Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
BŽŪP
Mišrių augalų pievos naudingesnės pieno ūkiams

Amsterdamas. Prieš dvejus metus pieno ūkio savininkas olandas Metas Eikelenbumas (Matté Eikelenboom) ėmėsi eksperimentų, norėdamas paskatinti dirvožemio gyvybingumą ir pagerinti karvių sveikatą.

Ūkininkas įsitikino, kad ganyklų pasėlių įvairinimas užsėjant juos mišriais augalais teikia daug žadančių rezultatų, susijusių su pašarų kokybe ir gyvūnų sveikata. Rūšių įvairovė taip pat padeda gausinti organinių medžiagų kiekį dirvožemyje, rašoma Europos žemės ūkio inovacijų partnerystės (EIP-AGRI) platformos pranešime spaudai.

Dviejuose savo pievų plotuose, kuriuose iš pradžių augo vien daugiametės svidrės, ūkininkas pasėjo žolių mišinį su dobilais. Jis pasakoja: „Aplankiau pažįstamą ūkininką, kuris daug metų gano melžiamas karves mišrios augalijos pievose. Per septynerius metus jo galvijams neprireikė jokių antibiotikų. Tai paskatino ir mane išbandyti mišrios augmenijos ganyklų įtaką gyvūnų sveikatai ir dirvožemio, kuris tuo metu buvo labai tankus, kokybei.“

Bioversija m7 2024 11 19

Dabar ganyklose auga raudonieji ir baltieji dobilai, siauralapiai gysločiai ir trūkažolės. „Šių žolių gilios šaknys atveria dirvą ir pagerina jos struktūrą. Tai padeda išlaikyti vandenį ir neleidžia dirvožemiui išdžiūti. Dobilai išlaiko dirvoje azotą, tad tai leidžia naudoti mažiau trąšų“, – pasakoja ūkininkas.

M. Eikelenbumas patręšė eksperimentinius ganyklų pasėlius kiaušinių lukštais, jūros druska ir vulkaninės kilmės uolienomis, kad padidintų kalcio ir kitų mineralų kiekį dirvožemyje (vulkaninės kilmės uolienos dirvožemyje pradeda irimo procesą, kurio metu išsiskiria visi reikiami ingridientai žolei augti) tam, kad padidintų kalcio ir kitų mineralų kiekį dirvožemyje.

Ūkininkas atkreipia dėmesį į teigiamą poveikį dirvožemio biologinei įvairovei: „Sliekai yra geriausias indikatorius, parodantis, kad ganyklų žemė yra geros struktūros ir su tinkamu vandens lygiu. Tai tręšimo kieto mėšlo ir šiaudų mišiniu rezultatas. Mišrių žolių pievos taip pat traukia bites, laumžirgius ir kitus vabzdžius. Tai tiesiog atneša žemei gyvybės“.

Žolių mišiniu užsėtos ganyklos – tai maistingo ir baltymingo pašaro šaltinis. Trūkažolės ir dobilai taip pat turi antiparazitinių savybių, naudingų karvių sveikatai. M. Eikelenbumas įžvelgia ir daugiau pranašumų: „Nenaudodami antiparazitinių vaistų, sumažiname ūkio išlaidas ir pageriname mėšlo kokybę, o tai naudinga dirvožemiui“.

Norėdamas neatsilikti nuo naujausių pasiekimų, olandų ūkininkas dalyvauja parodomajame projekte „Anglies ciklas“, kuris buria 15 tradicinių ir ekologinių ūkininkų tam, kad ištirtų būdus, kaip padidinti organinių medžiagų kiekį dirvožemyje. Tai apima žolių mišinių auginimą pievose, medžio drožlių naudojimą, kompostavimą ūkyje ir kt. Ūkininkai išbando įvairias priemones ir dalijasi patirtimi tiek grupėje, tiek su kitais Utrechto provincijos ūkininkais.

Metas Eikelenbumas planuoja palaipsniui paversti visas savo ganyklas mišrių žolinių augalų pievomis ir svarsto galimybę tapti ūkininkauti ekologiškai.

„Norint pasiekti geriausių rezultatų mums dar reikia dar keleto metų, tačiau tai, ką matome, daug žada. Sveikesnės karvės reiškia didesnį kiekį pieno. Matau daugiau biologinės įvairovės ir gyvybės dirvožemyje, bei galiu sumažinti išlaidas. Manau, kad tai ateitis“, - teigia olandas ūkininkas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos