Basf m1 2024 06 14
BŽŪP
Siekia lengvatų baltyminių ir aliejinių kultūrų auginimui

Briuselis. Žemdirbių organizacija „Copa-Cogeca“ balandžio 22 d. ES vadovams išsiųstame atvirame laiške ragina panaikinti tam tikrus ribojimus, susijusius su baltyminių ir aliejinių kultūrų auginimu bei rinka. Esą, dėl koronaviruso pandemijos susidariusi situacija vertintina kaip „auganti rizika“.

„Copa-Cogeca“ išreiškė susirūpinimą dėl galimo „Covid-19“ koronaviruso krizės poveikio perdirbimo sektoriui, gaminančiam augalinį aliejų, biodyzeliną, rapsų miltus ir kitus produktus.

„Dėl karantino priemonių ES ir kitose pasaulio šalyse baltymų ir aliejinių augalų perdirbimo rinkos gali tapti labai nestabilios. O tai lemtų mažesnę biokuro paklausą ir menkesnį baltymų gamybos Europoje lygį. Šiame kontekste Europos ūkininkai, kooperatyvai ir organizacija ragina imtis skubių veiksmų“, - rašoma „Copa-Cogeca“ atvirame laiške.

Bioversija 2024 04 26 m7

Tikimasi, kad 2020-2021 prekybos metais dėl sumažėjusio pasėlių ploto rapsų produkcija ES sudarys tik apie 17 mln. tonų. O baltyminių augalų pasėlių plotai šį sezoną, palyginti su 2017-2018 metais, prognozuojama, kad gali būti mažesni net 30 proc.

Be to, agrarinės prekybos atstovai perspėjo, kad ateityje gali nutrūkti aliejinių augalų produkcijos tiekimas iš pagrindinių gaminančių bei eksportuojančių šalių - JAV, Pietų Amerikos ir Indijos - jei šiuose regionuose dar labiau įsibėgės COVID-19 pandemija.

Atsižvelgiant į visa tai, „Copa-Cogeca“ aliejinių ir baltyminių augalų darbo grupės pirmininkas Pedras Galjardas (Pedro Gallardo) teigė, kad geriausias būdas per trumpą laiką padidinti ES minėtų kultūrų gamybą, jeigu Europos Komisija laikinai panaikintų kai kuriuos augalų apsaugos produktų naudojimo apribojimus. Ypač tai aktualu, siekiant padidinti sojų, žirnių, pupų ir lubinų gamybą.

Be to, žemdirbių lobistai reikalauja, kad ES uždraustų etanolio importą. Priešingu atveju, ES vidaus rinką užplūs didžiuliai kiekiai amerikiečių ir brazilų gamybos etanolio. Jis keltų pavojų ne tik Europos etanolio sektoriui, bet ir GMO neturinčių kitų augalinių žaliavų gamybai.

„Copa-Cogeca“ bioenergetikos darbo grupės pirmininkas Aleksandras Bačleris (Alesandr Bachler) sakė: „Turime atmesti prašymus laikinai sustabdyti etanolio muitų taikymą. Turime išlaikyti antidempingo ir antisubsidijų priemones, kurios šiuo metu taikomos biodyzelino importui iš JAV.“

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos