Vilnius. Europos Komisijai pritarus išspręstas klausimas dėl ekologinės gamybos rėmimo 2020 metais – ekologiškai ūkininkaujantieji papildomai sulauks net 38 mln. Eur. Apie tai praneša Žemės ūkio ministerija (ŽŪM).
Paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ buvo renkamos nuo 2015 m. iki 2016 m. Remiamas plotas sudarė beveik 160 tūkst. ha. Nuo 2017 m. dėl lėšų stygiaus paraiškų rinkimas buvo sustabdytas.
Pernai žemdirbiams, 2015 m. pateikusiems paraiškas pagal priemonę, baigėsi prisiimtų 5 metų trukmės įsipareigojimų laikotarpis. Todėl siekiant, kad nebūtų prarasta dalis ekologinei gamybai skirto ploto ir nenutrūktų penkerių metų finansinės investicijos į šio sektoriaus plėtrą, 2020 m. ekologiniams ūkiams skirta papildomai 38 mln. Eur, - argumentus, kodėl siekta papildomų lėšų dėsto ŽŪM.
Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) vadovas, Ukmergės r. ūkininkas Saulius Daniulis sako, kad yra ekologinių ūkių, kurie vargsta be paramos, nes jie į šią sritį atėjo tais metais, kai naujiems ūkiams paramos nebebuvo. Pastaraisiais metais išmokų taip pat nebegavo ir tie, kurie didino ekologinius plotus, nes naujiems plotams paramos irgi nebuvo.
„Ūkininkaudami be paramos mes atsiduriama nevienodose konkurencinėse sąlygose su kitais paramą gaunančiais ūkiais, tiek su užsienio, tiek su mūsų šalies. Stebime situaciją, kad pastaraisiais metais ekologinio žemės ūkio sektorius Lietuvoje traukėsi, nes trūkstant paramai lėšų, kai kurie pareiškėjai, įvykdę prisiimtus įsipareigojimus, vėliau iš ekologijos išėjo", - portalui manoūkis.lt sakė S. Daniulis.
Pasak LEŪA vadovo, jeigu papildomų pinigų ekologinių ūkių paramai nebūtų surasta, tai šis sektorius „būtų griuvęs". „Manau, kad negaudami paramos apie trečdalis ūkių iš tolesnio ekologinio ūkininkavimo būtų pasitraukę", - teigia S. Daniulis.
Išlaikyti tam tikrą ekologinio žemės ūkio plotą Lietuva yra įsipareigojusi ir Europos Sąjungai. Todėl palaikyti šio sektoriaus stabilumą yra ir mūsų valstybės pareiga. Ekologinis žemės ūkis reikšmingas ir stabdant klimato kaitą, kadangi šioje srityje nenaudojamos cheminės trąšos, pesticidai.
Estija ir Latvija, beje, savo ekologinių ūkių rėmimo tęstinumą buvo užsitikrinę iš valstybinių biudžetų.
MŪ inf
Taip pat šia tema skaitykite
-
Europos Taryba patvirtino patobulintas apsaugos nuo augalų kenkėjų taisykles
2024-11-18 -
EP nusprendė metams atidėti draudimą alinti miškus
2024-11-14 -
ES žemės ūkio ministrai sutarė dėl BŽŪP po 2027-ųjų
2024-10-23
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)