Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
BŽŪP
Ne mažinti gyvulių skaičių, o didinti dirvos humuso kiekį

Vilnius / Varšuva. „Planuojant Žaliąjį kursą viena taisyklė nebūtinai tinka visoms šalims vienodai. Taigi Europos Sąjungos valstybėms narėms yra iškelti uždaviniai, o pasirinkimo kelių ieškome patys“, – teigia Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Vasario 28 d. jis dalyvavo Lenkijos Seimo organizuotoje nuotolinėje konferencijoje „Karpatų Europa“, praneša KRK.

Renginio metu kalbėdamas apie Žaliojo kurso galimybes klimato kaitai lėtinti ir ekologiniam ūkininkavimui vystyti, V. Pranckietis pabrėžė, kad Žaliojo kurso įgyvendinimo priemonės gamintojams neturėtų būti „nuleistos iš viršaus”. Skatinant gamintojus prisiimti įsipareigojimus turi būti užtikrintas tinkamas finansavimas, kad verslai neprarastų savo galimybių veikti.

Bioversija 2024 04 26 m7

Konferencijoje V. Pranckietis akcentavo, kad mažinti ŠESD (šiltnamio efektą sukeliančių dujų) kiekį Lietuvoje gyvulių skaičiaus sąskaita galimybės neturime ir kvietė didinti dirvožemio humusingumą užtikrinant anglies dvideginio sekvestraciją (absorbavimą) dirvožemyje.

Pasak komiteto pirmininko, per 30 metų, pagal tarptautinę ŠESD inventorizacijos metodiką (IPCC), vienas hektaras, kasmet  išskirdamas po 100 kg CO2, iš viso per 30 metų išskirtų apie 3 tonas CO2. Mokslininkų skaičiavimais, jei dirvožemių humusingumą padidintume vienu procentu, tai sekvestracija (absorbavimas) būtų apie 60 t/ha CO2. Toks rezultatas būtų labai pageidautinas.

„Be tiesioginių veiksmų Klimato kaitos valdymo procesuose, be abejo, matyčiau ir didelę švietimo svarbą. Pasigendame visuomenės supratimo, o kartais ir pagarbos žemės ūkio „kareiviams ir generolams”.

Švietimas ir informavimas gali padėti spręsti jau atsirandančią žemės ūkio specialistų trūkumo problemą. Pradedame jausti ir specialistų trūkumą ateities žemės ūkiui su tiksliąja žemdirbyste, skaitmenine darbotvarke ir šiuolaikine vadyba“, – teigia V. Pranckietis.

Lenkijos Seimo organizuota konferencija buvo skirta 30-osioms Višegrado grupės šalių bendradarbiavimo metinėms. Žaliojo kurso tema diskutavo už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Janusz`as Wojciechowski`s (Janušas Vojciechovskis), Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros bei klimato ir aplinkos ministrai, Lenkijos ir Čekijos parlamentų žemės ūkio ir aplinkos komitetų pirmininkai, Europos Parlamento nariai.

Pagal KRK inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos