Vilnius. Įsibėgėjant diskusijoms dėl bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) po 2020 metų, bendrijos šalys ne tik gryninasi savo pozicijas viduje, bet ir aktyviai ieško palaikymo tarptautinėje erdvėje. Prie bendros nuomonės, kartu su Lietuvos žemės ūkio rūmais, jungiasi vis daugiau šalių žemdirbių atstovų.
Bratislavoje šiemet priimtoje deklaracijoje akcentuota, jog svarbu sudaryti teisingas ir vienodas sąlygas ūkininkams visose ES valstybėse narėse, išlaikyti tvirtą BŽŪP biudžetą, prisitaikyti prie klimato kaitos, supaprastinti BŽŪP. Pabrėžta sąžiningos maisto grandinės, rizikos valdymo bei ūkininkų pajamų saugumo ir stabilumo užtikrinimo svarba. Priminta, jog būtina išlaikyti žemės ūkio gamybą ir gyvybingumą kaime.
Rugsėjo pabaigoje apie BŽŪP diskutuota Vilniuje. Lietuvos žemės ūkio rūmų iniciatyva surengtos konferencijos „Bendrosios žemės ūkio politikos ateitis: žemdirbių interesų pripažinimas" metu ne tik aptartos žemės ūkio aktualijos, bet ir pasirašytas susitarimas su Suomijos, Latvijos, Čekijos žemės ūkio rūmų atstovais. Dokumentui pritarimą išreiškė ir Lenkijos bei Vengrijos žemės ūkio rūmai.
Rugsėjo pabaigoje Vilniuje susitarimą pasirašė (iš kairės): Lietuvos ŽŪR l. e.p. pirmininkas S. Dimaitis, Latvijos Žemės ūkio organizacijų bendradarbiavimo tarybos atstovė Ginta Jakobsone, Čekijos žemės ūkio rūmų atstovas Jan Doležal ir Suomijos žemės ūkio gamintojų ir miško savininkų federacijos atstovas Simo Tiainen.
Vilniuje nutarta svarbiausiais prioritetais BŽŪP raidai po 2020-ųjų laikyti sąžiningų ir teisingų konkurencijos sąlygų sudarymą ūkininkams visose ES šalyse narėse, BŽŪP supaprastinimą, sąžiningos maisto grandinės veikimą, rizikos valdymo ir ūkininkų pajamų užtikrinimo efektyvumą, kartų kaitos užtikrinimą bei BŽŪP ir klimato kaitos mažinimo sąsajų užtikrinimą.
Vilniuje priimtame susitarime taip pat pabrėžiama, jog svarbu skatinti kooperaciją, smulkių ir vidutinių ūkių konkurencingumą, išlaikyti susietąją paramą. Taip pat nutarta, kad prioritetu būtina laikyti ir stipraus BŽŪP biudžeto išlaikymą, paliekant dviejų ramsčių struktūrą.
Praėjusią savaitę Budapešte po konferencijos „Tvarus ūkininkavimas" diskusijai dėl BŽŪP susirinko Slovakijos, Lenkijos, Čekijos, Kroatijos, Vengrijos, Bulgarijos ir Lietuvos žemės ūkio rūmų vadovai.
Pasak laikinai Žemės ūkio rūmų pirmininko pareigas einančio Sigito Dimaičio, labai svarbu konsoliduoti nuomonę ne tik šalies žemdirbių, bet ir tarptautiniu mastu, bendradarbiaujant su kitų šalių žemės ūkio rūmais. Toks bendradarbiavimas ir vieningos nuomonės reiškimas tikėtina, kad gali turėti įtakos Europos Komisijos sprendimams.
„Nuolatinis apsikeitimas nuomonėmis tarp žemės ūkio rūmų išties labai naudingas, padeda išryškinti žemdirbiams aktualius aspektus dėl būsimos BŽŪP, užkuria naują bangą bendrų interesų - sąlyčio taškų konsolidavimui, siekiant paveikti BŽŪP reformos procesą. Žemės ūkis yra visų mūsų gyvenimo pagrindas, todėl tik inovatyvi, stipri, moderni, supaprastinta, orientuota į klimato kaitos proceso mažinimą ir pakankamai finansuojama politika gali užtikrinti geresnę ateitį", - kalbėjo S. Dimaitis.
Tai, kad tik suvienijus jėgas galima tikėtis pasiekti savo tikslų, kalbėjo ir Vengrijos žemės ūkio rūmų pirmininkas Balaš Džiorfy (Balazs Gyorffy). „Žemdirbių iniciatyva iš apačios dėl BŽŪP ateities po 2020 metų yra labai svarbu. Kad vienijame jėgas ne tik nacionaliniu, bet ir Baltijos bei Višegrado šalių mastu - didelis sėkmingų organizacijų pasiekimas ir darbas. Jei ir toliau taip darniai dirbsime ir bendradarbiausime - tikėtina pasieksime savo tikslą", - sakė B. Džiorfy.
Vengrijos žemės ūkio rūmai ir Bulgarijos žemdirbių savivaldos atstovai savo parašais patvirtino prisijungią prie Bratislavos deklaracijos ir Vilniaus susitarimo.
Bendrų tikslų BŽŪP siekti kartu sutarė ir daugiau šalių atstovų. Bendradarbiavimo sutartį Budapešte pasirašė Lietuvos žemės ūkio rūmų l. e. p. pirmininkas Sigitas Dimaitis, Čekijos Respublikos žemės ūkio rūmų prezidentas Zdenekas Jandejsekas (Zdenek Jandejsek), Lenkijos centrinių žemės ūkio rūmų tarybos narys Robertas Novakas (Robert Nowak), Kroatijos žemės ūkio rūmų priežiūros tarybos narys Želko Michelicas (Željko Mihelic), Slovakijos žemės ūkio ir maisto rūmų prezidentas Milanas Semančikas (Milan Semančik), Vengrijos žemės ūkio rūmų prezidentas B. Džiorfis ir Bulgarijos žemdirbių savivaldos atstovas Svetoslavas Rusalovas (Svetoslav Rusalov).
ŽŪR, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Europos Taryba patvirtino patobulintas apsaugos nuo augalų kenkėjų taisykles
2024-11-18 -
EP nusprendė metams atidėti draudimą alinti miškus
2024-11-14 -
ES žemės ūkio ministrai sutarė dėl BŽŪP po 2027-ųjų
2024-10-23
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)