Briuselis. Europos Komisija (EK) įpareigojo Bendrijos šalis pranešti apie savo grūdų, aliejinių augalų ir sėklų atsargų kiekį, kad būtų lengviau taikyti priemones dabartinės maisto krizės, kurią sukėlė karas Ukrainoje, akivaizdoje.
Reglamentas įsigaliojo jo paskelbimo dieną – gegužės 20-ąją, nes, kaip nurodo EK, karas Ukrainoje jau daro įtaką grūdų, aliejinių augalų sėklų ir ryžių prekybai bei kainoms.Tačiau, siekiant valstybėms narėms suteikti laiko plėtoti informacijos rinkimo metodus, jis bus taikomas nuo 2022 m. liepos 1 dienos.
Pasak EK pranešimo, siekiama turėti naujausią informaciją apie pagrindinių grūdų (kviečių, kukurūzų ar miežių), aliejinių augalų sėklų (rapsų, saulėgrąžų, sojų pupelių) ir ryžių atsargų kiekius, kad būtų galima nuspręsti dėl atitinkamų prevencijos ir švelninimo priemonių esant rinkos sutrikimams.
Valstybės narės turės pranešti EK apie gamintojų, didmenininkų ir kitų atitinkamų ūkio subjektų turimų grūdų, aliejinių augalų sėklų, ryžių ir šių produktų sertifikuotų sėklų atsargų kiekį.
Tikimasi, kad pranešimai bus teikiami kiekvieno mėnesio pabaigoje už praėjusį mėnesį. Pirmieji pranešimai turėtų būti paskelbti liepos pabaigoje.
EK nurodo, kad juos skelbs, siekdama užtikrinti rinkos skaidrumą ir laiku bei tiksliai susidaryti vaizdą apie pagrindinių maisto produktų ir pašarų prieinamumą.
Vykdydama aktyvesnę žemės ūkio rinkų, kurioms įtakos turėjo Rusijos invazija į Ukrainą, stebėseną, EK taip pat pristatė specialią informacijos suvestinę, kurioje pateikiama naujausia ir išsami maistinių kviečių, kukurūzų, miežių, rapsų, saulėgrąžų aliejaus ir sojų kainų, gamybos ir prekybos statistika ES ir pasauliniu lygiu.
Kaip pranešime nurodo EK, maisto prieinamumui ES pavojus nekyla, nes Bendrija daugeliu žemės ūkio produktų iš esmės apsirūpinusi.
Pasak EK, karo poveikis labiau susijęs su kainų padidėjimu visoje maisto tiekimo grandinėje, prekybos srautų iš ir į Ukrainą bei Rusiją sutrikimu, taip pat jų poveikiu pasauliniam aprūpinimo maistu saugumui.
„ES ne tik atidžiai stebi aprūpinimo maistu padėtį visame pasaulyje, bet ir pasisako už tai, kad būtų išvengta eksporto apribojimų ir maisto eksporto draudimų.
Ukraina užima 10 proc. pasaulinės kviečių, 13 proc. pasaulinės miežių, 15 proc. pasaulinės kukurūzų rinkos ir yra svarbiausia saulėgrąžų aliejaus eksportuotoja (daugiau nei 50 proc. pasaulio prekybos)“, – pranešime nurodo EK.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Bendroji žemės ūkio politika kenkia ES kraštovaizdžiui?
2024-11-22 -
Europos Taryba patvirtino patobulintas apsaugos nuo augalų kenkėjų taisykles
2024-11-18 -
EP nusprendė metams atidėti draudimą alinti miškus
2024-11-14
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)