Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
BŽŪP
Rinks duomenis apie grūdų, aliejinių augalų ir sėklų atsargas
Asociatyvi nuotr.

Briuselis. Europos Komisija (EK) įpareigojo Bendrijos šalis pranešti apie savo grūdų, aliejinių augalų ir sėklų atsargų kiekį, kad būtų lengviau taikyti priemones dabartinės maisto krizės, kurią sukėlė karas Ukrainoje, akivaizdoje.

Reglamentas įsigaliojo jo paskelbimo dieną – gegužės 20-ąją, nes, kaip nurodo EK, karas Ukrainoje jau daro įtaką grūdų, aliejinių augalų sėklų ir ryžių prekybai bei kainoms.Tačiau, siekiant valstybėms narėms suteikti laiko plėtoti informacijos rinkimo metodus, jis bus taikomas nuo 2022 m. liepos 1 dienos.

Pasak EK pranešimo, siekiama turėti naujausią informaciją apie pagrindinių grūdų (kviečių, kukurūzų ar miežių), aliejinių augalų sėklų (rapsų, saulėgrąžų, sojų pupelių) ir ryžių atsargų kiekius, kad būtų galima nuspręsti dėl atitinkamų prevencijos ir švelninimo priemonių esant rinkos sutrikimams. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Valstybės narės turės pranešti EK apie gamintojų, didmenininkų ir kitų atitinkamų ūkio subjektų turimų grūdų, aliejinių augalų sėklų, ryžių ir šių produktų sertifikuotų sėklų atsargų kiekį. 

Tikimasi, kad pranešimai bus teikiami kiekvieno mėnesio pabaigoje už praėjusį mėnesį. Pirmieji pranešimai turėtų būti paskelbti liepos pabaigoje.

EK nurodo, kad juos skelbs, siekdama užtikrinti rinkos skaidrumą ir laiku bei tiksliai susidaryti vaizdą apie pagrindinių maisto produktų ir pašarų prieinamumą.

Vykdydama aktyvesnę žemės ūkio rinkų, kurioms įtakos turėjo Rusijos invazija į Ukrainą, stebėseną, EK taip pat pristatė specialią informacijos suvestinę, kurioje pateikiama naujausia ir išsami maistinių kviečių, kukurūzų, miežių, rapsų, saulėgrąžų aliejaus ir sojų kainų, gamybos ir prekybos statistika ES ir pasauliniu lygiu. 

Kaip pranešime nurodo EK, maisto prieinamumui ES pavojus nekyla, nes Bendrija daugeliu žemės ūkio produktų iš esmės apsirūpinusi.

Pasak EK, karo poveikis labiau susijęs su kainų padidėjimu visoje maisto tiekimo grandinėje, prekybos srautų iš ir į Ukrainą bei Rusiją sutrikimu, taip pat jų poveikiu pasauliniam aprūpinimo maistu saugumui. 

„ES ne tik atidžiai stebi aprūpinimo maistu padėtį visame pasaulyje, bet ir pasisako už tai, kad būtų išvengta eksporto apribojimų ir maisto eksporto draudimų.

Ukraina užima 10 proc. pasaulinės kviečių, 13 proc. pasaulinės miežių, 15 proc. pasaulinės kukurūzų rinkos ir yra svarbiausia saulėgrąžų aliejaus eksportuotoja (daugiau nei 50 proc. pasaulio prekybos)“, – pranešime nurodo EK.

Parengta: MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos