Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
BŽŪP
Ieškoma aiškaus biologinės kontrolės apibrėžimo
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Briuselis. ES žemės ūkio ministrai ragina Europos Komisiją suformuluoti aiškią biologinės kontrolės apibrėžtį.

Šios iniciatyvos ėmėsi Danija ir Vokietija, ji sulaukė didelio kitų šalių palaikymo. Šalys narės Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje pabrėžė, kad neaiški apibrėžtis kelia daug interpretacijų ir neskatina naudoti biologinės kontrolės produktų, kurie ES ūkininkams galėtų tapti svarbia cheminių pesticidų alternatyva.

Šiuo metu biologinėms augalų apsaugos priemonėms apibūdinti vartojami keli apibrėžimai. Danijos ir Vokietijos pateiktame kreipimesi pabrėžiama, kad nė vienas iš šių terminų – biokontrolė ar biologinė kontrolė, natūralios medžiagos ir pesticidai, kurių sudėtyje yra biologiškai aktyvių medžiagų – nėra aiškiai apibrėžti. Todėl, jų teigimu, būtina suformuluoti tikslią apibrėžtį.

Bioversija m7 2024 11 19

„Strategijoje „Nuo lauko iki stalo“ numatyta perpus sumažinti cheminių augalų apsaugos priemonių naudojimą. Todėl ūkininkams būtinos veiksmingos alternatyvos, o biologinė kontrolė galėtų tapti viena iš jų.

Vis dėlto šiuo metu nėra aišku, kas iš tiesų laikytina biologine kontrole, tad reikia suformuluoti vieningą apibrėžtį“, – pabrėžė Vokietijos Federalinės maisto ir žemės ūkio ministerijos valstybės sekretorė Silvia Bender.

Danijos maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministras Jacobʼas Jensenʼas pridūrė, kad biologinės kontrolės rizikos vertinimas turi būti aiškus, jog užtikrintų priemonių saugumą ir veiksmingumą.

Sprendžiant klausimą dėl biologinės kontrolės būtina remtis moksliniais tyrimais – tuo įsitikinęs Airijos atstovas Brendanʼas Gleesonʼas, o štai Nyderlandai iškėlė biologinės kontrolės produktų registravimo procedūrų spartinimo svarbą.

Lietuvos nuolatinio atstovo ES pavaduotoja Jurga Kasputienė taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad aiški biologinės kontrolės apibrėžtis svarbi, siekiant eiti tvaresnio žemės ūkio link.

„Kovojant su augalų kenkėjais, svarbu naudoti ne tik cheminius augalų apsaugos produktus, bet ir alternatyvius necheminius metodus, biologinę kontrolę. Todėl svarbu biologinės kontrolės sąvoką tiksliai apibrėžti teisės aktuose. (...) Tada bus aišku, kokios priemonės patenka į biologinės kontrolės sąvoką, kokie jų naudojimo reikalavimai, rizikos vertinimo kriterijai. (...) Tai prisidėtų prie tvaresnio žemės ūkio ir tvaresnės maisto gamybos“, – teigė Lietuvos atstovė.

Tiesa, Bulgarija mano, kad aiškus apibrėžimas skatintų biologines priemones ne tik naudoti, prisidedant prie žaliojo kurso tikslų, bet ir gaminti.

Glaudesnį bendradarbiavimą tarp valstybių narių ir mokslininkų ragino užtikrinti Slovėnija. Esą taip biologinės kontrolės potencialą pavyktų maksimaliai išnaudoti.

Vis dėlto Slovakijos nuolatinio atstovo ES pavaduotoja Maria Malova abejojo, ar vien tiksli apibrėžtis padės laikytis žaliojo kurso tikslų.

„Sutinku, kad aiški apibrėžtis svarbi, bet ji nėra lemiama. Ji neužtikrins nei geresnės integruotosios augalų apsaugos nei žaliojo kurso tikslų įgyvendinimo. Pirmiausia tokius produktus reikia naudoti praktikoje, vien su tikslia apibrėžtimi nieko nepešime“, – kalbėjo ji.

Už sveikatą ir gyvūnų gerovę atsakingas Europos Komisijos narys Oliverʼs Varhelyiʼis pritarė, kad ES turi ne tik sukurti aiškią apibrėžtį, bet ir kuo skubiau supaprastinti leidimų biologinėms priemonėms išdavimą, siekiant skatinti inovacijas ir tvaresnę žemės ūkio ateitį.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
Visos apklausos