Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
BŽŪP
Sausra iš Baltijos regiono nesitraukia

Briuselis. Septyniolika ES šalių pareiškė Europos Komisijai, kad dėl sausros susidarius kritinei situacijai, būtina padėti valstybių narių žemdirbiams. Briuselis žada ribotą paramą.

ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Filas Hoganas (Phil Hogan) liepos 17-osios ministrų Tarybos posėdyje pareiškė, kad Europos Komisija neskubės siūlyti finansinės paramos ūkininkams. ES pasirengusi remti sausros paveiktas šalis, tačiau parama bus riboto pobūdžio.

Valstybės narės kol kas nepateikė Briuseliui išsamių skaičiavimų, kuriais būtų grindžiamas nuostolių mastas. Komisaras F. Hoganas sakė nemanąs, kad reikėtų kurti finansinį rezervą krizei įveikti.

Bioversija 22 08 31

Kita vertus, EK ketina didinti išmokų avansus ūkininkams ir leisti jas mokėti anksčiau nustatyto laiko. Tiesioginių išmokų avansus žadama padidinti iki 70 proc., o kaimo plėtros programos priemonių - iki 85 proc. Tai leistų ūkininkams tinkamai pasiruošti būsimai sėjai.

EK paskelbė, jog paprastins žalinimo reikalavimus (dėl pasėlių įvairinimo, ekologiniu požiūriu svarbių vietovių priežiūros ir kt.), kad sausringų teritorijų žemdirbiai galėtų pasigaminti pašarų ir išsaugotų gyvulių bandas.

Pasikartojančios sausros siejamos su klimato kaita, todėl šią problemą siūloma spręsti sisteminiu būdu, pavyzdžiui, remiant drėkinimo, drėgmės sulaikymo dirvožemyje programas.

Didžiausias rūpestis – išaugęs gaisringumas ir mažesni derliai

Europos sausrų observatorijos pranešime nurodoma, kad sausrų apimtose šalyse didžiausią susirūpinimą kelia išaugęs gaisrų pavojus ir mažėjantys javų (kviečių) bei sodininkystės ir uogininkystės produkcijos derliai. Apie susirūpinimą mažėsiančiu derliumi yra pareiškusios daugelio šalių žemdirbių organizacijos.

Kaip nurodo Europos sausrų observatorija, Airijoje dėl sausros taikomi vandens naudojimo ribojimai. Škotijoje iškilusi grėsmė pasėliams ir ganykloms.

„European Drought Observatory“ sausrų žemėlapio fragmentas, 2018 m. liepa

Norvegijoje, Oslo regione, nustatyti vandens naudojimo ribojimai, prognozuojama, kad sausra gali paskatinti hidroelektrinėse gaminamos elektros energijos brangimą.

Danijoje ribojamas vandens naudojimas pasėliams drėkinti. Švedija prognozuoja, kad dėl sausų orų ir sumažėjusio derliaus kviečių eksportas gali sumažėti 20 proc.

Europos sausrų observatorijos pranešime nurodoma, kad Latvija ir Lietuva paskelbė nepaprastąją padėtį žemės ūkyje ir tikisi trečdaliu mažesnio derliaus.

Lenkijos žemdirbiai neišvengs nuostolių dėl sausros, tačiau tikslesnės jų apimtys nežinomos. Vokietijos ūkininkų asociacija prognozuoja 20 proc. mažesnį grūdų derlių palyginti su pastarųjų penkerių metų vidurkiu. Panašias prognozes skelbia ir Čekija.

Europos sausrų observatorijos žemėlapiai

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija