vertinimą. Pasak ECPA vadovės, EK turėtų ištirti siūlomų draudimų poveikį maisto tiekimui, aplinkai ir ūkininkų pajamoms.
Pesticidų gamintojams atstovaujanti ECPA savo ruožtu siekia prisidėti prie ES žaliojo kurso ir strategijos „Nuo lauko iki stalo“ su savo trijų punktų programa.
Pirmasis – inovacijos ir investicijos: pesticidų gamintojai skelbia iki 2030 m. investuosiantys 10 mlrd. eurų į tiksliųjų ir skaitmeninių technologijų naujoves ir 4 milijardus eurų į biopesticidų naujoves.
Antrasis – žiedinė ekonomika: norima padidinti pakartotinį plastikinės pesticidų taros panaudojimą ir sukurti jų surinkimo schemą ES šalyse narėse. Manoma, kad tokios taros surinkimo ir perdirbus grąžinimo į apyvartą rodikliai ES galėtų padidėti nuo 60 proc. šiandien iki 75 proc. 2025 m.
Trečiasis – žmonių ir aplinkos apsauga: siekiama išplėsti ūkininkų ir konsultantų mokymo programas apie integruoto kenkėjų valdymo, vandens apsaugos ir asmeninių apsaugos priemonių svarbą. Manoma, kad šie mokymai padėtų užtikrinti teisingą agrochemijos naudojimą pasėliuose ir sumažintų neigiamą pesticidų poveikį aplinkai.
Dž. Kutas pridūrė: „Mes visi sutariame dėl važiavimo krypties, dabar svarbu atlikti tuos apgalvotus žingsnius, norint pasiekti galutinį tikslą. Šie įsipareigojimai bus sunkūs mūsų įmonėms. Tačiau mes esame pasiryžę įgyvendinti tai, ką numatėme, ir raginame Europos Komisiją remti tvarų žemės ūkį taikant tinkamą reguliavimo sistemą, leidžiančią naujovėms pasiekti ūkininkus.“
ECPA veikloje dalyvauja visos didžiosios Europos pesticidų gamybos įmonės, taip pat Bendrijos šalių narių augalų apsaugos organizacijos, tarp jų ir Lietuvos augalų apsaugos asociacija.
Beje, klausimai dėl pesticidų naudojimo ateityje, įgyvendinant ES žaliąjį kursą, nagrinėjami nuolat. Nuo gegužės iki rugpjūčio Europos Komisijos tinklalapyje buvo paskelbtos viešos konsultacijos, kurių metu buvo galima išsakyti savo nuomonę dėl naujai rengiamų tausaus pesticidų naudojimo taisyklių, kuriomis siekiama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką nuo galimų pavojų ir neigiamo poveikio.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
ES siūlo naujoves reglamentuojant naujų genomikos technologijų taikymą
2025-03-17 -
Ministrai palaiko ES žemės ūkio viziją, bet nerimauja dėl finansavimo
2025-02-24 -
ES žemės ūkio vizija: daugiau paskatų, mažiau biurokratijos
2025-02-20
Skaitomiausios naujienos
-
Siūlo drausti derlingoje žemėje statyti saulės elektrines
2025-03-19 -
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31
(0)