Liuksemburgas. Europos Audito Rūmai paskelbtoje specialiojoje ataskaitoje teigia, kad tarp nacionalinių žemės ūkio planų ir ES aplinkos bei klimato srities tikslų yra ryškus atotrūkis.
Europos Audito Rūmai teigia, kad iš bendrą žemės ūkio politikos (BŽŪP) planų nematyti, jog ekologiniai užmojai būtų gerokai didesni.
Pasak už šį auditą atsakingo Rūmų nario Nikolao‘so Milioni‘so, ekologinis aspektas pagerėjo, tačiau, lyginant su ankstesniais planais, didelių skirtumų nematyti.
„Darome išvadą, kad ES klimato ir aplinkos srities užmojai neatitinka nacionalinio lygmens užmojų. Taip pat manome, kad trūksta pagrindinių žaliojo veiksmingumo vertinimo elementų“, – sako N. Milioni‘s.
Auditoriai primena, kad pagal 2023–2027 m. BŽŪP valstybėms narėms jų planuose leista lanksčiai atsižvelgti į plataus užmojo ES žaliuosius tikslus. Visos valstybės narės pritaikė žemės ūkio ir aplinkosaugos sąlygų išimtis, o kai kurios sumažino ekologiškų priemonių taikymo aprėptį arba atidėjo jų taikymą.
Valstybėms narėms buvo nustatyti reikalavimai skirti minimalią lėšų procentinę dalį aplinkos ir klimato priemonėms. Visos šalys šių reikalavimų laikėsi, tačiau auditoriai pažymi, kad BŽŪP planai nėra žymiai ekologiškesni nei ankstesniu laikotarpiu. Kai kurie paramos sąlygų reikalavimai buvo sušvelninti, reaguojant į ūkininkų protestus. Dėl to, auditorių teigimu, plano žaliasis poveikis gali būti dar labiau sumažintas.
Audito metu taip pat nustatyta, kad BŽŪP planai nėra tinkamai suderinti su žaliuoju kursu. Taisyklėmis nereikalaujama, kad valstybės narės į savo žemės ūkio planus įtrauktų įvertintus BŽŪP įnašus siekiant žaliojo kurso tikslų. Pasak auditorių, vienintelis išmatuojamas tikslas yra ekologiškai dirbamos žemės ploto didinimas. Jų analizė rodo, kad žaliojo kurso tikslų pasiekimas labai priklauso nuo veiksmų, kurie nepatenka į BŽŪP aprėptį.
Be to, auditoriai pabrėžia, kad stebėsenos sistema, skirta BŽŪP žaliajam veiksmingumui tikrinti, buvo supaprastinta, tačiau joje trūksta pagrindinių elementų. Tad rekomenduojama stiprinti sistemą, visų pirma nustatant aiškius tikslus ir rezultatų rodiklius pažangai vertinti.
Audito metu Lietuvos planas detaliai neanalizuotas. Europos Audito Rūmai, kad jo metu atlikta EK darbo apžvalga, išsamiai išanalizuoti keturių šalių (Airijos, Ispanijos, Prancūzijos, Lenkijos) planai, taip pat apžvelgta keletas mokslininkų, žemės ūkio, aplinkosaugos organizacijų tyrimų bei vertinimų. Tai pat įvyko 66 pokalbiai su ūkininkais iš 14 šalių.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Pirmininkaujanti Lenkija žada užtikrinti tinkamą žemės ūkio finansavimą
2025-01-27 -
Baltijos šalių ir Lenkijos akiratyje – tiesioginių išmokų suvienodinimas
2025-01-18 -
Apklausa parodė – europiečiai ateities be žemės ūkio neįsivaizduoja
2025-01-13
Skaitomiausios naujienos
-
Lengvinami tiesioginių išmokų reikalavimai: daugiau lankstumo dėl GAAB
2025-01-03 -
Registrų centras skelbia didžiausius žemės valdytojus
2025-01-08 -
Neįtikėtina: populiariausios obelų veislės rinkoje išsilaiko šimtus metų
2025-01-17
(0)