Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
BŽŪP
Pernai GMO augalų mūsų šalyje neaptikta

Vilnius. Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) prie Žemės ūkio ministerijos kasmet vykdo žemės ūkio augalų pasėlių ir Lietuvoje parduodamų gėlių, kuriose yra didelė tikimybė aptikti genetiškai modifikuotų organizmų ( GMO) priemaišų, stebėseną.

VAT praneša, jog pernai tarnybos specialistai paėmė 74 mėginius iš Lietuvoje auginamų kviečių (20 mėginių), rapsų (20 mėginių), kukurūzų (15 mėginių), bulvių (6 mėginiai), cukrinių runkelių ir liucernų (po 5 mėginius) bei sojų (3 mėginiai) pasėlių ir 10 mėginių iš rinkoje esančių gėlių -­ petunijų ir gvazdikų.

Pasėlių mėginiai genetinės modifikacijos tyrimams buvo imami iš žemdirbių deklaruotų žemės ūkio augalų plotų visoje Lietuvoje.

Bioversija 2024 04 26 m7

Grūdinės kultūros daugiausiai auginamos derlingiausiuose šalies regionuose, kur intensyviai vystoma augalininkystė, o ūkiuose sėjama po 50 ir daugiau hektarų kviečių, kukurūzų ar rapsų. Tad daugiausiai mėginių iš atokiau vienas nuo kito esančių vienarūšių pasėlių ėmė Šiaulių ir Vilniaus (po 8 mėginius), Kauno (7 mėginius), Marijampolės ir Klaipėdos (po 6 mėginius) regioniniai skyriai.

Iš rinkoje parduodamų gėlių pernai paimti 3 gvazdikų (melsvos ar mėlynos spalvos) ir 7 petunijų (su rizikos veislėms būdingais požymiais) mėginiai.

Visi paimti mėginiai buvo pateikti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistams augalų genetinės modifikacijos tyrimams atlikti.

Pasak VAT direktorius Sergejaus Fedotovo, jau yra gauti visų mėginių tyrimų rezultatai, kurie ir patvirtino, jog Lietuvos augalininkystės ūkiuose ir šalies rinkoje esančiose gėlėse GMO priemaišų nerasta.

„Vykdydami GMO kontrolę galime pasidžiaugti, kad šalies žemdirbiai atsakingai žiūri į ūkininkavimą – neaugindami GMO kultūrų saugo vartotojus ir gamtą“, – teigė tarnybos vadovas.

VAT pastebi, jog 2020 m. birželį iš Vengrijos kompetentingos institucijos buvo gautas informacinis pranešimas apie GM kukurūzų sėklų siuntą (Sweet Wonder veislės), kuri atkeliavo iš Vokietijos (kilmės šalis JAV). Atsižvelgiant į tai, regioninių skyrių specialistai, atlikdami galimai GM pasėlių stebėseną, ypatingą dėmesį kreipė į tai, ar kukurūzų pasėliai nebuvo auginami iš minėtos GM kukurūzų sėklų veislės Sweet Wonder.

Pastarasis atvejis tik dar kartą įrodo, kaip yra svarbu kontroliuoti augalinės produkcijos auginimą, transportavimą ir tiekimą rinkai, tvirtina VAT.

MŪ, VAT inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos