BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
BŽŪP
Rumunija stabdo grūdų eksportą, Europos Komisija - nepritaria

Bukareštas. Pandemijos metu Rumunija laikinai sustabdė grūdų bei miltų eksportą į trečiąsias šalis. Tačiau tokiam ES šalies narės sprendimui nepritarimą išreiškė Europos Komisija.

Nepaprastosios padėties metu Rumunija bent iki gegužės vidurio sustabdė grūdų, įskaitant tokias strategines prekes kaip kviečiai ir miltai, eksportą į trečiąsias šalis. Taip šalis nusprendė matydama padidėjusią malimui skirtų kviečių paklausą vidaus rinkoje.

Rumunijos grūdų eksporto struktūroje kviečių pardavimai į trečiąsias šalis viršija 60 proc. bendro jų kiekio. Daugiau nei pusę šios apimties nuperka Egiptas ir Jordanija. Beje, Egiptui šį sezoną Rumunija yra trečia pagal dydį kviečių tiekėja po Rusijos ir Ukrainos.

Bioversija 2024 04 26 m7

Europos Komisija išreiškė nepritarimą Rumunijos sprendimui apriboti žemės ūkio produktų eksportą ir teigė vertins tokio sprendimo poveikį prekybai bendrojoje rinkoje, pranešė rinkos analitikos agentūra „UkrAgroConsult“, remdamasi „Bloomberg“.

Rumunija nepaprastosios padėties metu nuo balandžio 10 d. uždraudė daugelio prekių, įskaitant kviečius, miežius, avižas, kukurūzus, ryžius, sojas, saulėgrąžas, augalinį aliejų, kviečių miltus, cukrų bei kai kuriuos duonos ir konditerijos gaminius, pardavimą už Europos Sąjungos ribų. Rumunijos vyriausybė planuoja leisti prekiauti maisto produktais ES rinkoje, tačiau pirkėjai turi įrodyti, kad sandorio šalys neketina produkcijos reeksportuoti.

Tuo tarpu Europos Komisija pareiškė, kad nėra jokių priežasčių apriboti prekybą bendrojoje rinkoje ar už jos ribų. EK pranešime teigia, kad panašūs apribojimai uždeda žemės ūkio eksportuotojams „per dideles apkrovas“ ir gali pakenkti maisto saugai.

„Komisija neturi informacijos, rodančios, kad Rumunija susiduria ar netrukus susidurs su žemės ūkio produktų, skirtų maistui, trūkumu. Pateikta priemonė atrodo neproporcinga“, - sakė ES žemės ūkio komisaras Janušas Vojcechovskis (Janusz Wojciechowski).

Paskelbus eksporto draudimą Rumunijos ministras pirmininkas pareiškė, kad šalis „negali sau leisti likti be kviečių“. Rumunija yra viena didžiausių ES kviečių, kukurūzų ir miežių pardavėjų į užsienį, ypač Šiaurės Afrikos ir Vidurinių Rytų rinkas.

Dabar Europos Komisija palaiko ryšius su Rumunijos pareigūnais ir vis dar vertina naujojo draudimo poveikį. Koronaviruso protrūkio metu ES prioritetas - išlaikyti veikiančią maisto tiekimo grandinę bendrojoje rinkoje.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos